Türk sporuna Belediye damgası

Çeşitli liglerde toplam 24 belediye ekibi temsil edilirken, hentbol, belediyelerin en yoğun faaliyet gösterdiği branş olma özelliğine sahip

Türk sporuna Belediye damgası
A+ A-

TÜRK SPORUNA 'BELEDİYE DAMGASI'
Türk sporuna yıllardır önemli katkılarda bulunan belediyelerin, futbol, basketbol, voleybol ve hentbol birinci liglerindeki takım sayısının, her geçen yıl artması dikkati çekiyor.
 

Derlenen bilgilere göre; takım sporlarında en fazla belediye takımları boy gösterirken, çok sayıda banka, şirket, üniversite ve kolej takımı da liglerde yer alıyor.

Çeşitli liglerde toplam 24 belediye ekibi temsil edilirken, hentbol, belediyelerin en yoğun faaliyet gösterdiği branş olma özelliğine sahip.

Hentbol Erkekler Süper Ligi'nde (Büyükşehir Belediye Ankaraspor, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mersin Yenişehir Belediyespor, Nilüfer Belediyesi, Çankaya Belediyesi ANKA) ve Bayanlar Süper Ligi'nde (Çankaya Belediyesi ANKA, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyespor, Üsküdar Belediyespor, Ankara Yenimahalle Belediyespor) 5'er belediye takımı bulunuyor.

Belediye ekiplerinin mücadele ettiği diğer ligler ise şöyle:
Spor Toto Süper Lig.................: İstanbul Büyükşehir Belediyespor

Kadınlar 1. Futbol Ligi.............: Ataşehir Belediyespor, Konak Belediyesi

Beko Basketbol Ligi.................: Antalya Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi.....: Tarsus Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Antakya Belediyespor, Ceyhan Belediye

Aroma Bayanlar Birinci Voleybol Ligi: Ereğli Belediyesi

Aroma Erkekler Birinci Voleybol Ligi: Çankaya Belediyesi ANKA, 4 Eylül Belediyespor, Tokat Belediyesi Plevnespor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi

ŞİRKET TAKIMLARI
Bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla Türk sporunun gelişmesinde önemli yeri olan şirket takımları ise, değerlendirmede ikinci sırada yer alıyor.

Beko Basketbol Ligi, şirketlerin en çok ilgi gösterdiği organizasyon olurken, ligde toplam 5 şirket ekibi bulunuyor. Basketbolun bir numaralı adresinde, Banvit, Efes Pilsen, TOFAŞ, Türk Telekom, Erdemir mücadele ederken bu takımların arasına Banvit'in ikinci takımı olan ve lige yeni yükselen Genç Banvitliler de eklendi.

Spor Toto Süper Lig (Kardemir D.Ç Karabükspor), Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi (Arkasspor, Maliye Milli Piyango), Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi (Eczacıbaşı Vitra, Emlak Toki), Hentbol Erkekler Süper Ligi (Maliye Milli Piyango) Hentbol Bayanlar Süper Ligi (Maliye Milli Piyango) ve Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (Botaş), şirket takımlarının yer aldığı diğer takım branşları oldu.

KOLEJ, ÜNİVERSİTE VE BANKA EKİPLERİ
Değerlendirmede belediye ve şirketlerin ardından üçüncü sırada yer alan üniversiteler ise çeşitli liglerde boy gösteriyor.
Hacettepe Üniversitesi Beko Basketbol Ligi'nde, Anadolu Üniversitesi Bayanlar Hentbol Süper Ligi'nde, Akdeniz Üniversitesi Hentbol Erkekler Süper Ligi'nde, İstanbul Üniversitesi Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde Gazi Üniversitesi ise Kadınlar 1. Futbol Ligi'nde ve Bayanlar Hentbol Süper Ligi'nde yer alıyor.

MEF Okulları (Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi), Optimum TED Ankara Koleji (Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi) Bahçeşehir Koleji ve İstanbul Cent Koleji ise (Hentbol Erkekler Süper Ligi) sporseverlere isimlerini birinci liglerde duyuran kolejler oldular.

Türk sporunda özellikle son yıllarda önemli yatırımlar yapmaya başlayan banka takımlarının ise birinci liglerdeki sayısı her geçen gün artıyor. Voleybol, banka ekiplerinin mücadele ettiği tek branş olarak dikkat çekerken, Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi'nde Ziraat Bankası ve Halkbank, bayanlarda ise İller Bankası mücadele ediyor.

ÜÇ AYRI KURUM: BİR TAKIM
Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi takımlarından Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom ise, bütün liglerde üç ayrı kurumun adıyla maçlara çıkan tek ekip olma özelliğine sahip.
Uzun bir süre Vakıfbank Güneş Sigorta adıyla mücadele eden İstanbul ekibine, 2009 yılında Türk Telekom sponsor oldu.

Bayan voleybolunda birçok başarıya imza atan Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, geride kalan sezonda Voleybol Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe Acıbadem'i yenerek, Avrupa şampiyonu oldu ve adını unutulmazlar arasına yazdırdı.