İzzettin Altunsöz, sıra dünya madalyasında

Muay Thai Avrupa Şampiyonu İzzettin Altunsöz, dünya şampiyonu olmak istiyor! Kendisi gibi muay thai sporuyla uğraşan ağabeyinin yanına Mardin’den gelen İzzettin Altunsöz, corona virüsü salgını sürecinin normalleşmeye girmesinin ardından çalışmalarına yeniden başladı. Mersin Üniversitesi`nde (MEÜ) beden eğitimi öğretmenliği okuyan Altunsöz, günde çift idman yaparak maçlara hazırlanıyor.

 İzzettin Altunsöz, sıra dünya madalyasında
A+ A-

 
Muay Thai Avrupa Şampiyonu İzzettin Altunsöz, dünya şampiyonu olmak istiyor!
Mersin’de yaşayan ve Muay Thai`de üç Avrupa şampiyonluğu bulunan milli sporcu İzzettin Altunsöz, dünya şampiyonu olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Altunsöz, "Artık zamanı geldi diye düşünüyorum. 7 yıllık çalışmamı dünya şampiyonu olarak taçlandırıp, Türk bayrağımızı en yukarıda dalgalandırmak istiyorum" dedi.
 
Muay Thai Avrupa Şampiyonu İzzettin Altunsöz, dünya şampiyonu olmak istiyor!
Kendisi gibi muay thai sporuyla uğraşan ağabeyinin yanına Mardin’den gelen İzzettin Altunsöz, corona virüsü salgını sürecinin normalleşmeye girmesinin ardından çalışmalarına yeniden başladı. Mersin Üniversitesi`nde (MEÜ) beden eğitimi öğretmenliği okuyan Altunsöz, günde çift idman yaparak maçlara hazırlanıyor.
 
Altunsöz, ağabeyinin tavsiyesiyle 7 yıl önce bu spora başladığını vurgulayarak, “2017 yılında Akdeniz Bölge Şampiyonası’nda şampiyon oldum ve Türkiye Şampiyonası’na gitmeye hak kazandım. Burada 4 maç yaparak 60 kiloda Türkiye Şampiyonu oldum ve EMF Avrupa Muay Thai Federasyonu`nun Antalya`da düzenlediği Avrupa Kupası’nda 4 maç yaparak ilk defa Avrupa şampiyonu oldum” ifadelerini kullandı.
 
“2018 yılında da yine Mersin bölgesi ve Türkiye şampiyonu oldum. Yine Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda kendi kilomda şampiyonluk elde ettim” diyerek kariyer adımlarını anlatan Altunsöz, “Geçen yıl da aynı şekilde Türkiye ve Avrupa şampiyonu oldum. Ayrıca canlı yayında Bosna Hersekli rakibimi ilk 5 saniyede nakavt ederek bir rekor kırdım. Şimdi çalışmalarımı sürdürüyorum. 20 Ağustos`ta yine canlı yayınlanacak olan maçım var. Çok iyi hazırlanıyorum. Günde 2 antrenman yapıyorum” dedi.
 
‘Dünya şampiyonluğunun zamanı geldi!’
 
Hedefini, “Tabii benim asıl amacım dünya şampiyonu olmak” şeklinde aktaran başarılı sporcu “Artık zamanı geldi diye düşünüyorum. 7 yıllık çalışmamı dünya şampiyonu olarak taçlandırıp, Türk bayrağını en yukarıda dalgalandırmak istiyorum” diye konuştu.
 
Yaptığı sporun zor olduğunu kaydeden Altunsöz, “Büyük yaralanmaların olduğu bir spor. En kötüsü ise kilonuzu iyi ayarlamanız lazım. Maç öncesi birlikte tartılıyoruz ve maça öyle başlıyoruz. 100 gram bile fazlan olursa maç kabul edilmiyor. Onun için erkenden kilonuzu ayarlamanız lazım. Tabii isteyen herkes bu sporu yapabilir. Şu anda ünlüler Muay Thai ve kick boks sporlarıyla ilgili özel ders almaya başladı. Kendinizi savunmanız açısından ve fit bir vücuda sahip olmanız için Muay Thai sporunu herkese öneririm” şeklinde konuştu.
 
 
Milli Muaythai sporcusu İzzettin Altunsöz kimdir? İşte Avrupa şampiyonu Altunsöz’ün başarıları
Muaythai`de uluslararası çapta elde ettiği başarılarla ülkemizi temsil eden İzzettin Altunsöz`ün başarıları ve kariyeri merak konusu. Üst üste üç kez Türkiye şampiyonu olan 1999 doğumlu İzzettin Altunsöz kimdir sorusuna haberimizde yanıt bulabilirsiniz. İşte İzzettin Altunsöz`ün başarılarla dolu kariyeri.
 
 
10 Mayıs 1999’da Mardin’de dünyaya gelen milli Muaythai sporcusu İzzettin Altunsöz, Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünde okudu. Kariyerinde şu ana kadar 16 maçta boy gösteren Altunsöz, 14 maçta galip gelirken bu maçların 6’sında rakiplerini nakavt etti.
 
 
Pitbull Promotion`ın düzenlediği profesyonel Muaythai gecesinde İzzettin Altunsöz, Yunan rakibi Kaukaufokis Thainis’i üçüncü rauntta nakavt ederek önemli bir zafere imza attı.Kariyeri boyunca 3 kez IFMA Muaythai Avrupa Şampiyonu olmayı başaran Altunsöz, ayrıca 2018’de Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen Büyükler Muaythai Avrupa Şampiyonasında 60 kiloda Macar, Fransız ve Belaruslu rakiplerini yenerek altın madalya kazandı ve bayrağımızı göndere çektirdi.
 
Üç kez üst üste Türkiye şampiyonu oldu!
2017, 2018 ve 2019’da üç kez üst üste Muaythai’da Türkiye şampiyonu olan Altunsöz, 29 Ekim 2017’de Mersin, Tarsus’ta düzenlenen Uluslararası Cumhuriyet Kupası’nda 63.5 kiloda çıktığı dört maçı da kazanarak şampiyon oldu.
 
Muaythai’nin yanı sıra Wushu-Sanda’da da yarışan genç sporcu Kayseri’de düzenlenen Wushu-Sanda Balkan Şampiyonası’nda 60 kiloda şampiyonluk elde etti. İzzettin Altunsöz, Türkiye Muaythai Federasyonu’nda 1. kademe Muaythai antrenörlüğü yapmaktadır.