Milli kayakçı Sıla Kara`dan bronz madalya

Alp Disiplini Milli Takım sporcusu Sıla Kara, Bulgaristan`da düzenlenen Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Kupası`nda bronz madalyanın sahibi oldu.

 Milli kayakçı Sıla Kara`dan bronz madalya
A+ A-

Alp Disiplini Milli Takım sporcusu Sıla Kara, Bulgaristan`da düzenlenen Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Kupası`nda bronz madalyanın sahibi oldu.
 
 
 Milli kayakçı Sıla Kara`dan bronz madalya
Türkiye Kayak Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan`ın Bansko Kayak Merkezi`nde gerçekleştirilen organizasyonun ikinci gününde Kadınlar Büyük Slalom Yarışı`nda başarılı bir performans ortaya koyan milli sporcu Sıla Kara, kürsüdeki yerini alarak bronz madalyayı boynuna taktı.
 
 Milli kayakçı Sıla Kara`dan bronz madalya
Aynı yarışta mücadele eden mili sporcu Ceren Reyhan Yıldırım ise 4. sırada yarışmayı tamamladı. Erkekler kategorisinde ise Derin Berkin 6. sırada, Kerek Haymana ise 11. sırada yarışmayı bitirdi.
 
 Milli kayakçı Sıla Kara`dan bronz madalya
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto, milli sporcuları yarışmalarda elde ettiği sonuçlardan dolayı tebrik ederek, "Bulgaristan`da sporcumuz Sıla Kara`nın almış olduğu bronz madalyadan dolayı da kendisini ve teknik ekibimizi tebrik ediyoruz. Daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı. 
 
 
Milli kayakçı Sıla Kara Slovenya`da `kahraman` oldu ve 
Alp Disiplini Milli Takımı sporcusu Sıla Kara, Slovenya`da "kahraman" ilan edilmişti. 
 
    15.02.2020
Teleferikte dengesini kaybeden bir çocuğun düşmesine engel olan Alp Disiplini Milli Takımı sporcusu Sıla Kara, Slovenya`da "kahraman" ilan edildi.
 
Türkiye Kayak Federasyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, Slovenya`da 12-13 Şubat tarihlerinde düzenlenen slalom yarışına katılan Sıla Kara, teleferikten düşmek üzere olan bir çocuğu kurtardı.
 
Final ayağı öncesinde ısınmak için teleferikle piste çıkan milli kayakçı, yanında oturan ve dengesini kaybeden Sloven çocuğu 15 dakika havada tuttu. Olayın duyulmasının ardından Krvavec halkının büyük ilgi gösterdiği milli sporcuya, kentin emniyet müdürü tarafından teşekkür madalyası verildi.
 
"Lütfen iki elinle tut beni, diye bağırıp ağlamaya başladı"
Olay anını anlatan Sıla Kara, "Teleferik hareket halinde olduğu için tesis çalışanları bizi görmedi. Çocuk da o esnada panik ve korkuyla bağırmaya başladı. Biraz ilerledikten sonra çocuk kaymaya başladı ve onu tutamamaya başladım. Bu esnada batonlarımı attım ve eldivenlerimi ağzımla çıkarttım. Eldivenlerimi çıkardığım esnada çocuk, `Lütfen iki elinle tut beni.` diye bağırıp ağlamaya başladı." ifadelerini kullandı.
 
Eldivenlerini çıkardıktan sonra çocuğun ellerini sıkıca tutmaya başladığını aktaran milli sporcu, "Yaklaşık 15 dakika bu şekilde geçti. Tesisin çalışanları ve emniyet ekipleri geldi. Aşağıya tor ağı açtılar ve onun üzerine çocuğu bıraktım. Hemen aşağıya inip çocuğun durumunu kontrol ettim. Bana durumunun iyi olduğunu ve herhangi bir sıkıntısının olmadığını söylediler." şeklinde görüş belirtti.
 
"İnsanlık görevimi yaptım"
Sıla Kara, kendisine sosyal medyadan çok sayıda mesaj geldiğini belirterek, "Beni Slovenya`da haber kanalları `Bu kahraman kızı bulun` diye paylaşmış. Emniyet müdürü `Örnek davranışınızdan dolayı size bir ödül vermek istiyoruz.` dedi. Ertesi gün havaalanına gittiğimizde, emniyet müdürü ve ekibi beni karşıladı. Orada bana teşekkür madalyası verdiler." açıklamasını yaptı.
 
