A+ A-

Judo portreleri: Dr. Ali Demir

 Merhabalar,
Sizlere judo tarihimizden  Dr. Ali Demir`den bahsetmek istiyorum.
 
Dr.Ali Demir 1949 yılında Giresun- Tirebolu`da doğmuştur. 1967  yılında judo sporuna başlayan Demir, 1970-78 yılları arası kendi kilosunda hiç yenilmeden Türkiye şampiyonu olmuştur. .Ayrıca 1971 Akdeniz oyunlarında bronz, 1975 Akdeniz oyunlarında  ve Balkan Şampiyonasın da gümüş madalya kazanmıştır.1978-80 yıllarında Milli Takım Antrenörü,1980-95 yılları arasında ise  Teknik Direktörlüğe getirilmiştir.
 
Dr. Ali Demir 1987 yılında öğretim üyesi olduğu Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Bölümü`de "Judo Bilim Dalını" kurarak bir çok judocuya ekmek kapısı açmıştır.. Kendisi makina mühendisi olmasına karşın ,judo bilim dalında " mastır ve doktora" yapmıştır. Burada ilk kez "Özel Güç Verimlilik Testi" uygulamıştır..1983 yılında ise üniversitede spor bölümüne girecekler için "Mekanik Sınav Sistemi"ni oluşturmuştur.
 
Dr. Ali Demir 1983 yılında Galatasaray`a judo branşını açtırmış; Galatasaray judo takımını kız ve erkek olarak  2014 yılında Avrupa Kulüpler Şampiyonlar Şampiyonu yaptırarak, en büyük kupayı ülkemize kazandırmıştır.
 
Niçin Dr. Ali Demir? Türk judosunun tarihsel gelişiminde, gerek müsabıklığı, gerek antrenörlüğü, gerekse judo sporumuzu akademik konuma getiren tek kişi olduğundan. Bu gün 20 `ye  yakın  üniversitelerimizde judo branşı bilimsel akademik olarak var ise, nedeni Dr. Ali Demir`in yetiştirdiği öğrencilerin buralarda öğretim üyesi olma nedenidir. Bunu böyle bilmek gerekir.
 
Sevgilerimle
Dr. Zihni PAPAKÇI
 

Tüm Makalelerini Göster