Hendek Budo Sporları Şöleni

Sakarya´nın Hendek İlçesinde düzenlenen Uluslararası Budo Şampiyonası sona erdi.

Hendek Budo Sporları Şöleni
A+ A-

 
 
 
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci
 
 
    Hendek Belediyesi ve Dünya Budo Federasyonu işbirliği ile düzenlenen Profesyonel Budo Sporları Turnuvasına Hendek Belediyesi ev sahipliği yaptı. Bayraktepe`de düzenlenen ve Dünya karmasından oluşan 1. Hendek Belediyesi Geleneksel Profesyonel Budo Sporları Şöleni`ne Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Irak, İran, Almanya, Romanya, Cezayir, İsviçre, Suriye, İngiltere, Pakistan, Gürcistan, Hindistan ve Türkmenistan`dan sporcular katıldı.
 
 
 
    Turnuvada 3 bayan ve 10 erkek Türk sporcu Dünya karması ile karşılaştı. Toplam 200 sporcunun katıldığı müsabakada, Hendek Belediyesi Muai Thai sporcularından İsmail Koç (71 Kg) ve Recep Tokat ( 85 Kg) Hendek`i temsil ettiler.
    Müsabakalara vatandaşlar ve protokol yoğun ilgi gösterdi. Avrupa eski Boks Şampiyonu Cemal Kamacı da müsabakalara katılarak sporculara başarılar diledi.
 
 
 
    Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, böyle bir turnuvaya ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, "İçemiz daha önce de çeşitli büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptı. Ve tümünden yüzümüzün akıyla çıktık. Spor, bizim için ahlak, terbiye, centilmenlik ve sevgi demektir. Bunu daha önce de defalarca belirttik. Bu müsabakalarımızda da sporcularımız bir sporcunun davranması gibi centilmenlik göstermişlerdir. Kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah çok daha büyük müsabakalara da ev sahipliği yapacağız" dedi.
 
 
 
    "Var mısın yok musun adlı yarışma programından tanınan Tony de, Hendek`e gelerek BUDO sporları dövüşlerini seyretti ve hakem komitesinde yer aldı. Tony`ye Hendekliler sevgi gösterilerinde bulundular".
 
 
 
     Turnuvada bayan sporcuların mücadeleleri ise erkekleri aratmadı. Bayan sporcular Merve Çeliktürk, Harika Çakır, Könül Tyulparovo ve Sinem Çeliktürk yaptıkları maçlarla büyük alkış aldılar.
 
 
 
     Müsabakalar WBF hakemleri tarafından yönetildi. Turnuvanın ilk iki günü sporcular profesyonelliğe çıkmak için yarışırken, son gün Ünvan maçı yapıldı ve sporcular altın kemer için kıran kırana mücadele ettiler. 67 kiloda ilk müsabaka Almanya adına dövüşen Türk Sporcu Ahmet Çenteli ile Azerbaycanlı Ali Iskandali arasında yapıldı. İkişer dakika üç raunt üzerinden yapılan müsabakayı Türk sporcu Ahmet Çenteli 2-1 kazandı. Sporcuya kemerini Avrupa Boks Şampiyonu Cemal Kamacı taktı.