A+ A-

Yaş Alma ve Spor

Merhaba spor dostları ;
Ne yazık ki birtakım atasözlerimiz bizleri yanlış motive etmekte, çevremizde olumsuz etki oluşturacak şekilde kullanılmaktadır.
Bunlardan biri olan ‘Yaş 70 İş Bitmiş’ aslında bu kişi mantalitesi ile ilgili bir durum. Bu sözü söyleyenler Veteran sporcuları görse fikirleri tamamen değişir. Aşağıda bir örneği bulunan fotoğrafta M9 70 – 74 yaş grubunda yarışan Japon Judocular görülmektedir.
 
   
Evet insanlar yaş aldıkça (özellikle yaşlandıkça yazmadım) kas kaybı, kemik erimesi, tansiyon, şeker, dolaşım yolları vs rahatsızlıkları artmakta, bu hastalıklara paralel stres ve ruhsal durumlarında çöküntüler başlamaktadır.
2018 yılı Aralık ayı itibariyle, pandemi nedeniyle sıkça ismini duyduğumuz DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü ) ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) HAREKET = İLAÇ sloganı ile hareketi (egzersizi) ilaç olarak kabul etmiştir. 
Bunun temelinde; hareket ederek (egzersiz yaparak) yukarıda saydığımız birçok rahatsızlığı kas kaybı, kemik erimesi, tansiyon ve şeker gibi hastalıkları ilaç gereksinimi olmayacak seviyeye kadar indirdiği klinik testlerle ispatlanmıştır. Ayrıca egzersiz yaptığımızda vücuttaki birçok hormonun Endorfin (mutluluk), Serotonin (canlılık), Depomin (ödül, motivasyon, hafıza) vb salgılanmasını sağlayarak, stres ve ruhsal durumumuzun da daha iyi olmasına neden olur.
Bu çerçevede T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’da bu konuya duyarsız kalmamış ve Sağlık İçin Her Gün 10.000 Adım kampanyası başlatmıştır.
 
 
 
Bu veriler doğrultusunda yaşımız, sağlık durumumuz da dikkate alınmak kaydıyla mutlaka durumumuza uygun bir fiziksel aktivite yapmamız daha sağlıklı yaş ve hayattan daha fazla zevk almamızı sağlayacaktır.
Hayat aşağı inen bir yürüyen merdiven gibidir, siz tırmanmaya devam etmiyorsanız, kesinlikle aşağıya gidersiniz, olduğunuz yerde bile kalamazsınız.
Herkese hareketli bir yaşam dilerim. DURMA YAP İYİDİR.
 
Murat OLCAY
4. Dan Veteran Judocu 
    

Tüm Makalelerini Göster