A+ A-

 İSLAM FELSEFESİ VE JUDO FELSEFESİ

 
İslam felsefesi, İslam dinine mensup kişilerce gerçekleştirilen felsefe etkinliğidir. İslam dünyasında felsefenin ortaçağ batı dünyasından çok daha müsamahalı karşılandığı düşünülür. 
Bunun nedeni hakim anlayışın islam dininin temel esasları dışında ferdi düşünceye serbestlik tanınması ,imanı esasları açıkça zedelememek şartıyla düşünceye verdiği özgürlüktür.
   Kutsal kitapların insanlara öğütleri vardır ki, Değişmeden günümüze kadar gelen Müslümanların kutsal kitabımız kuran ‘da Merhametli,sabırlı, adaletli,  liyakatli ,dürüst ve iyi bir insan olmanın önemi bir çok ayette vurgulanmaktadır. Aslında  ibadet emirlerinin(Namaz,Oruç) hedeflendiği amaç da yukarda saydığımız özelliklerdir.
    Judo Felsefesi ise, Ju :Yumuşak / Do:Yol  Nezaket yolu anlamına gelir. Kaba kuvvete yer yoktur. 
    Do ,işin tamamen felsefesidir. Ruh eğitimini içerir.
 Judo Eğitimcileri, Doğruluk, nezaket, sabır, sevgi, saygı kavramlarını öğretir. Zekayı geliştirici eğitim verilir. Kendine güven ,nefse hakimiyet konsantre olabilme duyguları geliştirir. Judo da ruh ve beden gelişimi beraberce ele alınır.
  Bütün yukarıda anlattığımız bu önemli değerlerin saha da uygulanması ile ilgili bir tarihi anekdot aktarmak istiyorum.
   Yıl 1984 Los Angeles olimpiyatları +95 Kg. Final müsabakası Mısırlı Judocu Muhammed Rasvan ile Japon Judocu yaşuhiro Yamashita   ikiside Kariyeri şampiyonluklar ile dolu Başarılı judoculardı.
Yamashita finalden önceki maçta sağ ayağından sakatlanmış ,sağ baldırında yırtık tespit etmişlerdi. Yamashita Sağ bacağını sürerek mindere çıkmıştı. İzleyenler ve otoriteler müsabaka başlamadan sonucunu tahmin ediyor bu sakatlıkla yamashita’nın kazanması mümkün değildi.
Herkesin beklentisi Mısırlı sporcunun rakibin sakat sağ ayağına hamle yapması ve rakibin maça devam edemeyecek duruma getirmesiydi. Müslüman sporcu ısrarla rakibin sağ tarafına çalışmıyordu.
 
En sonunda beklenmeyen oldu yamashita rakibini düşürürek yer de hareketsiz tutarak müsabakayı kazandı. Maçı izleyenler büyük şok yaşadı. Müsabakadan sonra medya  Mısırlı sporcuya neden olimpiyat şampiyonu olma fırsatını teptiğini sordu.
    Mısırlı judocu verdiği cevap da Ne mensubu olduğum islam dini ne de dinimin bana öğrettiği ahlaki değerler bana bunu yapmama izin vermedi. İnsanların   dezavantajından faydalanarak onları zayıf noktasından vurmak ne karekterimle ne de islam ile bağdaşmaz. Bu cevabı ile salonda alkış tufanı kopmuş bu hareketi ile milyonlarca insanın takdirini kazanmış, inançları uğruna altın madalyayı elinin tersi ile itmiş, gümüş madalya ile yetinmişti ,fakat kazandığı başka bir unvan vardı ki bu yüzden dünya da bir çok insan islam dinini araştırmış ,sempati duymuş hatta islam dinini kabul edenler olmuştu.
Olimpiyatlardan bir yıl sonra uluslararası faır play komitesi kendisine ödül verdi. Hem Japonya da hem dünya da büyük bir saygınlık kazandı. Japonlar da ata sporları judonun felesefesini tüm yaşamlarında uygularlar. Böyle bir büyük onurlu davranışın altında kalamazlardı. 
 Muhammed Ali Rasvan onlar için önemli bir kişiydi ve mısır-japonya arasında kültür elçisi oldu. Yakın zamanlar da Japon imparatoru akikito tarafından Şeref nişanı ile ödüllendirildi. 
Sonuçta olimpiyat altın madalyasından çok daha önemli vasıflar kazanmıştı. Dünyaya islam dinini tanıtmak ve Japonya da ve dünya da bir çok insanın Müslüman olmasını sağlamak gibi şerefli bir misyon ile tarihe geçti. Eşi de Japondur.
İşte yukarıda bahsettiğimiz islami değerler ve judo değerlerinin nasıl bağdaştığını bu tarihi olay ile kanıtlanmıştır.
Asıl mesele böyle bir örnek dururken Türk judo camiası içinde nasıl ayak oyunları yapıldığı ve belden aşağı saldırılar , rakiplerini yalan dolan iftira ile konumlarını  kullanarak saf dışı etmeye çalışmak hamleleride hem İslamiyet hem de judo branşı vasıfları ile bağdaşmıyor. 
İşte bu hasletlerden uzaklaşmadığımız sürece olimpiyatta yüzlerce madalya alsak ne olur almasak ne olur…
Sadettin EKİNCİ  
Öğr. Gör. 18 Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi

Tüm Makalelerini Göster