Golbolde tarihi başarı

Golbol Kadın Milli Takımı, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları`nda altın madalya kazandı. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları`nda Golbol Kadın Milli Takımı, finalde ABD`yi 9-2 yenerek altın madalya kazandı.

Golbolde tarihi başarı
A+ A-

Golbol Kadın Milli Takımı, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazandı. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda Golbol Kadın Milli Takımı, finalde ABD'yi 9-2 yenerek altın madalya kazandı.Sevda Altunoluk, ay-yıldızlıların tüm gollerini kaydederek galibiyeti getirirken, 46 golle tamamladığı oyunların da en skorer ismi oldu.
Makuhari Messe Spor Salonu'nda oynanan final maçında son paralimpik oyunları şampiyonu Türkiye ile ABD karşılaştı.
Maça hızlı başlayan Türkiye, ilk yarıyı 6-1 önde tamamladı. İkinci yarıda farkı açan milliler, sahadan 9-2'lik galibiyetle ayrılarak altın madalyaya ulaştı.
Sevda Altunoluk, ay-yıldızlıların tüm gollerini kaydederek galibiyeti getirdi. Milli sporcu, 46 golle tamamladığı oyunların en skorer ismi oldu.
Kader Çelik, Şeydanur Kaplan, Sevda Altunoluk, Sevtap Altunoluk, Reyhan Yılmaz ve Fatma Gül Güler'den oluşan kadrosuyla milli takım, Rio 2016'nın ardından Türkiye'ye üst üste ikinci paralimpik şampiyonluğunu kazandırdı.
 
"Golbol Kadın Milli Takımı'mız Tokyo'da tarih yazdı"
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanan Golbol Kadın Milli Takımı'nın çok önemli bir başarıya imza attığını söyledi.
Hasan Sayyıdan, yaptığı açıklamada, Tokyo'dan güzel haberlerin gelmeye devam ettiğini belirterek, "Golbol Kadın Milli Takımı'mız bugün finalde ABD'yi 9-2 yenerek altın madalya kazandı. Çocuklarıma oraya giderken şunu söylemiştim. Siz Türk milletini temsil ediyorsunuz, oraya tarihi yaşamaya değil tarihi yazmaya gideceksiniz, ben sizden tarihi yazmanızı bekliyorum demiştim. Ve kızlarımız bizi mahcup etmedi, başardılar. Sözlerinde durdular. Kızlarımız Tokyo'da tarih yazdı. Onlarla gurur duyuyoruz." diye konuştu.
2016 Rio Olimpiyatları'nda da şampiyon olan milli takımdan çok sporcu kalmadığını anımsatan Sayyıdan, "Birkaç sporcu dışında takımı yeniledik, yeniden kurduk. Camiada bu yenilemeden kaynaklı şampiyon olamayacakmışız gibi bir algı da vardı. Ama biz o algıyı bugün kırdık. Kızlarımız başardı. Emek, gayret, çalışma ve inancın karşılığını aldılar. Verilen imkanları en iyi şekilde değerlendirdiler." ifadelerini kullandı. Sayyıdan, şunları kaydetti:
"Çok duygulandım. Paralimpik oyunlar tarihinde alınan bir altın madalya çok önemli. Bugün Türkiye Görme Engelliler Milli Takımı tarih yazmıştır. Sporcularımız ve teknik heyetimizi tebrik ediyorum. Başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na antrenörlerimize, sporcularımıza ve bizleri destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum."
 
Bakan Kasapoğlu, Paralimpik Oyunları'nda altın madalya alan Golbol Kadın Milli Takımı'nı kutladı
Müsabakayı yerinden takip eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şampiyonluğun ardından milli sporcularla bir araya geldi.
Kasapoğlu, mutluluklarını paylaştığı milli sporcuları başarılarından dolayı tebrik etti.

Golbolde tarihi başarı
Golbolde üst üste 2. kez şampiyon Türkiye. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları kadınlar golbolde Türkiye, final maçında ABD'yi 9-2 mağlup etti ve üst üste 2. kez altın madalyanın sahibi oldu.
Sevda Altunoluk, ay-yıldızlıların tüm gollerini kaydederek galibiyeti getirirken, 46 golle tamamladığı oyunların da en skorer ismi oldu

Kadın Golbol Milli Takımımız, final müsabakasında ABD'yi net bir skorla yenerek şampiyonluğunu ilan etti.
Son şampiyon unvanını koruyan Kadın Golbol Milli Takımı, Rio 2016'dan sonra Tokyo 2020'de de şampiyonluğa ulaştı. İstiklal marşımızı bir kez daha dinleten milller, ABD'yi 9-2 yenerek altın madalyayı kazandı.
Sevda Altunoluk, ay-yıldızlıların tüm gollerini kaydederek galibiyeti getirirken, 46 golle tamamladığı oyunların da en skorer ismi oldu