Elbistan´da Muay Thai şöleni

Türkiye Muay Thai Federasyonu Minikler ve Yıldızlar (Bay-Bayan) Türkiye Şampiyonası Kahramanmaraş Elbistan Belediyesi, Elbistan Kaymakamlığı, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün ev sahipliğinde Kahramanmaraş, Elbistan´da yapıldı

Elbistan´da Muay Thai şöleni
A+ A-

 
          Elbistan Kapalı Spor Salonu`nda 22 Ekim 2009 günü başlayan Muay Thai Minikler ve Yıldızlar Türkiye Şampiyonası, Turnuvaya katılan 24 ilden yaklaşık 300 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Turnuvanın açılış seremonisi saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile gerçekleşti.
 
 

          Elbistan`da ilk kez düzenlenen Türkiye Muay Thai Şampiyonası, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Elbistan Kaymakamı Ahmet Altıntaş, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Bünyamin Kılıç, Elbistan Gençlik ve Spor Müdürü Hulusi Alagöz, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Türkiye Muay Thai Federasyonu Başkanı Halil Durna, Asbaşkan Okşar Taştan, Asbaşkan Ercan Özhan Asbaşkan Celal Er, Danışma Kurulu Başkanı K.Muzaffer Ilıcak, Teknik Direktör Engin Kısa, Başkan Yard. Ömer Dağdelen, Başkan Yard. Yılmaz Çeken, Merkez Hakem Kurul Başkanı Recep Yurtsever, Başkan Yard. Hamit Durmaz Kurul Üyesi Şakir Bayramoğlu, Genel Sekreter Kemal Tatar , Genel Sekreter vekili Korkmaz Atalay`ın  katılımıyla yapıldı.

          23-25 Ekim tarihleri arasında Elbistan`da yapılan Türkiye Muay Thai Federasyonu Minikler ve Yıldızlar (Bay-Bayan) Türkiye Şampiyonası Muay Thai maçları, Elbistan Kapalı Spor Salonu`nda kurulan 2 adet ringde yapıldı. Şampiyonasının ilk gününde tartılar, kuralar ve eşleşmeler yapılırken,  final maçları 25 Ekim 2009 Pazar günü madalya törenleri ile sona erdi.

 

Şampiyonada en teknik sporcu ünvanın alan Mürşit Gökhan Özhan`ın ödülü,Türkiye Muay Thai Federasyonu Başkanı Halil Durna tarafından verildi.
 
 Elbistan`da Türkiye şampiyonalarının yapıldığı belirtilen konuşmalarda amacın, sporu tabana yaymak, genç-yaşlı herkesi spora teşvik etmek olduğu vurgulandı. Şampiyonanın açılış konuşmasını yapan, Elbistan Gençlik ve Spor Müdürü Hulusi Alagöz, “Muay Thai Minikler ve Yıldızlar Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Gençlik ve Spor Müdürlüğü olarak sporu tabana yaymak, genç-yaşlı herkesi spora teşvik etmek, aynı zamanda çeşitli etkinlikler yapmak, bu faaliyetlere insanlarımızın ilgi ve merakını artırmak bizim de hedeflerimizdendir. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek adına bu ve daha önceki faaliyetlerimize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. İleride ülkemizi temsil edecek olan bugünün küçük sporcuları, yarının şampiyonları olacak sporcu kardeşlerimin Atatürk`ün dediği gibi zeki, çevik ve ahlaklı sporcular olarak yetişmelerini temenni ediyorum. Muay Thai şampiyonasının ilçemizde yapılmasına imkân tanıyan Federasyon Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum dedi.

          

 
          Türkiye Muai Thai Federasyonu Başkanı Halil Durna, konuşmasında Muay Thai spor dalının çok eski bir geçmişe sahip olmasına rağmen Türkiye`de yeni yeni tanınmaya başladığını belirtti.  “Muay Thai sporunu Elbistan`da yapmamızın nedeni, yetkililerin federasyonumuza olan ilgisi ve sporlarımıza sahip çıkmalarındaki gayrettir. Sporumuz gelişmekte olan bir spordur. Belki dünyada binlerce yıldan beri biliniyor, dünya şampiyonalarına yüze yakın ülke katılıyor fakat ülkemizde 3-4 yıldan beri yeni yeni yaygınlaşıyor. Durna, Türkiye`de bu sporu yaygınlaştırabilmek için turnuvaları çeşitli merkezlerde yapıyoruz.  Türkiye`de henüz yeni olmalarına rağmen lisanslı sporcu sayılarının boks ve karateden daha fazla dedi. Muay Thai`nin Türkiye`de en yaygın spor dalları arasına girdiğini belirten Durna, ``Biz bu spor dalını daha fazla yaygınlaştırmak adına öncelikle okullara girmeyi tercih ediyoruz. Çocuklarımız hem okusun hem de bu sporu öğrensin istiyoruz.
 
