Türk Masa Tenisi´nde bir ilk

Hollanda´nın Rotterdam kentinde yapılan Dünya Masa Tenisi Şampiyonası´nda milli sporcumuz Melek Hu, 32 sporcu arasına kalarak Avrupa kıtasından Londra Olimpiyatları´na gitmeye hak kazandı.

Türk Masa Tenisi´nde bir ilk
A+ A-

MELEK TARİH YAZMAYA DEVAM EDİYOR
Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılan Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nda milli sporcumuz Melek Hu, 32 sporcu arasına kalarak Avrupa kıtasından Londra Olimpiyatları’na gitmeye hak kazandı. Diğer sporcularımız ise 2012 nisan ayına kadar yapılacak Avrupa ve dünya elemelerinde barajı aşmaya çalışacaklar. Bu arada Uluslar arası Masa Tenisi Federasyonu, Avrupa Karışıklar Şampiyonası'nın 2011 eylül ayında Türkiye'de yapılmasına karar verdi.
 Türk Masa Tenisi’nde bir ilk daha yaşandı…
Geçen yıl yapılan Avrupa Şampiyonası’nda bayanlarda Avrupa üçüncüsü olarak bir ilke imza atan milli sporcumuz Melek Hu, 2012 Londra Olimpiyatları’na gitmeyi garantiledi.
Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılan Dünya Masa Tenisi Şampiyonası’nda Melek hu, ilk 32 sporcu arasına girmeyi başararak Avrupa kıtasından Londra Olimpiyatları’na katılmayı garantiledi. Hu, bu sonuçla Türk  spor tarihinde ilklere imza atma geleneğini de sürdürmüş oldu.  Geçen yıl Sırbistan’da yapılan finalde Şirin He ile Bora Vang birinci, Melek Hu ikinci olmuştu. Bu arada diğer sporcularımız ise 2012 yılında yapılacak Avrupa ve dünya elemelerinde Londra Olimpiyatları’nın kotasını almaya çalışacak. 
Öte yandan Hollanda’da yapılan Avrupa Masa Tenisi ve Dünya Masa Tenisi Federasyonların işbirliği ile Eurokids kampında Simay Kulakçeken ile Talha Yiğenler final oynadı.
 

FİNALLER TÜRKİYE’DE
 
Öte yandan Hollanda’da yapılan Dünya Masa Tenisi Ferdi Şampiyonası sırasında, Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF)’nda Genel Kurul Toplantısı da yapıldı.
Genel kurulda, Avrupa Karışıklar Masa Tenisi Şampiyonası Finali’nin, Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı. Avrupa’yı temsilen ITTF’in İcra Kurulu’nda bulunan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen’in girişimleri sonucu Türkiye’ye alınan Avrupa Karışıklar Şampiyonası Finali, Eylül 2011’de ilk defa Türkiye’nin organizatörlüğünde gerçekleştirilecek. İstanbul’da yapılacak şampiyonanın finaline, 10 ülke katılacak.
 
 
ALTYAPIMIZ SÜPER

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, alt yapının hızla gelişmekte olduğunu en büyü işaretin Simay Kulakçeken ve Talha Yiğenler’in Eurokids’te genelede zirvede yer almalarını gösterdi.
Genç sporcuların yabancı hocaların nezaretinde çalışma yapan bu iki oyuncu ile gençlerde Gökçenur Gökçen’in 2016 Rio Olimpiyatları’na aday oyuncular olacağını belirten Çimen, Türkiye’nin gelecekte öz oyuncularıyla Avrupa’da söz sahibi olacağını söyledi. Çimen, dünya şampiyonasına yine Çinli sporcuların damgasını vurduğunu, olimpiyatlar da Çinli sporcuların hakimiyetinin devam edeceğini sözlerine ekledi. 
Bu arada ITTF Genel Kurulunda yapılan kurul seçimlerinde, Gürhan Gürer teknik, Sabahattin Sabrioğlu ekipman ve Yıldırım Türeri veteran, Emre Ak ise Spor Bilimleri Kurulu’nda  yer aldılar.