Ve Meşale Erzurumda

İstanbul Taksim Meydanı´nda yakılarak, Türkiye turu kapsamında il il taşınan 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları´nın (UNİVERSİADE) meşalesi Erzurum´a getirildi.

Ve Meşale Erzurumda
A+ A-

 
 

25.Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Meşalesi, Erzurum’da törenle karşılandı. 8 Aralık’ta İstanbul’dan yola çıkarılan İzmir, Antalya, Gaziantep, Ankara ve Trabzon`a uğrayarak 41 gün süren yolculuğun ardından Erzurum’a ulaşan kış oyunları meşalesi, 3 bin seyirci kapasiteli buz hokeyi salonun önünden Havuzbaşı`na kadar sporcular tarafından taşındı. Meşale koşusu öncesinde 2011 Kış Oyunları tesislerini gezmek üzere Erzurum’da bulunan Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, Kulüpler Birliği Vakfı üyeleri ile çok sayıda gazeteci hatıra fotoğrafı çektirdi.

 MEŞALEYİ ŞAMPİYONLAR TAŞIDI

Meşale daha sonra Avrupa Şampiyonu Atlet Hakan Çeçen, Dünya Şampiyonu Atlet Adem Belir, Okullararası Dünya Şampiyonu atlet Soner Çintimar ile Balkan Şampiyonu Karateci Aydın Akbulut tarafından Havuzbaşı’na kadar getirildi. Meşale, burada Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hikmet Koçak, 2011 Kış  Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz ile diğer yetkililerin katıldığı yürüyüş ile Çifte Minareli Medrese önündeki kurulan platforma yerleştirildi. Meşale koşusu ve yürüyüş boyunca yamaç paraşütü gösterisi düzenlendi.

 BAKAN ÖZAK: KAR SIKINTISI YOK

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Erzurum’un bir tarih, kültür şehri olduğunu belirterek, “Devletimiz bugüne kadar tesisler ve organizasyon anlamında gerekeni yaptı. Artık bundan sonra bu işin sahibi sizsiniz. 3 bin sporcu, Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Bakanlarımız, 59 ülkeden bakanlar ve üst düzey yetkililer gelecek. Bunları hep birlikte ağırlayacağız.”dedi.

Tören sonrasında 2011 Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz tarafından Bakan Özak, Vali Öztürk, Başkan Küçükler ile Rektör Hikmet Koçak’a birer plaket sunuldu. Öte yandan Bakan Özak, gazetecilerin bir sorusu üzerine “Kar sıkıntısı yok. Taşıma yöntemiyle göletleri suyla doldurup sunu kar sistemlerini çalıştırıyoruz. Bazı pistlerde saman balyası kullanılması sadece bize mahsus bir konu değil. Dünyanın her yerinde uygulanan sistem. Pistlerde engebe oluşturmak için kullanılıyor. Kar sıkıntısı yok, gerekli tedbirleri aldık, ancak kar yağarsa tabi daha iyi olacak.”ifadelerini kullandı.

 ERZURUM ARTIK DÜNYA KENTİ

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hikmet Koçak da eğitim şehri olan Erzurum’un artık kış sporlarıyla anılan bir merkez olacağını hatırlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler de 2005 yılından beri devam eden süreçte meşalenin Çifte Minareli Medrese önünde bulunmasının büyük bir mutluluk tablosu olduğunu hatırlatarak, “Erzurum artık bir dünya kenti “ ifadesini kullandı. Vali Sebahattin Öztürk de 27 Ocak 6 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan organizasyona sayılı günler kaldığını ifade ederek, “Erzurum olarak, Türkiye olarak bu organizasyonu yüzümüzün akıyla başarıyla yapacağız.”dedi.
Bu arada 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, meşalenin 7 bölgede süren gezisinin ardından Erzurum’a ulaştığını hatırlatarak, Erzurum’un büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmasına az bir zaman kaldığını kaydetti.Korkmaz daha sonra Bakan Özak`a plaket sundu.

 MUHTEŞEM TESİSLER GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

 

Erzurum 2011 Genel Koordinatörlüğü Open Day (Açık Gün) Direktörlüğü tarafından düzenlenen programla 25. Dünya Üniversiteler
Kış Oyunları için inşa edilen tesisler halkın ziyaretine açılıyor. Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU)’nun oyunların düzenlendiği ülkelerde bir gelenek haline getirdiği tesis gezisi için, Erzurum 2011 Genel Koordinatörlüğü tarafından araç tahsis edilecek. 21 Ocak Cuma günü gerçekleştirilecek tesis gezisine katılmak isteyen vatandaşlar için saat 12.00’da, Yenişehir TEMA, Gürcükapı ve Tebrizkapı’dan servis kaldırılacak.

ERKAL KONSER VERECEK

Erzurum 2011 Genel Koordinatörlüğü, ücretsiz halk konserleri zincirine bir yenisini daha ekliyor. Daha önce Türk Halk ve Pop Müziği’nin en seçkin sanatçılarını Erzurumlularla bir araya getiren Kültür Sanat Komitesi, şimdi de Fantezi Müziğin güçlü sesi İbrahim Erkal’i sevenleriyle buluşturacak. Kültür Sanat Komitesi tarafından düzenlenecek ‘Dadaşın Gönül Sesinden Türküler’ isimli bir diğer konserde ise, Hüsamettin Ceylan, Burhan Budak ve Amir isimli müzik grubu, Erzurum türkülerini seslendirecek.

Erzurum Alışveriş Merkezi yanında bulunan Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde 21 Ocak 2011 Cuma günü saat 19.00’da düzenlenecek konserde, Erzurumlu sanatçılar en güzel türküleri 2011 Genel Koordinatörlüğü için seslendirecek. 23 Ocak 2011 Pazar Günü saat 19.00’da Cemal Gürsel Spor Salonu’nda düzenlenecek konserde ise İbrahim Erkal’in yanı sıra Erzurumlu bir diğer sanatçı Murat Yıldız sahne alacak. Erzurum’un son dönemde yetiştirdiği en büyük ses sanatçılarından biri olan İbrahim Erkal, Pazar günü düzenlenecek konserle uzun bir aradan sonra ilk kez Erzurumlu sevenleriyle buluşacak.