Uğur Şahin Tokyo Olimpiyatları için müjdeyi verdi

Korona virüs aşısı üreticisi Pfizer-BioNTech, bir yıl ertelemeli olarak bu yaz düzenlenecek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları`na aşı bağışlayacağını açıkladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi`nden yapılan açıklamada Pfizer-BioNtech ile mutabakat anlaşmasının imzalandığı ifade edildi.

 Uğur Şahin Tokyo Olimpiyatları için müjdeyi verdi
A+ A-

 Uğur Şahin Tokyo Olimpiyatları için müjdeyi verdi. Anlaşma imzalandı
 
Korona virüs aşısı üreticisi Pfizer-BioNTech, bir yıl ertelemeli olarak bu yaz düzenlenecek 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları`na aşı bağışlayacağını açıkladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi`nden yapılan açıklamada Pfizer-BioNtech ile mutabakat anlaşmasının imzalandığı ifade edildi. Konuyla ilgili konuşan IOC Başkanı Thomas Bach; "Bu aşı bağışı ile olimpiyatı daha sağlıklı bir ortamda düzenleme fırsatımız olacak." diye konuştu.
 
Hürriyet`te yer alan habere göre, 23 Temmuz - 8 Ağu 2021 tarihlerinde Japonya`nın başkenti Tokyo`da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları öncesi aşı müjdesi geldi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile Pfizer-BioNtech anlaşmaya vardı.
 
RESMİ BAĞIŞÇI OLDULAR
 
Korona virüs pandemisi sebebiyle 2021 yılına ertelenen, bu yaz 23 Temmuz - 8 Ağustos arasında düzenlenecek olan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ve 24 Ağustos - 5 Eylül arasında düzenlenecek Paralimpik Oyunları`na katılacak sporcuların aşılanması için Pfizer-BioNTech resmi bağışçı oldu.
 
Uluslararası Olimpiyat Komitesi`nden yapılan açıklamada Pfizer-BioNtech ile mutabakat anlaşmasının imzalandığı ifade edildi.
 
"HERKESİ AŞI OLMAYA DAVET EDİYORUZ"
 
Konuyla ilgili konuşan IOC Başkanı Thomas Bach; "Bu aşı bağışı ile olimpiyatı daha sağlıklı bir ortamda düzenleme fırsatımız olacak. Tokyo`ya gelecek herkesi aşı olmaya davet ediyoruz. Sporcular ve diğer katılımcılar aşı olarak dünyaya büyük ve güzel bir mesaj verebilirler. Pfizer ve BioNTech`e bu cömert hareket için çok teşekkür ediyorum." dedi.
 
"OLİMPİYATLAR`IN YAPILABİLMESİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"
 
BioNTech`i eşi Özlem Türeci ile birlikte kuran ve CEO`luk görevini yürüten Prof. Dr. Uğur Şahin ise; "Dünyaya 430 milyon doz aşı vermiş olmanın gururunu, olimpiyata katılacak sporculara yardımcı olarak farklı bir noktaya taşıyoruz. Bu işbirliğinden ötürü çok mutluyum. Böylesi zorlu bir dönemden sonra Olimpiyat Oyunları`nın sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi büyük önem taşıyor. Bizim desteğimiz, katılımcıların da aşıya güveniyle dünya genelinde tarihi bir birlik fırsatı doğacaktır." diye konuştu.
 
IOC`nin bilim ve sağlık kurulu başkanlığını yapan, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener de bu ortaklıkla ilgili şunları söyledi:
 
"Dünya genelindeki aşılanmanın önemini her gün gözlemliyoruz. Atletleri ve diğer katılımcıları aşılanmaları yönünde cesaretlendirmeliyiz. Aşılanma yalnızca sizi değil, toplumunuzu da korur."
 
TÜRK SPORCULAR AŞILANMAYA BAŞLANDI
 
Türkiye, 22 Nisan`da alınan kararla olimpiyat oyunlarına gitme hakkı kazanan milli sporculara aşılanmada öncelik tanımıştı.
 
Rio`da düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları`na 14 bin sporcu katılım göstermişti. Kafilelerin bu sayıdan çok daha kalabalık olduğunun altını çizebiliriz. Tokyo Olimpiyat Oyunlarına da yine bu civarda bir sporcunun katılması tahmin ediliyor.