Hapkido,federasyon oluyor

Türkiye, ilerleyen zamanda 4 yeni spor branşıyla tanışacak. Kore savunma sanatı “Hapkido” Japon güreşi “Sumo”, Fransız boksu “Savate” ve futbolcuların antrenmanda oynadığı “Ayak tenisi”, federasyon olabilmek için Spor Genel Müdürlüğü´ne başvuruda bulundu.

Hapkido,federasyon oluyor
A+ A-

 

Dört yeni federasyon yolda

Türkiye, ilerleyen zamanda 4 yeni spor branşıyla tanışacak. Kore savunma sanatı “Hapkido” Japon güreşi “Sumo”, Fransız boksu “Savate” ve futbolcuların antrenmanda oynadığı “Ayak tenisi”, federasyon olabilmek için Spor Genel Müdürlüğü`ne başvuruda bulundu.

Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyonu Başkanı Enver Oral, yaptığı açıklamada, Türkiye`de hapkido,sumo, savate ve ayak tenisiyle ilgilenenlerin, branşlarına resmiyet kazandırmak için Spor Genel Müdürlüğü`ne başvurduğunu söyledi.
Söz konusu branşlarda federasyon kurulup kurulmaması konusunda Spor Genel Müdürlüğü karar verecek.
Yeni spor branşları şöyle:

 

HAPKİDO


Yaklaşık bin yıllık bir tarihi olan Hapkido, Korenin en Hapkido,Judo,Karate, Tekvando, Aikido, Kungfu, Kendo, Jujitsu`unun ana tekniklerinden oluşan bir savunma sanatıdır.
Eğme, bükme, boğma, çevirme, vücudun farklı bölgelerindeki eklem kilitlemeleri, tekme ve el vuruşları, fırlatmalar, enerjik atlama ve her türlü elle kullanılabilecek silahları ustaca kullanma sanatıdır.
Beden ve ruhun uyumlu birlikteliği (Hap), yaşam ve beden enerjisi ve iç enerji (Ki) ve eğitim yolu, sanatı (Do) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen Hapkido, Kore kökenli bir savunma sanatıdır.

SAVATE

Fransız boksu veya Fransız kick boksu olarak da bilinen savate, Batı boksu ile tekmeler ve tutuşların biraraya getirildiği, 19. yüzyılda Fransa`da üretilen bir savaş sanatı olarak biliniyor. Savate yapan erkek sporcuya savatör, bayan sporcuya ise savatöz deniyor. Karşılaşmalarda dört tekme ve üç yumruk çeşidine izin veriliyor.


SUMO

Japonya`nın tarihi kadar eski bir spor dalı olan sumo, sporcularının fiziki özellikleri ve yarışma giysileriyle oldukça ilgi çekiyor. Geleneksel bir güreş türü olan sumo adı, Japonca`da kendini savunmak anlamına gelen “Sumafu” sözcüğünden geliyor. Sumo güreşçilerine, “Sumotori” deniliyor.
Sumo güreşçileri, müsabaka boyunca rakibin yarışma alanı olan kum havuzundan ya da bir saman halatı ile işaretlenmiş halkadan dışarıya çıkmasını ya da dengesini bozup yere düşmesini hedefliyor. Güreşçiler, yere ayak tabanı dışında herhangi bir yerleriyle dokunduklarında maçı kaybetmiş sayılıyor. Karşılaşma genelde birkaç saniye sürüyor, her turnuvada yüzlerce müsabaka yapılıyor.

AYAK TENİSİ

Genelde futbolcuların antrenmanlarda oynamaktan zevk aldığı ayak tenisinde, oyuncular sahanın ortasına gerili fileden topu rakip alana geçirerek sayı almaya çalışıyor. Topa, ayağın haricinde kafayla da vurulabiliyor.
İspanyol tenisçi Rafael Nadal ve Sırp Novak Djokovic de bir Roger Cup maçından önce ısınırken ayak tenisi oynamış ve ilginç görüntüler ortaya çıkmıştı.
Ayak voleybolu olarak da bilinen bu branşın uluslararası ismi ise, “futbol tenisi” olarak geçiyor.