IWUSF Başkanı Yu Zaiqing İstanbulda

IWUSF Başkanı Yu Zaiqing, 2010 ve 2011 yılında Avrupa, Akdeniz ve Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yapacak olması nedeniyle Türkiye´yi ziyaret etti ve Wushu Federasyonu yetkilileri ile görüştü.

IWUSF Başkanı Yu Zaiqing İstanbulda
A+ A-

 
İSTANBUL’U ZİYARET EDEN DÜNYA WUSHU FEDERASYONU (IWUF) BAŞKANINDAN MÜJDE

IWUSF Başkanı Yu Zaiqing, 2010 ve 2011 yılında Avrupa, Akdeniz ve Dünya Şampiyonalarına ev sahipliği yapacak olması nedeniyle Türkiye’yi ziyaret etti ve Wushu Federasyonu yetkilileri ile görüştü.

12  Aralıkta İstanbul’da  tüm gün süren görüşmeler oldukça verimli geçti. TWF Başkanı Ebubekir Hocaoğlu ve Başkanvekili Abdurrahman Akyüz ile birlikte Wushu’ nun Dünya ölçeğindeki durumu ve beklentileri masaya yatırıldı. İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerinin de gezildiği ziyaret, her iki taraf açısından da çok verimli geçti.

Çırağan Otelinde yapılan görüşmelerde, heyetler birbirlerine hediyeler takdim etti.

IWUF Başkanından  Müjde: Dünya Gençler Şampiyonası, Singapur’daki Gençlik Olimpiyatları ile birlikte yapılacak.

 
Görüşmelerde en fazla öne çıkan konu, 2013 yılında seçimi yapılacak yeni olimpik branşlar oldu. Wushu’nun  güçlü bir aday olabilmesi için tüm çalışmaların ciddiyetle  yapıldığı dile getirildi. Aynı zamanda Uluslar arası Olimpiyat Komitesinin (IOC) dört as başkanından biri olan Yu Zaiqing, Gençler Dünya Şampiyonasının 2010 da Singapur’da yapılacak Gençlik Olimpiyatları ile birlikte yapılması için IOC Başkanı Jacques Rogge dan onay aldığını açıkladı.  Organizasyonun detayları ile ilgili Singapur Organizasyon Komitesi ile görüşmeler devam ediyor.

Singapur’daki Şampiyona esnasında, Wushu ile ilgili kulis yapılması için, Avrupa kıtasından üç kişilik bir komite oluşturulması ve bu komisyonun içinde TWF Başkanının da bulunması yönünde  ön görüşme yapıldı. Komisyon üyeleri  önümüzdeki günlerde kesinleşecek.

1.Combat Oyunları Pekin’de

Olimpiyatlara giden yolda önemli bir kilometre taşı olan 1. Combat Oyunları Ağustosun son haftasında, Pekin’de yapılacak. Başkan Yu Zaiqing, bu organizasyon için Pekin Belediyesinin 10 milyon dolarlık nakit harcama yapacağını ve bazıları olimpik olan 14 federasyondan 1000 sporcunun yarışmalara katılacağını söyledi. Wushu da bu branşlardan biri.  Bu esnada Pekin’de bulunan ve 1. Combat Oyunları başkan yardımcısı olan Avrupa Wushu Federasyonu Genel Direktörü Patrick Van Campenhout, Türkiye Wushu  Federasyonunun baskısıyla Wushu katılımcı kontenjanını 20 kişi artırmayı başardı. Halihazırda ülkemizden sadece 52 ve 60 kg bayan sporcuların katılım hakkı elde ettiği yarışmalarla ilgili, yeni kategoriler yakında açıklanacak.

Dünyanın en önemli kurumlarından Sport Accord un bünyesinde yapılacak 1. Combat oyunlarının ikincisinin yer ve zamanına , 2010 yılında Dubai’de yapılacak toplantıda karar verilecek.

IWUF Başkanı 2010 Martında tekrar Türkiye’ye gelecek

Şimdiye kadar hiçbir kıta şampiyonasına katılmayan IWUF Başkanı Yu Zaiqing, 2010 da Antalya’da yapılacak Avrupa Wushu Şampiyonası ve Avrupa seçimli kongresi için tekrar Antalya’ya gelecek. Seçimlerde TWF Başkanı’nı desteklediğini söyleyen Yu Zaiqing, Avrupa’da geniş vizyonlu bir federasyon olarak TWF çalışmalarından çok memnun olduğunu  söyledi ve yöneticilerini tebrik etti.

 Yu Zaiqind’den her alanda destek sözü

Çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacak olan Türkiye’nin, IWUF tarafından her alanda desteklendiğini söyleyen Yu Zaiqing, Çin Wushu Federasyonu veya IWUF tarafından yapılması gereken her şeyin yapılacağını bildirdi. Dünyada 139 üyesi bulunan IWUF, önümüzdeki  dört yıl içinde bu sayıyı 180 e çıkararak tam olimpik olmayı hedefliyor. Bilindiği gibi mücadele sporlarından Judo ve Tekvando tam olimpik, Karate ve Wushu da Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınan sporlar kategorisinde bulunuyor.

Yu Zaiqing kimdir                                                                

1951 yılında Pekin’de doğan  IWUF Başkanı Yu Zaiqing, Çin’de bir müddet valilik yaptıktan sonra, 7 yıldır Çin Spor Bakan Yardımcılığı görevinde bulunmaktadır. Formula 1, Basketbol gibi federasyonların dünya yönetimlerinde üyedir. 2008 den beri IOC As başkanlığını yürütmekte ve IOC de stratejik komisyonların başkanlığını yapmaktadır. Yu Zaiqing Dünya ölçeğinde başarılı bir spor adamı ve önemli bir bürokrattır.