Yavru Vatan Bayraksız yarıştı

Ankara Kazan´da devam eden Avrupa Takımlar Bocce Şampiyonası´na katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bocce Milli Takımı´nın bayraklı formalarla yarışmasına izin verilmedi. Avrupa Bocce Federasyonu Başkanı salona asılan KKTC bayrağını indirtti.

Yavru Vatan Bayraksız yarıştı
A+ A-

 

 

 KKTC dâhil 13 ülkenin katılımıyla başlayan ve Türkiye’de ilk kez tertiplenen Avrupa Erkek Takımlar Bocce Şampiyonası tatsız bir olayla açıldı. Boccenin Rafa disiplininde yapılan şampiyona öncesi Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) tarafından müsabaka salonuna katılımcı ülkelerin bayraklarıyla birlikte KKTC bayrağını asarak, KKTC ismini de katılımcı ülkeler arasına yazdı. Açılış seremonisinden önce Avrupa Bocce Federasyonu (EBA) Başkanı Bruno Casarini buna itiraz etti. Casarini KKTC’nin müsabakalara Turkey 2 ismiyle ve bayraksız formalarla yarışabileceğini federasyonumuza iletti. Salona asılan KKTC bayrağının da indirilmesini istedi. Casarini daha da ileri giderek Kuzey Kıbrıs Kafile Başkanı Hasan Senin’e isterlerse Kıbrıs Rum Kesimi adına ve bayrağıyla yarışabileceklerini söylemesi üzerine Hasan Senin, ‘’Böyle bir tekliften dolayı sizi protesto ediyorum. Teklifi de şiddetle reddediyoruz’’ diyerek sert çıktı.

 


KISMİ AMBARGO DEVAM EDİYOR
Tüm bu gelişmeler üzerine salondaki KKTC bayrağı indirildi. KKTC maçlara da Turkey 2 ismiyle katılması uygun gürüldü. KKTC sporcuları kırmızı beyaz bayraksız formalarla yarıştı. Konuyla ilgili sitemize açıklamalarda bulunan KKTC Kafile Başkanı Hasan Senin, 2007 yılından beri bütün uluslararası müsabakalarda Rumların kısmi bir ambargosuyla karşı karşıya olduklarını belirterek şunları söyledi:’’2006 yılında Almanya’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda Rum kesimi bayrağı salona asıldı. Bizim bayrağımız bu değil dedik ve bayrağı indirdik. 2007 yılında İtalya'nın Monza kentinde yapılan Avrupa Şampiyonası’nda yine aynı durumla karşı karşıya kaldık. Bu tarihe kadar bütün Kıbrıs adına kendi bayrağımızla müsabakalara katılıyorduk. Yani Rumları da biz temsil ediyorduk. Bu tarihten sonra Rumların yoğun kulis faaliyetleri neticesinde kısmi bir ambargo yedik. Bocce’ye katılmamız engellenmiyor fakat Türkiye’nin ikinci takımı olarak iştirak edebiliyoruz. Bu konuda Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonuna teşekkür ederim. Bize çok yardımları oldu. Bu şampiyonada da internet sitesine ve şampiyona afişlerine bayrağımızı koydular’’

 


KTTC Takımı ilk maçında çok iyi bir karşılaşma çıkarmasına rağmen Avusturya’ya kaybetti.

 Ambargoya inat Türk seyirciler KKTC bayrağını açarak yavru vatanı desteklediler.