A+ A-

Judo Portreleri:Dr.Cengiz Güler

Her geçmiş bir değerdir, geleceği olmak koşuluyla. Dr. Cengiz Güler geçmişte 8-10 yaşlarında judocu idi. Hem de Beylerbeyi`nde bizim görkemli hocamız Köşk Emin`in yanında. Geleceğinde ise  judo sporundan ötürü, bilim adamlığı ile kıdemli albaylığı ile, bir çok üniversitede öğretim üyeliği ile önemli bir vatandaş oldu. Hani benim``Judo ile bu hale geldik``sözüm, san ki tam ona da uyarlanmış gibi...
 
Kendisi 1963 Niksar doğumlu. Niksar denince usuma ``Niksarın Fidanları`` küğü gelir. Çok sesli çalışmalarında  bu küğ etkilemişti beni. ``Niksar`ın Fidanları. Yar yar yar amman. Koyverin gidenleri . Şinanay yavrum şinanay nay. Hoppa şinanay şinanay nay. Şinanay yavrum şinanay nay. Hop hop hop..
 
.Güler Marmara üniversitesi Eğitim Fakultesi Beden Eğitimi ve Spor bölümü`nü bitirir. Ardından Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimler Enistitüsü`nde yüksek lisans ve doktora yapar. Genelde Tuzla Deniz Harpokulu`nda Beden Eğitimi öğretmenliği yaparak üstün hizmetlerle  Albay rütbesiyle emekli olur. Güler emekli olduktan sonra Haliç Üniversitesi, İstanbul Rumeli Üniversitesi`nde öğretim üyeliği yapar. Halen kendisi İstanbul Rumeli Üniversitesi`ndedir. 
 
Güler`in judo sporu yaşantısına gelince. Kendisi 60 kiloda defalarca Türkiye Şampiyonu , Romanya (1982) ve Yunanitan`da (1983) yapılan Balkan Judo Şampiyonası`nda 3. Türkiye`de yapılan Boğaziçi Turnuzaları`nda kendi kilosunda birincilkikler elde etmiştir. Dünya Üniversiteler Olimpiyat Şampiyonası`nda Japonya-Kobe`de Türkiye`yi temsil etmiştir..Milli antrenör ve milli hakem olan Güler, aynı zamanda ``Balık Adam`` sertifikasına da sahiptir.
 
Onun için çok önemli olan bir olayı anlatmak istiyorum. Kendisi Kalifornia Los Angeles`te yapılan 1984 Olimpiyatlaı`da Türkiye`yi 60 kiloda temsil etmek üzere seçilmişti. Ne var ki Judo sporunu federasyon olarak kendi çıkarları için kullananlar Cengiz Güler`i kafileden amaçsız kesmişlerdi. Adı önceden olimpiyat kuruluna bildirildiğinden mindere cıkması için defalarca çağrılmışti. Bu acı judomuz için utanç vericidir.
 
Judo vücudu eğittiği gibi, kişinin yüreğini ve duygularını da eğitir. Bu eğitim günlük yaşama bile uygulanır. Bu eğitim Do felsefesinin yapısı ile ilgilidir. Bu yapıda karşılıklı saygı, hiyerarşik yapı ve disiplin çok önemlidir. Ying-Yang yapısı ile gidilen yolun renklerle alegorik olarak simgeselleşmesi ,bir yerde Do felsefesinin mistik Taoizm ile ilgisi büyüktür. Bu mistik felsefe ve kuralları her zaman söylediğim gibi bir düşünür olarak bana hiç bir zaman hitap etmemiştir.
 
Dr. Cengiz Güler`in bir çok bilimsel bildirileri ulusal ve uluslararası hakemler tarafından çok önemli olarak değerlendirilmiştir. Kanımca kendisi başta judo olmak üzere spor bilimlerinde en yetkin birisidir. Ondan çok yararlanmak gerekir. Kendisinin spor eğitimine ait dört kitabı bulunmaktadır En son kitabı `` Spor Eğitimi Felsefesi `` dir.
 
 Kıdemli Abay Dr.Cengiz Güler`e yaşm boyu sağlıklar ve mutluluklar dileği ile...
 
Dr.Zihni Papakçı

Tüm Makalelerini Göster