TOKYO 2020`de KARATE Farkı

Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez yer alan karate Türkiye’ye Tokyo 2020’de en fazla madalya getiren branş oldu. Karateyi üç madalya ile güreş izledi.

TOKYO 2020`de KARATE Farkı
A+ A-

Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez yer alan karate Türkiye’ye Tokyo 2020’de en fazla madalya getiren branş oldu. Karateyi üç madalya ile güreş izledi.
Türkiye, Tokyo Olimpiyatları’nda  karate ülkemize en fazla madalya kazandıran branş olarak öne çıktı.
Erkekler kumite +75 kiloda Uğur Aktaş’ın kazandığı bronz madalya Tokyo’da Türkiye’nin kazandığı 13. madalya olarak kayıtlara geçti. 
Karate branşında milli sporcular bir gümüşün yanı sıra 3 bronz madalyayla oyunları tamamladı.
Eray Şamdan bu branşta gümüş madalya alan sporcu olurken Ali Sofuoğlu, Merve Çoban ve Uğur Aktaş bronz madalya elde etti.

Eray Şamdan,( Gümüş Madalya) "Bu bizim kariyerimizin en önemli maçıydı. Orada da elimizden geleni göstererek madalyaya uzanabildik. Hedefimiz altın madalyaydı ama buna da şükür. Çok güzel bir sonuçla döndüğümüzü düşünüyorum. Çok mutluyum. Tüm Türk halkına, destekleyen herkese teşekkür ederim." 

Ali Sofuoğlu, (Bronz Madalya) "İlk defa yarışılan karate branşında 4 madalya aldık. Ben de madalya alanlardan birisi oldum. Çok mutluyum, takım olarak da çok mutluyuz. 4 madalya, iyi bir sayı. Altın madalya almak isterdik ama olmadı. Nasibimizde yokmuş. İnşallah bundan sonra ülkemizi daha iyi yerlerde temsil edebiliriz. Karatenin 2024 ve 2028 olimpiyatlarında da olmasıyla alakalı yeni gündemler oluşuyor. Orada da ülkemizi temsil etmek için hazır bulunuruz." 
Uğur Aktaş, (Bronz Madalya) "Karate branşı olarak ilk kez olimpiyatlarda yer alıyorduk. Bu da bizi heyecanlandırmıştı. Belki son olacak bilmiyorduk. O yüzden yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalıştık. Tabii ki giderken benim hedefim altın madalyaydı. Yarı finalde 2-2'lik eşitliğin sonunda ilk puanı rakibin almasından dolayı elenmiş oldum. Çok şükür ülkemize madalyalar kazandırdık. Bir nebze olsun halkımızı, insanlarımızı gururlandırabildiysek ne mutlu bize. Umuyoruz ki bu güzel başarılarla, istikrarla devam edip ülkemize bol bol madalyalar kazandırabiliriz. Destekleyen herkese teşekkür ederim."
 Merve Çoban, (Bronz Madalya) "Hedefim birinci olmaktı fakat branş olarak altın madalya alamadık. Karate ailesi en başarılı branşlardan bir tanesi. Biz bunu tekrardan gösterdik. Bu yüzden çok mutlu ve gururluyum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hepsinden Allah razı olsun. Hepsinin dualarını hissettik. Biz orada mücadelemizi bu şekilde verdik. Herkese çok teşekkür ederim." 

TOKYO 2020’DE KÜRSÜYE ÇIKANLAR
ALTIN: Mete Gazoz (Okçuluk)
ALTIN: Busenaz Sürmeneli (Boks)
GÜMÜŞ: Eray Şamdan (Karate)
GÜMÜŞ: Buse Naz Çakıroğlu (Boks)
BRONZ: Ali Sofuoğlu (Karate)
BRONZ: Merve Çoban (Karate)
BRONZ: Uğur Aktaş (Karate)
BRONZ: Hakan Reçber (Tekvando)
BRONZ: Hatice Kübra İlgün (Tekvando)
BRONZ: Ferhat Arıcan (Cimnastik)
BRONZ: Yasemin Adar (Güreş)
BRONZ: Rıza Kayaalp (Güreş)
BRONZ: Taha Akgül (Güreş)