İnsanlık görevini yaptığını kaydeden milli sporcu, şunları kaydetti:
 
"Beni havaalanında karşılamalarını beklemiyordum. Ben insanlık görevimi yaptım. İnsanların bunu fark etmesi, beni aramaya çalışmaları ve teşekkür etmeleri hoşuma gitti. Türk sporcu olarak böyle bir şey yapmam insanların daha çok ilgisini çekti. Çünkü ne olursa olsun ırk, din ve dil fark etmeksizin sen bir insansın ve insan olarak oradasın. Acı birdir ve ben orada insanlığın ne kadar önemli olduğunu, acının ne kadar içten yaşandığını, aynı dili konuşmasak bile bir çaba ve mücadele verdiğimi gördüm. Bu sebeple çok mutluyum."
 
 
Slovenya`da `kahraman` ilan edilen milli kayakçı Sıla Kara`nın mutluluğu
Slovenya`da bir çocuğu teleferikten düşmekten kurtarıp 15 dakika havada tuttuğu için teşekkür madalyasıyla ödüllendirilen Sıla Kara, Türk insanının kahramanlığını göstermenin mutluluğunu yaşıyor.
Slovenya`da teleferikte dengesini kaybeden bir çocuğun düşmesine engel olan ve bu ülkede "kahraman" ilan edilen Alp Disiplini Milli Takımı sporcusu Sıla Kara, "Ay-yıldızlı bayrağımızdan ve ülkemizden merhameti gördük, böyle yetiştirildik. Herhangi bir ayrım gözetmeden Türk halkının ne kadar fedakar ve insan sevgisiyle dolu olduğunu göstermiş olduk." dedi.
 
Milli kayakçı Sıla Kara Slovenya`da `kahraman` oldu
Sıla Kara, Slovenya`da 12-13 Şubat`ta düzenlenen slalom yarışlarının final ayağı öncesi ısınmak için teleferikle piste çıkmak istedi.
 
Bu sırada yanında oturan ve aniden dengesini kaybeden Sloven çocuğu gören milli sporcu, yaptığı hamle ile önce kayak takımıyla düşmesini engellediği çocuğu 15 dakika süreyle havada tuttu.
 
Olayın duyulmasının ardından Krvavec halkının büyük ilgi gösterdiği Sıla Kara`ya, Türkiye`ye dönmek için gittiği havalimanında kentin emniyet müdürü tarafından teşekkür madalyası verildi.
 
Çocuğun ellerinden kayıp düşmemesi için eldivenlerini çıkardığını belirten Sıla Kara, "Sloven çocuk bu sırada ellerimi o kadar sıktı ki ellerimde bir insan hayatı olduğunu daha çok hissettim. `Sıla bir insanın hayatı ellerinde, daha uzun tutabilirsin, bir insanın hayatı ellerinde dayanman gerekiyor` düşüncesiyle kendimi motive etmeye çalıştım." diye konuştu.
 
Sıla Kara, çalışanların hızlı davranmasıyla açılan tel örgüye çocuğu bıraktığını ifade ederek, yaşadıklarını şöyle anlattı:
 
"Bu şekilde çocuğu sağlıklı şekilde aşağıya indirmiş olduk, herhangi bir sakatlık da yaşamadı. Daha sonra aşağı inip durumunu sorduğum çocuğun sağlıklı olduğu bana iletildi. Sonraki gün olağan şekilde yarışmaya katıldım. Slovenya devleti yetkilileri, sosyal medya hesaplarından fotoğraflarımı paylaşıp `Kahraman kadın aranıyor` şeklinde yazmışlar. Bir sporcu arkadaşım aracılığıyla bana ulaştılar. Ertesi gün havaalanına gittiğimizde emniyet müdürü ve ekibi, bir insanın hayatını kurtardığımı söyleyerek bana teşekkür madalyası verdi."
 
Bakan Çavuşoğlu`ndan teşekkür
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu`nun kendisini aradığını kaydeden Kara, şunları söyledi:
 
"Sayın Bakanımız yapmış olduğum bu hareket dolayısıyla bana çok teşekkür etti. Ayrıca bu ülke büyükelçimiz de bana teşekkürlerini iletti. Biz bu ülkenin çocuklarıyız. Ay-yıldızlı bayrağımızdan ve ülkemizden merhameti gördük, böyle yetiştirildik. Orada yapmamız gereken de buydu. Herhangi bir ayrım gözetmeden Türk halkının ne kadar fedakar ve insan sevgisiyle dolu olduğunu göstermiş olduk."
 
Erzurum Kayak Kulübü Başkanı Atakan Alaftargil ise kulüp sporcularının bu davranışının kendilerini gururlandırdığını vurgulayarak, "Sıla bizi geçmiş yıllarda sportif başarılarıyla da hep gururlandırdı. Sporcu ve insani yapısıyla diğer çocuklarımıza da örnek olarak gösteriyoruz. Bundan sonraki hayatında da ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.