 
 
Mürşit Gökhan Özhan ve hocası Dünya Şampiyonu Orhan Doğan
 
 
Enerjilerini doğru yerlere harcayıp, bu sporu sevmeleri için okullarla girişimlerde bulunacağız. Üniversitelerin spor akademilerine ve askeri okullarda bu spor dalını yaygınlaştırmak için uğraşıyoruz. İki yıl içerisinde bunların hepsinin temelini attık. Hedefimiz emniyet teşkilatında da bu işi yapabilmek.  Üniversiteler arasında müsabakalar düzenlemek istiyoruz. Bu şekilde bu spor dalını yaygınlaştıracağımıza inancımız tam. Yapılan turnuvalarda, özellikle Avrupa`da ilk 10 ülke arasında yer alıyoruz. Bunun nedeni Türk insanı gerçekten mücadeleci olmasıdır. Bugün Elbistan`da düzenlenen şampiyonaya 24 ilimizden 300`e yakın sporcumuz katılıyor. Bu spor sayesinde çocuklarımız hem kendilerine güvenleri artıyor, hem ruhsal olarak rahatlıyorlar ve başarılı oluyorlar. Bu turnuvanın Elbistan`da yapılmasına imkân sağlayan Elbistan Gençlik ve Spor Müdürü Sayın Hulusi Alagöz`e, Kaymakam Sayın Ahmet Altıntaş`a, Belediye Başkanı Sayın Durmuş Küçük ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum dedi.

Elbistan Kaymakamı Ahmet Altıntaş, ilçenin sportif faaliyetlerle de adının duyurulmasının önemli olduğunu belirterek, “Ülkemizin değişik yörelerinden gelen sporcuları ve teknik heyeti ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Muay Thai 1999 yılından itibaren tanınmaya başlanan ve gün geçtikçe popülaritesi artan bir spor dalıdır. Sağlıklı bir nesil ve sağlıklı bir gelecek için sporun önemi tartışılmazdır. Bu şampiyonanın ilçemizde yapılması kararını alan Muay Thai Federasyonuna çok teşekkür ediyorum dedi.

Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Elbistan Belediyesi olarak sportif faaliyetlere büyük önem veriyoruz. Daha önce yapılan Ultra Maraton koşusunun ardından, şimdide bu büyük organizasyonun Elbistan`da yapılması önemli bir etkinlik. Bu şampiyonanın, ilçemizde yapılabilmesi için destek veren herkese çok teşekkür ediyorum dedi.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Bünyamin Kılıç ise, “ Elbistan ismi artık sportif faaliyetler ile de duyulmaya başladı. İnşallah bundan böyle diğer faaliyetlerin yanı sıra sportif faaliyetlerde aktif olacağız. Muay Thai Federasyonuna ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum dedi.

 


 

Şampiyona`ya ait diğer fotoğraflar için tıklayınız...

 


 

ŞAMPİYONAYA KATILAN İLLER
         
S. NO İLİN ADI   S. NO İLİN ADI
         
1 ADANA   13 İZMİR
2 ADIYAMAN   14 KASTAMONU
3 AFYON   15 KAYSERİ
4 ANTALYA   16 KOCAELİ
5 ÇORUM   17 MALATYA
6 DENİZLİ   18 MERSİN
7 DİYARBAKIR   19 MUĞLA
8 ELAZIĞ   20 ORDU
9 ERZİNCAN   21 SAMSUN
10 GAZİANTEP   22 SİVAS
11 HATAY   23 TOKAT
12 İSTANBUL   24 UŞAK

 


 

