A+ A-

Spor Bakanlığının Olimpiyat Çıkmazı

         2020 Yaz Olimpiyatları ya da resmi adıyla XXXII. Yaz Olimpiyat Oyunları, 24 Temmuz/ 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya`nın başkenti Tokyo`da yapılacaktı… Ancak COVID-19 pandemisi nedeniyle 2021`e ertelenen olimpiyat oyunları için Türkiye’de sıkıntı yeni başladı. Federasyonlar, bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gençlik Spor Müdürlüğü`nden gelecek cevabı bekliyor.

  Peki kanun seçimler için ne diyor?

3289 sayılı Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu`nda seçimler için; “Olağan genel kurul; olimpik ve paralimpik spor dallarında ilgili olimpiyat oyunlarının, diğer spor dallarında yaz olimpiyat oyunlarının bitiminden sonra yapılır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra kurulacak federasyonlarda ise; kararın Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren üç ay içerisinde yapılır” maddesi var.

   Yönetmelik ise görev süresi 4 yıl

Federasyonun seçimleriyle ilgili yönetmeliklerde ise yönetimlerin görev süresinin 4 yıl olduğu net bir şekilde belirtiliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı kaynakları, esas olanın kanun olduğunu belirterek, seçimlerin 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları sonrasına kalması ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ediyorlar.

   Kanun talimatın üstündedir

Gençlik Ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise yaptığı açıklamada: “Bakanlık olarak bu konuda hukukçularımıza çalışmaları talimatını verdim. Çalışmalarını sürdürüyorlar. Neticelendirdikten sonra ilgili federasyonlara tebliğde bulunacağız” diyerek kararın en geç 1,5 ay içerisinde açıklanacağını söyledi.

   Spor hukukçularına göre kanun talimattan önde

Spor hukukçularına göre ise kanun ve talimata göre ortada bir çelişki olduğu vurgulandı. Ancak Dernekler Kanunu göre yönetiliyor ve ilgili talimatta yönetimlerin görev süresi için 4 yıl vurgusu var. Ancak; bu durumda üstün olan kanun olacağı için, seçimlerin 2021`deki olimpiyatlardan sonraki 3 ay içerisinde yapılması anlamına geleceği ifade ediliyor. Olimpik spor olarak 23 federasyon var. Ancak burada 62 federasyon için de aynı karar mı uygulanacak. Bunu bakanlık yetkilileri ya ekim, kasım aralık gibi yapılır ya da hepsi de ertelenir.  Ayrı olmaz görüşü hakim. Son kararı bakanlığın hukuk sorumluları verecek.

   Sporcular için fark etmiyor

Olimpiyatlara katılmayı garantileyen sporcularla yaptığımız görüşmede, sporcular olimpiyatlar bir yıl daha ertelenirse ne olacak. Bizim için seçimlerin sonu bizi etkilemez. Elbette birlikte çalıştığımız başkanlarımız ve antrenörlerimiz bizim için önemli. Zaten mevcut başkanların büyük bir bölümü tekrar aday olacaklar ve de seçilirler diye düşünüyoruz. Yapılacak seçimler sporcuyu etkilemesi söz konusu olamaz görüşü hakim. Bekleyip göreceğiz.  

   

...

 

Tüm Makalelerini Göster