Alper Madalyaya “ UÇAR ”

Türkiye´nin ilk buz dansçısı Alper Uçar, Erzurum´da madalya için piste çıkacak. Genç sporcumuz, partneri Ukraynalı Aliza Agafonova ile birlikte 26 Ocak´ta Türkiye´ye olacak.

Alper Madalyaya “ UÇAR ”
A+ A-

 
 

 Türkiye’nin buz dansında ilk sporcusu olma özelliğini taşıyan Alper Uçar, Erzurum’da yapılacak UNIVERSIADE’da madalya için piste çıkacak…

 

 

 

Buz dansına 1.5 yıl öncesinde başlamasına rağmen müthiş bir gelişme gösteren ve uluslar arası yarışmalarda büyük başarılara imza atan genç sporcu, hedefinin Erzurum’da kendi seyircisi önünde madalya için yarışmak olduğunu söyledi. Ukrayna asıllı Türk partneri Aliza Agafonova ile birlikte bir yıldan bu yana Erzurum’daki Üniversiteler Kış Oyunları için hazırlıklarına devam eden 24 yaşındaki başarılı sporcumuz, geçen ay katıldığı Avusturya’da ki turnuvada yedinci, Almanya’da ise altıncı sırayı elde etmeyi başardı. Buz dansında başarılı olmak için en azından 5-6 yıllık bir sürece ihtiyaç duyulduğu göz önüne alınırsa, Alper Uçar’ın 1.5 yıllık bir zaman dilimi içinde büyük bir gelişme göstermesi, Buz Pateni Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir’i de ilerisi için umutlandırıyor.

 EN BÜYÜK DESTEK ANNESİNDEN

 

Alper Uçar’ın bu sporda çok yeni olduğunu ifade eden başkan Kandemir, “Alper’in bu spordaki geçmişi henüz 1.5 yıllık. Ayrıca son derece teknik bir branş. Bu sporda başarılı olabilmek için en azından 5-6 yıllık bir sürece ihtiyaç var. Bunlara rağmen Alper’in kısa süredeki hızlı gelişimi bizleri ilerisi için umutlandırıyor” dedi.

 MORAL KAYNAĞI ANNESİ

 

Milli sporcunun en büyük destekçisi ise hiç şüphesiz annesi Ümit Uçar. Alper’in 1.5 yıl önce buz dansına başladığını hatırlatan anne Uçar, son dönemlerde sürekli yarışlara gittiği için çocuğuna hasret kaldığını ifade ediyor. Alper’in kısa sürede bu zorlu branşta büyük mesafe kaydetmesine Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ile Buz Pateni Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir’in desteklerinin yol açtığını belirten anne Ümit Uçar, “Alper şu anda Amerika’da. Geçen ay Avusturya ve Almanya’da iki önemli yarışa katıldı. Ve her iki yarışta da önemli dereceler elde etti.

 

 

 

Erzurum onun için üçüncü önemli bir yarış olacak. Partneri Aliza Agafonova ile mükemmel bir ikili oldu. Agafonova’da kısa bür süre önce Türk vatandaşlığına geçti. Alper ve Agafonova Erzurum’da ellerinden gelen en güzel performansı göstererek Türkiye’nin gururu olacaklar” açıklamasında bulundu.

ALPER EMİN ELLERDE!

 

Alper Uçar ile Aliza Agafonova’yı Rusların bu spordaki çok ünlü ismi Natalia Dubova çalıştırıyor. Buz dansında gerek Rusya olmak üzere farklı ülkelerde birçok sporcu yetiştiren Dubova, Rusya’da görev yaptığı dönemlerde 4 olimpiyat şampiyonu yetiştirerek bu alanda çok büyük bir kariyere sahip olma özelliğini taşıyor.

 HEDEF SOÇİ

 

Anne Ümit Uçar, Alper’in başarısının Türkiye’nin başarısı olacağını da belirterek en büyük hedeflerinin bir ilki gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Erzurum’dan sonra Alper ve partnerinin dur durak demeden 2014 yılında Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak Kış Olimpiyatları’na hazırlanacağını belirten anne Uçar, “Alper eğer bunu başarabilirse Türk spor tarihinde bir ilke gerçekleştirmiş olacak. Bu gurur da hem bize hem ülkemize yeter” diyerek sözlerine nokta koydu.