Amatör Muay Thai Tam Olimpik Olabilir mi ?!..

“Olimpik olduk , oluyoruz , olacağız vb “derken yıllar geçip gitmekte !.Muay Thai tam olimpik olabilir mi ?!.

Amatör Muay Thai Tam Olimpik Olabilir mi ?!..
A+ A-

 
“Olimpik olduk , oluyoruz , olacağız vb “derken yıllar geçip gitmekte !.Muay Thai tam olimpik olabilir mi ?!.
 
Amatör Muay Thai Tam Olimpik Olabilir mi ?!..
Keşke !..Neticede , Muay Thai taraftar , seven , uygulayıcı sayısı olarak dövüş sporları arasında en başı çeken bir spor dalıdır 
dünyada !..Ancak , konu bu kadar basit olmayıp , gerçekler çok farklı olup ,optimist olmak için fazla alan ve olanak mevcut değildir !..
 
Bilindiği gibi “ OIC” nin kapısında müracaat etmiş yaklaşık 1200 tane  , çoğu tabiri caizse “zımba gibi “organize olmuş  “Federasyon, Organizasyon” beklemektedir  her yıl …
Amatör Muay Thai Tam Olimpik Olabilir mi ?!..
Bunların arasında gerekli kriterler incelenerek kapsamlı  gözlemler OIC ‘in tanıdığı birçok kuruluş tarafınca gerçekleştirilmekte olup , kriterlere yaklaşanlara mavi boncuk dağıtma babında her zaman bazı alt organizasyonlara katılmalarına müsaade edilmektedir !..
 
Ancak , Olimpik olmanın en önemli baş kriteri “Medya da Reyting alınabilmesi “, yani  özetle “ PARA “ DIR !..
 
Bunun en tipik göstergesini “ Güreş “dalında gördük !..
Belki hatırlayan kişiler çıkabilir ; “ Güreş olimpiyatlardan çıkartılacak demiştik 2009 da ve nitekim 2013 senesinde de beklenen olmuştu ve  güreş gibi oldukça tanınan spor dalı ani bir kararla 2013 yılında Olimpiyatlardan çıkartılmış, ancak eski spor olması vb nedeniyle sonradan  tekrar geri alınabilmişti …Bunun böyle olacağını bilmek  için müneccim olmaya falan gerek yoktu , zira olimpiyatlarda kalabilmek , ya da kabul edilmenin  birbirine sıkı sıkıya bağlı 2 ana nedeni vardır !..
 
Bunlar : 
- PARA 
- REYTING (  paraya dönüşmesi kapsamında ) 
 
Bu 2 ana sebepten dolayı “ Amatör Muay Thai “ masaya yatırıldığında işbu  sporun olimpik olma yolunda fazla olanak olmadığı kendiliğinden ortaya çıkmaktadır !..
Nitekim : 
 
- Sermaye ( para ) yetersizliği en önemli konudur !..Neticede “IFMA “ katılımcı sporculardan ücret vb  talep eden , finansal çerçevede oldukça yetersiz kalan bir kuruluştur !..
- “Amatör Muay Thai “ görsel olmayışı nedeniyle medya kanallarında “Profesyonel Muay Thai “gibi  reyting alabilecek bir formasyona sahip değildir… Kaldı ki “ Profesyonel Muay Thai “ de bile önemli reyting sorunlar  ortaya 
çıkabilmektedir  !..
 
Konu dikkatlice incelendiğinde mevcut durumun ilerisi için de fazla iç açıcı olmadığı kendiliğinden ortaya çıkmaktadır  !...
 
Gönül tabi ki işin içinde olan bir kişi olarak bu spor dalının olimpik olmasını ister her zaman , ancak bu konuda gerçekçi olmak ve  buna göre hareket etmenin önemini de her zaman göz önünde bulundurmız gerekir  !..
 
Dost Acı Söyler !..
 
Amatör Muay Thai ‘nin olimpik olması dileğiyle, her şey gönlünüzce olsun.. :
 
Ercan GÜRGÖZE