A+ A-

Yüzme Federasyonu’ndan Skandal Hata !

25-27 Haziran 2021 tarihlerinde Roma’da düzenlenen Settocoli yarışlarında yarışan sporcumuz Viktorya Zeynep Güneş’in mayosunda, Türkiye’nin kısaltmasıyla ilgili bir skandal yaşandı. Sporcumuzun mayosunda Türkiye’nin İngilizce yazılımı olan “Turkey” ve kısaltması olarak da “TUR” yazılması gerekirken, “TÜR” şeklinde yazılması büyük tepki topladı.
 
Türkiye, Türkçe “TR” olarak; İngilizce ise “TUR” olarak kısaltılıyor. Hal böyle iken, Uluslararası bir müsabakada ülkemizi temsil eden Yüzme Federasyonu’nun yetkililerinin ne Türkçe, ne de İngilizce kısaltma kurallarına uymayan “TÜR” şeklinde kısaltma yapmaları, tüm spor camiasında üzüntüyle karşılanmıştır.
Yüzme Federasyonu gibi, ülkemizi uluslararası camiada temsil eden bir federasyonun bu gibi temsil noktalarında, daha dikkatli olmasını ve bu vahim hata için de kamuoyundan özür dilemesini bekliyoruz.
 
Öte yandan, A Milli Takım formaları yenilenmişti. Birçok ülke bayrağını ticari bir markanın logosunun altına koydurmayı kabul etmiyor. Ancak Türk Milli Takımının yeni formalarında sponsor olan Nike markasının logosu bayrağımızın üstünde yer aldı.
 
Polonya ve İngiltere’de de takım sponsoru olan Nike’ın logosu bayrağın ya da takım armasının üstüne konulmadı. 
 
Bizim federasyonlarımızda hazır forma ve eşofman almak yerine özel yaptırmalı. Milli olmak Türkiyeyi temsil etmek amacında olan milli sporcularımızın kıyafetlerinde federasyonların  yanlış seçimler yapmamalı ve bayrağımıza gereken önemi ve ciddiyeti göstermelidir.
Dünya arenasında Türkiyemize yakışan ve olması gereken şekilde temsil etmelidirler. 
 
 

Tüm Makalelerini Göster