TÜRKİYE MUAY THAİ FEDERASYONU
TÜRKİYE YILDIZ VE MİNİKLER MUAY THAİ ŞAMPİYONASI SONUÇLARI 
            22 - 25 EKİM  2009 K.MARAŞ/ ELBİSTAN
YILDIZ ERKEKLER   YILDIZ BAYANLAR
40 Kg     40 Kg  
1 BARIŞ YÜKSEL MERSİN 1 ZEHRA HASPOLAT KAYSERİ
2 BEYTULLAH OKAN İZMİR 2 DİLARA AKÇALI İSTANBUL
3 YUSUF S. ÖZKAYA ADANA 3 RUMEYSA BURULAY İSTANBUL
3 ABDULLAH DEMİR TOKAT 3 CEREN BİNGÖM DİYARBAKIR
46 Kg     45 Kg  
1 OSMAN ÇEKEN İSTANBUL 1 TUĞÇE SEZER İSTANBUL
2 VEYSEL ANTEPLİ ADANA 2 NESİBE MEŞE ADIYAMAN
3 İBRAHİM OKUR ADANA 3 MUAZZEZ GÖRÜR ÇORUM
3 ERHAN BİDE ORDU 3 GAMZE TOPÇU MERSİN
51 Kg     50 Kg  
1 MURAT KARANFİL İSTANBUL 1 SEMİHA EMİR ANTALYA
2 OZAN ÇINAR İZMİR 2 BUKET ÇİTMEN  KASYERİ
3 O.ANIL KAYA MALATYA 3 ÜMMİ GÜLSÜM GÖKTAŞ ÇORUM
3 ÜMİT KORKMAZ KAYSERİ 3 HANDAN DÖNMEZ HATAY
56 Kg     55 Kg  
1 TOLUNAY AYAZ İSTANBUL 1 SEDA YILDIRM ANTALYA
2 GÖKHAN SANDIKÇI SAMSUN 2 REZZAN KARADAĞ ADIYAMAN
3 FERHAT ALTINOK  KAYSERİ 3 ECE ÇAKIR İSTANBUL
3 SEZGİN ÖZŞAHİN MUĞLA 3 HATİCE KALEM KAYSERİ
(+) 56 Kg          
1 SELİM DAĞLI KAYSERİ      
2 EVRİM KARAGÖZ İSTANBUL      
3 FARUK KILIÇKAYA İZMİR      
3 AHMET ASLAN  DENİZLİ      
             
                     
                     
MİNİK ERKEKLER   MİNİK BAYANLAR
34 Kg         30 Kg      
1 TÜRKEŞ FERDİ TORUN ÇORUM   1 ŞEBNEM SATIŞ KAYSERİ
2 ALİCAN EKİNCİ ADIYAMAN   2 KÜBRA MEŞEN ADIYAMAN
3 MUHAMMED GÜRLEY MUĞLA   3 İREM ÇETİN ÇORUM
3 MURATTURAN KAYSERİ   3 GAMZE NUR SARI ORDU
38 Kg     34 Kg  
1 AHMET BEDİRHAN  ANTALYA 1 LİVANUR DÜZÇAY İSTANBUL
2 SELAHATTİN KATIRCIOĞLU MERSİN 2 SEMRA TAŞDURMAZLI ADANA
3 BURHAN BAYAM KAYSERİ 3 EMİNE İLKAY KILAVUZ  ADIYAMAN
3 ZİYA SEMEN MUĞLA 3 H.SELEN BALKAYAN İSTANBUL
42 Kg     38 Kg  
1 M.ALİ ILGAZ ANTALYA 1 HATİCE NALBANT ANTALYA
2 AHMET KÖSE  MERSİN 2 SERVET DENİZ KAYSERİ
3 HARUN ORAL ÇORUM 3 ALEYNA YALÇIN MERSİN
3 AHMET KÖSE  MERSİN 3 AYŞENUR DEDE ÇORUM
46 Kg     42 Kg  
1 SİNAN UZUN  SAMSUN 1 HATİCE NUR YURCİ İZMİR
2 SALİH YALÇINKAYA ÇORUM 2 DEMET ÇOBANOĞLU İSTANBUL
3 ŞÜKRÜ KAYA  ÇORUM 3 HİLAL HATİP İSTANBUL
3 AYKUT TAŞKIN İSTANBUL 3 MELİHA ALEYNA KARPINAR İSTANBUL
(+) 46 Kg     46 Kg  
1 M.E TÜRKMENOĞLU ADIYAMAN 1 YEŞİM PINARBAŞI DİYARBAKIR
2 F.GENCEBAY AKMAN KAYSERİ 2 ELİFE AYBÜKE BENLİ ADANA
3 EKREM AYIK MUĞLA 3 BAŞAK DOST MERSİN
3 R.TAYYİP ASLAN DENİZLİ 3 BUKET ÇALIŞKNA ÇORUM
                     
                     
Recep YURTSEVER   Hamit DURMAZ
Merkez Hakem Kurulu Başkanı   Merkez Hakem Kurulu Bşk.Yrd.