A+ A-

Kara Kuşaktan Beyaz Kuşağa

  Yıllar önce yeni sayısını alabilmek için sabırsızlıkla beklediğimiz kara kuşak dergisi, yıllar sonra dijital ortamda beyaz kuşak olarak yayın hayatına devam ediyor.

  Uzun yıllar herkes spor yapsın sağlıklı nesiller yetişsin diye büyük mücadelelerine tanık olduğum Sayın Kaya Muzaffer Ilıcak’a sizleri benim yazılarımla buluşturduğu için ayrıca teşekkür ederim.

 Yukarıda bahsettiğim mücadelenin son on yılında birçok arkadaşımla beraber ben de elimden geldiğince çaba harcadım ve Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonunu kurarak mücadelemize resmiyet kazandırdık.

Bu dönemde birçok sportif faaliyetin yanında, her yaştan çocuklara, gençlere ve velilerine ulaştığımız seminerlerimiz oldu. AB destekli Erasmus + ‘’Bağımlılık Sizi Bağlamasın’’ projesi ile İtalya’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdik.

‘’Bağımlılıkla mücadelede sporun önemi’’ isimli projemizi yoğun bir çalışma ile tamamladık.

Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Spor Kulübünün tescilini gerçekleştirdik.

Süreç içinde birçok resmi kurum ve kuruluşun yanında özel sektörden de mücadelemize destek sağlayan kulüplerimiz oldu.

 Çalışmalarımızı sürdürmeye devam ederken, pandemi  sürecini  bir kenara bıraktığımızda Dünyada ve ülkemizde yaşam sürelerinin arttığını gözlemliyoruz. Sağlıksız yaşlanan bir toplumun maddi ve manevi olarak yaşayacağı problemleri öngörerek çalışmalar yapılması için bir adım atıyoruz.

Atılacak adım için herkesimin desteğini alarak toplumsal bir hareketlilik kampanyası başlatmak istiyoruz. Belediyelerin yaptığı parklar ve parklarda spor aletleri var ama bunlar tabi ki yeterli olamıyor.

Günümüzde wellness   sektörü  bu işi yapmak için çalışmaktadır. Wellness, sağlıklı yaşamın şartlarından doğru beslenme ve doğru spor ile edinilen fiziksel ve zihinsel iyi olma durumu olarak özetlenebilir.

Özel sektörde bir çok firma çalışanlarının sağlıklı ve motive olabilmesi için yapılan bu çalışmalara personellerinin katılımına destek veriyor.

Vatandaşlarımızın da hastalıklarla boğuşarak hastanelerde vakit geçirmesi yerine, çocuk yaşlardan itibaren kendi yaşına uygun fiziksel aktiviteyi seçeceği ve maddi imkânları doğrultusunda sağlıklı beslenebileceği bilinci kazanacağı bir toplumsal hareketi başlatmalıyız.

Bir sonraki yazımda bu harekete nasıl destek verilebileceğinin yanında  yeni antrenman teknikleri, personel trainer’ların sektördeki yeri, genetic trainer’lerin çalışma şekilleri  gibi konulara değineceğim.

Herkese bol sağlıklı ve bol spor dolu günler dilerim.

Ahmet Kerim Kulçak

 

Tüm Makalelerini Göster