Türkiye, Dünyanın yeni yüzü

Short Track Milli Takım´ın Çinli çalıştırıcısı Sumey Wang Türk milli takımının dünya Short Track ailesinin yeni yüzü ve soluğu olduğunu söyledi. Wang, bayrak yarışlarında sporculardan sürpriz beklediğini belirtti.

Türkiye, Dünyanın yeni yüzü
A+ A-

 

 

 Short Track milli Takımı çalıştırıcısı Çinli Sumey Wang`dan sitemizi çarpıcı açıklamalar...

 

 


Türkiye`nin çok kısa sürüde bir sporda müthiş bir atılım yaptığına işaret eden Wang, "Türk milli takımları dünya Short Track ailesinin yeni yüzüyle soluğu oldu" dedi.


Türk sporcuların inanılmaz hırslı ve istekli olduğun dikkat çeken Çinli çalıştırıcı, milli takım elemanlarının Erzurum 2011`de yarışmasının çok önemli olduğunu söyledi. 1.5 yıl önce yola çıktıklarını ve kısa sürede gerek erkek gerek bayan milli takımlarının büyük bir ilerleme gösterdiğini belirten Wang "Türkiye`nin yarışlarda bulunması dünya Short Track ailesi için heyecan vereci bir gelişme. Bu bakımdan sporcuların Erzurum 2011`de yarışacak olmalarını çok önemsiyorum. Derece için bir şey söyleyemem. Ancak bayrak yarışlara bu sporda her türlü sürprize açıktır. Bu sürpriz gerçekleşirse neden derece gelmesin" dedi.

 

 


SÜRATLE YÜKSELİYORUZ
Türk milli takımlarının iki yıllık bir süreç içinde olmasına rağmen dünyada 54 sırada bulunduğunu dikkat çeken Sumey Wang, "3 yıllık sıkı bir çalışma periyodu uygulanabilirse Türk sporcular dünya sıralamasında örnek seviyeye gelebilir. Bu sıralamalarda ilk 20`dir" diye konuştu.


ALT YAPI ÇOK ÖNEMLİ

Short Track branşının çok emek gerektiren bir spor olduğunu ifade eden Çinli çalıştırıcı, "Türkiye uzun soluklu bir program yapmalı. 8 yaşandan itibaren rezerv bir takım oluşturmalı. Bu rezevr takımın yanı sıra 10 ve 12 yaş gruplarından da bu spora çocukları yönlendirmeli. Altyapıdaki bu çocuklar iyi çalıştırıcılar elinde 10 yıllık bir çalışma sonrasında dünyada derece elde edebilir" diye konuştu.

 

 


Türkiye`nin Short Trcak sporunda çok cesaretli işler yaptığına dikkat çeken Wang, ""Bu Türkiye adına gurur verici bir şey. Zira Türkiye`de ilk defa Short Track Milli Takımı, seyircisiyle buluşacak. Bu bakımdan çok önemli. Sporcular çok heyecanlı. Biz onları farklı ülkelerdeki şampiyona ve turnuvalara götürerek tecrübelerini artırmaya çalıştık.Yine de kendi seyircilerinin önünde yarışacak olmaları, heyecanlarını en üst seviyeye çıkarıyor" yorumunda bulundu.

 

 


DESTEK SAĞLANMALI

Milli takım sporcularından Selim Tanrıkulu, Mükerrem Top, Sezen Sarnaç`ın bu branşta çok iyi bir seviyede bulunduğunu de sözlerine ekleyen Wang, bu sporcuların çok dış temas yapmaları halinde gelecek yıllarda başarılı sonuçlar alabileceklerini de ifade etti.