Uzak Doğu Sporları`nda Kültür Emperyalizmi Propogandası

Sevgili arkadaşlar, değerli gençler. Uzak Doğu Sporları`nı yapmak bir ayrıcalıktır. Ama bu sporları yaparken yurt sever olarak, sporların oluşturduğu kültür emperyalimıne de tutsak olmayalım. Örneğin Judonun kurucusu Jigaro Kano, Aikidonun kurucusu Morihei Ueshiba gibi dedelere ve onların ülke bayraklarına secde etmeyelm. Hele hele güzel yavrularımızı bu tür emperyalist yapılardan koruyalım.

 Uzak Doğu Sporları`nda Kültür Emperyalizmi Propogandası
A+ A-

Uzak Doğu Sporları`nda Kültür Emperyalizmi Propogandası  
 
 Merhabalar,    Sayın Kaya  Muzaffer Ilıcak,  sporun dışında çok yoğun çalışmalarıma karşın; sürekli sporsal bilgilerimden toplumun da yararlanmasını istediğinden, hep yazmamı rica ediyor. Uluslararası derin felsefik çalışmalarım, kitaplar yazmalarım  nedeniyle, spor için yazmam  benim için hep zor olmaktadır. Ama bu ricasını emir gibi kabul ediyorum.    
 
Çünkü Sayın Ilıcak öyle ya da böyle Uzak Doğu Sporları`nın Türkiye`de yayılması için çok çaba sarfetmiştir. Bu sporları federasyonlar bazında sistemleştirerek Türk gençliğine  kazandırmada çok çalışmıştır.    
 
Bu gün  milyonlarca gencimiz, bu sporlar sayesinde kötü alışkanlıklardan tutun da, her türlü olumsuzlukların karşısında dimdik ayaktadır.  Bazıları bu sporları meslek edinerek yaşamlarını sürdürmektedir. Ayrıca Sayın Ilıcak 40 yıllık dostumdur.Onun için yazmayı  topluma karşı bir  görev, bir sorumluluk duygusu içinde kabul ediyorum  
 
   Ve Merhaba Gençlik diyorum.   
 
Gelin  sizinle yaptığımız bu sporların giysilerini biraz  irdeleyelim .Giysiler üzerinde ki kültürel ayrıcalıkları değerlendirelim. Geleneksel giysilerin çağımızda ki yapılandırılmalarının reklam boyutunu bilelim. Ve önce judo sporundan başlayalım. Malumunuz ya,  bendeniz de bir zamanlar`` Judo ile bu hale geldik``lerdenim.   
 
Judo elbisesi adını KİMENO dan alır. Tümüne JUDOGİ denir. Elbisenin ceket kısmına UWAGİ , pantolon kısmına SHİTABAKİ, kemere de Japonca OBİ adı verilir. Karate de elbisenin tümüne KEİŞOKİ  denir.  Bu elbiseye  aynı zamanda KARATEGİ adı da verilir.. KARATEGİ nin ceket, pantolon, kuşak adları  ise judo sporundaki aynı adları alır.  
 
 Uzak Doğu Sporları`nda AİKİ DO elbisesine.AİKİDOGİ, KENDO elbisesine KENDOGİ, SANBO elbisesine SAMBOKAGİ, JUİJUTSU elbisesine JUJUSİGİ adı verilir..  Bilindiği gibi TAEKWONDO Kore sporudur. Elbisesine DOBOK denir. Kemer ise TTİ  adını alır.   
 
 Uzak Doğu Sporları bir yerde bağlı bulundukları ülkelerin dilsel ve geleneksel propogandasını yapar. Bu bir yerde kültür emperyalizmidir. Bir zamanlar ben Kore`de okurken, Koreliler  Japon kültürüne karşı Japon tekniklerinin adlarını hep Korece ye çevirmişlerdi. Örneğin Seoinage tekniğine, Oboçigi, Osotogari tekniğine Pattari derlerdi .Wazariye Çolban dedikleri gibi...  
 
 Aynı bağlamda Çin `de kendi kültür emperyalizmi için  yaptıkları sporları sistemleştirmişlerdir. Çin, dilini bu sistem içinde yaymaya çalışmaktadırlar. Örneğin bir zamanlar İngiltere, Çin andlaşmasına göre Hongkong 100 yıl İngiltere`ye bağlanmıştı. Bundan 10 yıl kadar önce 100 yıllık andlaşma bitmiş, Hongkong yeniden Çin`e bağlanmıştır. Takip edilirse bu gün Honkhong`da ki Çin karşıtı olaylar bu yüzdendir. Her neyse.   
 
Honkong İngiltere`ye bağlı iken burada çıkan spor KUNGFU idi. Honkong Çin`e bağlanınca KUNGFU adı  ortadan kaldırılarak ,sistem yasaklanmış; yerini WUSHU almıştır. WUSHU adı  ,TAİ CHİ FU olarak da  kullanılmaktadır. Bu sporda kullanılan ayakkabıya ise TOULU adı verilir WUSHU sporunda eibiseler kaftan gibi, üzeri değişik işlemeler ve renklerden oluşmaktadır. 
 
Genelde WUSHU, SHOLİN MANASTIRI yapısına uygun olarak değişik sistemler oluşturmuştur.  
 
 Bunlar ve elbiseleri şöyledir:   
1- SHALİN WUSHU. Bir dövüş sanatıdır. Elbisesi Çin geleneğine uygun düz renk ve sarıdır. 
2- WUDANG TAİCHİ . Elbiseler tamamen beyaz renklidir.
3-WİNG CHUN. bir diğer adı da JET KUN DO dur. Elbisesi sarı  ya da turuncu renkli tulum gibidir. 
4-SANDA. Kasklı bir dövüş sporudur. Sinema sanatcısı ve beyin kanserinden ölen  Bruce Lee bu ekolden yetişmedir. Elbise sebest değişik renklerdendir.   
 
Çin`de eğitim görmüş, Amerika`da bulunmuş, Almanya`da ``Edebiyat Doktoru`` ünvanını almış olan, Tayvanlı ünlü bir kadın yazar vardır. Adı MISS WAN `dır. Bu kadın  kültürel bazda  kitaplarında hep YİNGİ TAİ diye Çin`den geliştirdiği bir sporu TAİCHİ  CHUAN  adlı ile Tayvan`a  kazandırmıştır. Tayvan hükümeti bu dövüş  sporunu profösyönel bazda  uygulayarak dünyaya yaymaktadır.    
 
Bu sporun bir adı da TAYLANT BOKSU dur. Kadın şu anda Almanya`da bir Alman ile  evli olarak yaşamaktadır.   
 
Sevgili arkadaşlar, değerli gençler. Uzak Doğu Sporları`nı yapmak bir ayrıcalıktır. Ama bu sporları  yaparken yurt sever olarak, sporların oluşturduğu kültür emperyalimıne de tutsak olmayalım.    
 
Örneğin Judonun kurucusu Jigaro Kano, Aikidonun kurucusu Morihei Ueshiba gibi dedelere ve  onların ülke bayraklarına secde etmeyelm. Hele hele güzel yavrularımızı bu tür emperyalist  yapılardan koruyalım.     
Sevgiyle kalın.   
Dr. Zihni Papakçı 
Güney Kore Kyongii Üniversitesi Judo Ana Bilim Dalından Yetişme
 
Kaynak: beyazkusak.com https://www.beyazkusak.com/uzak-dogu-sporlarinda-kultur-emperyalizmi-propogandasi-563-makale
Beyaz Kuşak Mücadele Sporları Haber Sitesi