Wushu, Dünya Şampiyonasına Tahran´da hazırlanıyor

5-15 Ekim tarihlerinde Ankara´da düzenlenecek 11. Dünya Wushu Şampiyonası öncesinde hazırlık kampı için İran´a gelen Wushu Milli Takımı İranlı sporcularla karşılaştı.

Wushu, Dünya Şampiyonasına Tahran´da hazırlanıyor
A+ A-

TÜRKİYE WUSHU MİLLİ TAKIMI HAZIRLIK MAÇINDA İRAN'LA KARŞILAŞTI

 MEHDİ GÜLİZADE-TAHRAN (İHA) - 11. Dünya Wushu Şampiyonası öncesinde hazırlık kampı için İran'a gelen Wushu Milli Takımı İranlı sporcularla karşılaştı.
5-15 Ekim tarihlerinde Ankara'da düzenlenecek 11. Dünya Wushu Şampiyonası öncesinde hazırlık kampı için İran'a gelen Wushu Milli Takımı İranlı sporcularla karşılaştı. Milli takım sporcuları 9 kez karşılaştığı rakiplerine sadece 1 defa üstün gelebildi. Erkeklerde Yasin Yavaş, Fikri Sözöztürk, Ramazan Emreoğlu ve Fatih Yıldız İranlı rakiplerine yenilirken sadece Fatih Yıldız rakibini mağlup edebildi. Bayanlarda ise 4 sporcumuz da İranlı rakiplerine mağlup oldu.
İHA'ya açıklamalarda bulunan Wushu Federasyonu Milli Takımlar Teknik Direktörü ve Teknik Kurul Başkanı Akif İnci, daha önce Fars Kupası ve ikili kamp için İran'a geldiklerini söyleyerek, "Çünkü İran'la Türkiye arasındaki dostluk çok iyi. Bu dostluğu en üst seviyeye çıkarma açısından bizim de sporda bir katkımız olsun diye geldik. İran sporcuları gerçekten dünyada final oynayan ve onlardan çok şeyler kazanabileceğimiz bir ülke Ayrıca biz kardeş bir ülke olduğumuz için sürekli görüşmek zorundayız. Hem
onlar, hem biz birbirimize faydalı olacağız" dedi.
İran Wushu Federasyonu Başkanı ve Batı Asya Wushu Federasyonu Başkanı Dr. Mehdi Alinejad da yaptığı açıklamada, İran Wushu Federasyonunun daveti üzerine Türkiye Wushu Milli Takımının Tahran'a geldiğini söyleyerek iki takımın Ankara'daki şampiyonaya birlikte hazırlandığını belirtti. Daha önce 2009 yılında da Türk milli takımının İran'a geldiğini ifade eden Alinejad, iki ülkenin çok iyi ilişkilere sahip olduğunu bu gibi sporlarda birbirlerine yardım etmeleri gerektiğini belirtti.

Wushu Şampiyonası'na 1500 sporcu gelecek

 

Ankara'da yapılacak olan 2011 Dünya Büyükler Wushu Şampiyonası'na 100 ülkeden bin 500 sporcunun katılması bekleniyor.

Türkiye Wushu Federasyonu ekim ayında Ankara'da yapılacak olan 2011 Dünya Büyükler Wushu Şampiyonası'na hazırlanıyor.

Şampiyonaya 100 ülkeden bin 500 sporcunun katılması bekleniyor.Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, yaptığı açıklamada, şampiyonanın 5 ve 15 Ekim tarihleri arasında Ankara'da yapılacağını söyledi.
 
Wushu sporunun Türkiye'de hızlı bir şekilde yayıldığına dikkati çeken Akyüz, "Çin'de bulunan Dünya Wushu Federasyonu ile sıkı bir iş birliğimiz var. Çinliler, federasyonumuzun Wushu'nun gelişimi için çalıştığına inanıyor. Bu yüzden bizleri takdir edip destekliyorlar. Bunun sonucu olarak 2010 yılında mart ayında Avrupa Wushu Şampiyonası'nı Antalya'da düzenledik. Hemen akabinde de 2 yılda bir yapılan Dünya Wushu Şampiyonası bu yıl Türkiye'de düzenlenecek" diye konuştu.Türkiye'de Wushu sporunun halk ve yöneticiler arasında tanınması için benzeri organizasyonlara öncülük etmeye çalıştıklarını ifade eden Akyüz, bu nedenle dünya şampiyonasını Ankara'da düzenleyeceklerini bildirdi.Wushu'nun insan sağlığını her açıdan olumlu yönde etkilediğine dikkati çeken Akyüz, "Devlet büyüklerimizin bu sporu daha iyi tanıması adına dünya şampiyonası bizim için çok önemli. Yaklaşık 100 ülkeden 1500 sporcunun katılacağı bu organizasyonu olimpiyat havası içinde gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.
 
Turnuva maçlarının geçen yıl inşa edilen Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacağını kaydeden Akyüz, "Salon yaklaşık 12 bin seyirci kapasiteli. Bu salonun içini ve dışını halkımızın doldurmasını bekliyoruz. Wushu çok zengin bir içeriğe sahip. Aynı anda, 3 yarışma platformunda, mücadeleler yapılacak. Bu yüzden aynı salonda aynı anda bir çok yarışmayı gerçekleştirmemiz mümkün. Bu turnuva sayesinde Wushu'yu halkımıza tanıtacağız" şeklinde konuştu.
 
"DÜNYADA 600 MİLYON İNSAN WUSHU YAPIYOR"
Akyüz, Wushu'nun Türk halkının bildiği şekliyle "Kungfu" olduğunu anlatarak, Wushu'nun insan sağlığına da faydası olduğunu belirtti. Dünyanın en yaygın spor dalının Wushu olduğunu savunan Akyüz, "Çoğunluğu Uzakdoğulu olmak üzere 600 milyon insan Wushu yapıyor. Futboldan daha yaygın olduğunu söyleyebilirim. Çin nüfusunun hemen hemen yarısı bu sporla ilgileniyor. Daha önemlisi ise Wushu dünyada 18 ülkede sağlık sektöründe kullanılan bir teknik. İnsanlar sağlıklı olmak ve hastalıklarından kurtulmak için bu sporu yapıyor" dedi.