A+ A-

Judonun Konumu , IJF ve Kodokan judo

 Judonun Konumu, Kodokan judo, Uluslararası judo ( IJF).  
 
1. Ve 2. Bölüm judo yazılarımda takipçilerimden çok sorular geliyor.Sorulara yanıt bağlamında konuyu Kısacası özetlemeye çalışacağım.
 
Bu gün dünyada iki judo akımı vardır.Kodokan judo, Uluslararası judo ( IJF).  
 
Uluslararası judo Kodokan judoyu pek tanımaz.Kodokan judonun verdiği kuşakları ,özellikle siyah kuşak dan derecelerini benimsemez.
 
Uluslararası Judo Federasyonu genelde müsabık judosu , Avrupa,Asya   
Gibi beş kıta şampiyonluklukları, dünya ve olimpiyat şampiyonaları gibi şampiyonlukları organize eder. Judonun felsefik yapısıyla pek ilgilenmez.Judo kurallarını sürekli değiştirir.
 
Oysa Kodokan Judo bir yerde Japon misyonerliği yapar.Avrupa Birliğine uyan Uluslararası Judo Federasyonu bu yüzden beyaz judo elbisesini mavi yapmıştır.
 
Kodokan judosunun kurucusu Jigaro Kano’dur.Bu judoyu Şintoist değerlerle yoğurmuştur.5. Dan katası Şintoist gezegenler, güneş, ay, yaldızlar; 7. Dan katası Samurai yaşamını anlatır.
 
Burada bir anımı anlatmak isterim.Bir zamanlar Milli Takım a trenörü idim. Takımı Akdeniz oyunlarına hazırlıyorduk.Bir de Rus hoca Novovotiç vardı.Bu hoca olimpiyat şampiyonaları yetiştirmiş bir hoca idi. Takımı kuşak sırasına göre dizdim. O kuşakları önemsemeden takımı boy sırasına soktu.Kamp müdürümüz ünlü antrenörlerimizden Selahattin Ünay ‘dı.
 
Dikkatinizi çekerim Rus, Küba, Kazak, Özbek gibi ülkelerin dünya olimpiyat çapındaki sporcuları değil katayı, kuşak renklerinin tekniklerini bile sorduğumuz zaman bilmezler.Hele felsefesinden hiç anlamazlar. Tek amaçları nasıl şampiyon olurumdur. Çalışmalarını buna göre yaparlar.
 
Ülkeler şampiyon yetiştirmek için kendi yapılarına göre ekollerini kurmuşlardır.Rus Ekolü, Küba Ekolü , Fransız Ekolü v. s. gibi. 
 
Bizde bir ekol yoktur.Karman çorman.Ama şimdiki federasyonumuz şampiyonalarda çok başarılıdır.Çünkü Milli Takım Antrenörü Gürcü İrakli Uznadze’dir.Gürcü ekolünü uygulamaya çalışır.Bu konuda tüm federasyonlar içinde en başarılı federasyon şimdiki federasyon ve Başkan Sezer Huysuz’dur.
 
Saygıdeğer takipçilerim.Aranızda beni çok seven judocular vardır. Onların sorularını yanıtlamak için bu konu gündeme geldi.Bir de nerdeyse 55 yıllık judocuyum.Halen judo ile hobileşiyorum.
 
Judo çok jor bir spordur.Ama dünyada her yaşta judo yapılmaktadır.Olimpiyatlara en fazla judo katılmaktadır.
 
Sonuç olarak diyebilirim ki Kodokan Judo Japon misyonerliğidir.
 
Sevgilerimle judo ile kalın.
Zihni Papakçı   Uluslararası judo hakem ve antrenörü,judocu, felsefe uzmanı.

 

Tüm Makalelerini Göster