Öztek´ten, önemli konferans

Türkiye Olimpian Derneği, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) ve Anadolu Ring Ateşi Kulübü 14 nisan Pazar günü İdealtepe Yılmaz Mızrak Kültür Merkezinde uygulamalı bir konferans düzenledi.

Öztek´ten, önemli konferans
A+ A-

SPOR EĞİTİMİ VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

UYGULAMALI KONFERANS

 

Türkiye Olimpian Derneği, Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) ve  Anadolu Ring Ateşi Kulübü 14 nisan Pazar günü İdealtepe Yılmaz Mızrak Kültür Merkezinde uygulamalı bir konferans düzenledi.

Konferansın açlış konuşmasını kulüp başkanı Erdal KARADAĞ yaptı. Konferansı, Türkiye Olimpian Derneği başkanı ve Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) Onursal Başkanı,  bilim, fikir, kültür ve spor adamı Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK tarafından verildi.

 
 
Prof. Dr.İbrahim ÖZTEK’in, 300 slayt eşliğinde verdiği konferans altı kısımdan oluşuyordu. 1. Dünyanın sağlığını bozan faktörler. 2. Sağlığımızı bozan faktörlere karşı kalkan olarak spor. 3. Spor nedir, spor kültürü ve spor bilinci nedir, olimpizm bilinci nedir, sayıları 300’ü bulan olimpik sporlar yaz ve kış olimpiyatları ile engelli olimpiyat oyunları nelerdir, ekstrem sporlar hangileridir, sağlık için spor ve yarışma için spor 4. Antik ve modern olimpiyatlar 5. Türklerin olimpiyatları ve Türk spor kültürü 6. Kötü alışkanlıklar. Bu çerçevede de sigara alkol ve uyuşturucu konularını anlattı.

 

Sigaranın neden olduğu kalp damar hastalıkları ve akciğer kanserinden ülkemizde her yıl ikiyüzbine yakın insanın hayatını kaybettiğini, sigara içen annelerin çocuklarının sigara bağımlısı olarak dünyaya geldiğini, sakat çocuk doğumlarına neden olduğunu, küçük çocukların sigara içen babalarını örnek aldığını belirtti. Bira ve "alkolsüz" denilen biranın, alkolizm ve uyuşturucu batağının başlangıç basamağı olduğu, Alkolün gastrit denilen mide iltihabı, karaciğer sirozu ve çeşitli kanserlere sebep olduğu, alkol içenin beyninin uyuştuğu, ne yaptığını bilmez bir durumda olduğu, saldırganlaştığı, büyük suçlar işleyebileceği ve her an katil olabileceği,

aile içinde sevgi ve saygının biteceği, aile fertlerini birbirine düşman edeceği ve en büyük aile facialarının  alkolden kaynaklandığını belirtti.

Uyuşturucu ise insanı  insanlığından eden, dünya gençliğinin başının belasıdır.

aile ve eğitime ait yönleri, tıbbi sosyal ekonomik ve adli boyutları olan bu konuda, öncelikle eğitime yönelik ve yasal önlemler ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Çocuk ve gençler, her çeşit uyuşturucunun ölüme yol açan ruhsal ve bedensel (fizik) etkilerinden kurtarılmalıdır. Eğitimin başrolü oynadığı bu problemde , arkadaş çevresi, aile çevresi, okul çevresi ve sosyal çevrenin önemi çok büyüktür. Mücadele sırasında bu çevreler her yönü ile tartışılmalı, uyarılmalı, onlarla işbirliği yapılmalı, destek olunmalıdır dedi.

Konferansta “Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu” nun çalışmalarından da birçok örnekler verildi.

Konferansın sözlü sunumunu takiben yine Prof. ÖZTEK’in sunuculuğu ve açıklamaları ile ülkemizin en ünlü antrenörleri ekipleri ile gösteri yaptılar.

 

Gösteriyi gerçekleştiren hocalar ve ekipleri:

 AHMET APAYDIN, Akdeniz Spor Kulübü, judo gösterileri

 AHMET KÖSOĞLU, Kösoğlu Spor Merkezi, Judo, Aikido ve Kendini koruma sanatları

 

 

EFE ALTINAY-TUNGA ÖZTEK, İstanbul Spor Merkezi, Aba Güreşi

CEVDET ÇİNER, Çiner Spor Kulübü, Aikido

 

 CEVAT ALADAĞ-HALİL İBRAHİM GÖR, Anadolu Ring Ateşi Kulübü-Darıca Spor Merkezi, Boks

 ERKAN ŞAHİN-MEHMET YILDIRIM, Anadolu Ring Ateşi Kulübü, Kik boks

 
CENGİZ GÖK, İstanbul Kikboksing Muay Thai MMA Kulüb, Anadolu Ring Ateşi Kulübü, Muay thai, 
MEHMET YILDIRIM, Gençlik ve Spor Kulübü, Vuşu-Kungfu,Sanda

Gösteriye katılan ekiplerin büyük bir kısmı minik ve yıldız sporcuları ile katıldılar. 150 kadar sporcu mükemmel teknikler sergilediler ve geleceğin büyük şampiyonları olacaklarını gösterdiler.

Organizasyona Anadolu Ring Ateşi Kulüp başkan yardımcısı Cuma AYRILMIŞ ve Necmettin LİCELİ’nin büyük emekleri geçmiştir.