Türkiye’nin ilk kadın Brazilian Jiu-Jitsu siyah kuşağı

Türkiye’nin ilk kadın Brazilian Jiu-Jitsu siyah kuşağı; Asena Melike Ağansoy Brazilian Jiu-Jitsu sporunda ülkemiz için bir ilk yaşandı. Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ) sporunda Türkiye’nin ilk siyah kemeri olan Burak Değer Biçer’in kurduğu MMA ve BJJ akademisi Corvos Combat’ta tarihi bir olay gerçekleşti.

 Türkiye’nin ilk kadın Brazilian Jiu-Jitsu siyah kuşağı
A+ A-

 Türkiye’nin ilk kadın Brazilian Jiu-Jitsu siyah kuşağı; Asena Melike Ağansoy
Brazilian Jiu-Jitsu sporunda ülkemiz için bir ilk yaşandı. Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ) sporunda Türkiye’nin ilk siyah kemeri olan Burak Değer Biçer’in kurduğu MMA ve BJJ akademisi Corvos Combat’ta tarihi bir olay gerçekleşti.
 
Corvos Combat tarafından her yıl düzenlenen toplanma ve derecelendirme etkinliği olan Corvos Call’da bu yıl bir sürpriz yaşandı. Brezilya’nın en iyi BJJ okullarından Marangoni akademisinin kurucularından Gabriel Marangoni’nin de katıldığı etkinlikte ülkemizde ilk defa bir Türk siyah kuşak tarafından öğrencilerine siyah kuşak verildi ve lineage (soy) oluşturulmuş oldu.
 
3 siyah kuşağın verildiği Corvos Call’da, Corvos Combat kahverengi kuşağı Asena Melike Agansoy, Türkiye’nin ilk siyah kuşak kadını olmaya hak kazandı. Yurt dışında düzenlenen uluslararası pek çok turnuvada dereceye giren ve ülkemize madalya getiren Melike Agansoy, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk kahverengi kuşağı olmuştu. Kemeri aldıktan sonra Instagram üzerinden bir paylaşım yapan Agansoy, takımına ve eğitmenine teşekkür etti ve bunun “sadece bir başlangıç” olduğunu söyledi.
 
Etkinlikte aynı zamanda Kaan Fazla ve Uğur Agansoy da siyah kuşaklarını Burak Değer Biçer’den aldılar. Böylece Corvos Combat, beyaz kemerden siyah kemere ilk 3 BJJ sporcusunu yetiştirmiş oldu.
 
 
Asena Melike Ağansoy,Brazilian Jiu Jitsu spor dalında Türkiye’nin ilk kadın siyah kuşağını aldım
Asena Melike Ağansoy’un, çocukluğundan bu yana spor yaptığı ve şu anda da profesyonel sporcu olduğu için spor alanında kendini eğitmek, yaptığı spor olan Brazilian Jiu Jitsu’yu ülkemizde yaygınlaştırmak, geliştirmek ve ileriye dönük plan yapmak istediğinde aklına ilk gelen bölüm Spor Yöneticiliği Programı oldu. BİLGİ’nin bu alanda lider kurumlardan biri olan Sportsnet Group ile işbirliği yaptığını duyduğunda BİLGİ’de Spor Yöneticiliği öğrencisi olma hayalindeki ilk adımını attı ve burslu olarak bu bölümü kazandı. Bu yıl Şubat ayında Brazilian Jiu Jitsu spor dalında Türkiye’nin ilk kadın siyah kuşağını aldı. Sportsnet ile ortak olarak yürütülen Spor Yöneticiliği bölümünde teorik olarak aldığı eğitimin yanı sıra öğrendiği bilgileri pratiğe dökme imkânına da sahip oluyor. “Türk sporuna uzun yıllar emek vermiş ve hala vermekte olan eğitmenlerimiz sayesinde hem çalışacağımız ortama dair yıllara dayanan bir bilgi birikiminden yararlanabiliyoruz hem de bu bilgileri gerçekleştirebileceğimiz ve yaratıcılığımızı gösterip aynı zamanda geliştirebileceğimiz projeler hazırlayarak teorik olarak edindiğimiz bilgileri pratiğe dökebiliyoruz, bu da bizim için ideal bir çalışma ortamı sağlıyor. “diyor.
 
Asena Melike Ağansoy Kimdir.
Corvos Kadın Takımı & Corvos Kids / Brazilian Jiu Jitsu Siyah Kuşak
 
Spor hayatına küçük yaşlarda başlayan Asena Melike Ağansoy çocukluğundan bu yana jimnastikten baleye, tenisten atletizme pek çok spor branşını deneyimleme fırsatı yakaladı. 2012 yılında amatör olarak Muay Thai ile ilgilenirken kardeşi Uğur Ağansoy aracılığıyla Brazilian Jiu Jitsu ile tanıştı ve 4 ay sonra bu spora duymaya başladığı hayranlık ile profesyonel olarak Brazilian Jiu Jitsu yapma kararı aldı.
2013 yılında mavi kuşak olduktan sonra aktif bir şekilde turnuvalara katılmaya ve eğitmenlik yapmaya başlayan hocamız 2015 yılında mor kuşak olarak derecelendirildikten sonra Amerikalı “Lifestyle” markası Moya Brand ile kontrat imzalama şansını yakaladı.
2016 yılında Bilgi Üniversitesi Spor Yönetimi bölümünü %100 burslu olarak kazanan Melike hoca aynı yıl Türkiye’nin ilk kadın kahverengi kuşağı olarak derecelendirilerek Paris’te katıldığı IBJJ Paris Open turnuvasında açık siklette gümüş madalya kazandı.
2018 yılında Burak Değer Biçer tarafından Türkiye’nin ilk kadın Brazilian Jiu Jitsu siyah kuşağı olarak derecelendirilen hocamız şu anda Corvos Kadın Takımı’nın baş antrenörlük görevini üstlenmekte, kadın ve çocuk derslerini yürütmektedir.
 
Başarılarından bazıları;
 
2013 Türkiye Ne Waza Şampiyonu
2013 IBJJF Munich Open, Gümüş madalya
2013 IBJJF Munich Open, serbest siklet Bronz madalya
2014 IBJJF Avrupa No Gi Şampiyonası, Bronz madalya
2015 UAEJJF Yunanistan Ulusal Şampiyonası, Gümüş madalya
2015 UAEJJF Yunanistan Ulusal Şampiyonası, serbest siklet Gümüş madalya
2016 UAEJJF Yunanistan Ulusal Şampiyonası, Gümüş madalya
2016 UAEJJF Yunanistan Ulusal Şampiyonası, serbest siklet Bronz madalya
2017 IBJJF Paris Open, serbest siklet Gümüş madalya
2017 IBJJF Amsterdam Open, Gümüş madalya
2017 IBJJF Amsterdam Open, serbest siklet Bronz madalya
 
.