Ünlü yönetmen intihar etti!

Ünlü yönetmen intihar etti!
A+ A-

 

ABD’li ünlü yönetmen Tony Scott, Los Angeles kentindeki bir köprüden atlayarak hayatına son verdi.

 Hollywood’un unutulmazları arasına giren “Top Gun”, “Days of Thunder” ve “Beverly Hills Cop II” gibi filmleri yöneten Scott’ın, dün yaşadığı Los Angeles kentinde bir köprüden atladığı belirtildi. Scott’ın ölümü hakkında soruşturma başlatılırken, yetkililer 68 yaşındaki yönetmenin ‘intihar ettiğinden şüğhelendiklerini’ belirtti.
 
Polisin verdiği bilgiye göre, çok sayıda görgü tanığı dün yerel saatle 00.35 sularında bir kişinin Vincent Thomas Köprüsü’nden atladığını tanık oldu. Polis yetkilisi Tim Nordquist, birkaç saat sonra dalgıçların çamurlu sulardan bir ceset çıkardığını söyledi.
 
ABD Sahil Gübelik yetkilisi Jennifer Osburn, Scott’ın köprünün doğu yakasında park edilmiş olarak bulunan siyah Toyota Prius marka aracında bir intihar notu bulduklarını belirtti. Yönetmen Ridley Scott’ın kardeşi olan Tony Scott’ın, kardeşiyle sahip olduğu Scott Free Productions şirketiyle “Killing Lincoln” adlı bir film üzerinde çalıştıkları öğrenildi. Ridley Scott’ın geçtiğimiz ay gösterime giren Prometheus adlı filmi yazın en başarılı filmlerinden biri olmuştu.

Efsane filmin yönetmeni intihar etti


Dünya'da olduğu gibi, Türkiye'de vizyona girdiğinde de büyük beğeni toplayan "Top Gun" filminin yönetmeni Tony Scott'ın ABD'nin California eyaletinde bir köprüden atlayarak intihar ettiği açıklandı.

"Sosyete Polisi 2" (Beverly Hills Cop 2), "Devlet Düşmanı" (Enemy Of The State), "Çılgın Romantik" (True Romance) gibi popüler kültüre mal olan filmlerin yönetmenliğini yapmış olan 68 yaşındaki Scott'ın, San Pedro ve Terminal Island arasındaki Vincent Thomas köprüsünden atladığı belirtildi.

Yerel saatle öğlen 12.30 sularında intihar eden İngiliz yönetmenin cesedinin üç saat sonra limanda bulunduğunu bildirildi.

Köprüden geçmekte olan bir kişinin 911'i aramasıyla ortaya çıkan intiharla ilgili olarak yetkililer, şu ana kadar sadece bu bilgileri paylaştı.

Scott'ın ailesi, ölüm haberini doğruladı.

Tony Scott, "Cennetin Krallığı", "Hanniball", "Gladyatör" ve "Yaratık" gibi filmlerin yönetmeni Sir Ridley Scott'ın kardeşi.


HERKES İÇİN TOP GUN’IN YÖNETMENİ... BAZILARI İÇİN İSE TRUE ROMANCE’IN 
ÜNLÜ İSİMLER ACILARINI TWITTER'DA PAYLAŞTI

Ron Howard (ABD'li yönetmen)
Başka Tony Scott filmi olmayacak. Trajik bir gün.

Stephen Fry (İngiliz aktör)
Tony Scott hakkındaki haberler beni derinden üzdü. Mükemmel bir yapımcıydı, en büyüleyici ve mütevazı olanıydı"

Duncan Jones (İngiliz yönetmen)
Tony Scott hakkındaki haberi yeni öğrendim. Korkunç... Beni kanatları altına alan ve film yapma aşkımı ateşleyen biriydi.

Yekta Kopan (Yazar)
En sevdigim Tony Scott filmi The Hunger olmuştur. 1944 doğumluymuş, demek ki The Hunger'i 39 yaşında çekmiş. İntihar, düşündürücüdür.

Ömer Faruk Sorak (Yönetmen)
Büyüyünce ne olmak istersin sorusuna verdiğim cevaptı Tony Scott. Dün geçtiğim köprüden bugün atladı. 

Jack Osbourne (İngiliz televizyon oyuncusu)
Çok üzücü bir haber. Huzur içinde yat Tony Scott.

Alper Turgut (Sinema eleştirmeni)
Aksiyon sinemasının en büyüklerindendi Tony Scott, bizden biri gibi sevmiştik ama bizim gibi köprüden atla dememiştik. Bu kadar aksiyon fazla

TOP GUN TÜRKİYE'DE FENOMEN OLMUŞTU

1986 yılında vizyona giren ve başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis'in paylaştığı "Top Gun" filmi, 1986 yılının en çok hasılat yapan filmi olmuş, Cruise'a dünya çağında şöhretin kapılarını açmıştı.

Türkiye'de gösterime girme tarihi Şubat 1987 olan film, ülkemizde de büyük ses getirmiş, filmin müzikleri de uzun süre listelerde ilk sıralarda kalmıştı.