Süper Lig’de küme düşme kaldırıldı

TFF Başkanı Nihat Özdemir, 2019-2020 sezonunda, Süper Lig, 1. lig, 2. Lig ve 3. Lig’de küme düşme olmayacağını açıkladı. Özdemir yeni yabancı düzenlemesinin uygulanmasının da bir yıl ertelendiğini belirtti.

Süper Lig’de küme düşme kaldırıldı
A+ A-

Süper Lig’de küme düşme kaldırıldı
TFF Başkanı Nihat Özdemir, 2019-2020 sezonunda, Süper Lig, 1. lig, 2. Lig ve 3. Lig’de küme düşme olmayacağını açıkladı.
Özdemir yeni yabancı düzenlemesinin uygulanmasının da bir yıl ertelendiğini belirtti.
 
TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Yönetim kurulumuzda oy birliği  alınan karara göre Süper Lig’in yanı sıra TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3 Lig’de düşme olmayacaktır” dedi.
Kulüpler Birliği’nin dünkü toplantısında 18 takım düşmenin bu sezona özel olarak kaldırılması yönünde görüş birliğine vardı. Kulüplerin bu isteği bugün TFF ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla masaya yatırıldı.
2029-2020 sezonunda küme düşen Ankaragücü, Kayserispor ve Yeni Malatyaspor’un önümüzdeki sezon da Süper Lig ’de devam etmelerine karar verildi. Süper Lig, 2020-2021 sezonunda, 1. Lig’den gelen B.B.Erzurum ve Hatayspor ile yarınki Play-Off finalinde karşılaşacak Adana Demirspor – Karagümrük karşılaşmasının galibi ile birlikte önümüzdeki sezon 21 takımla oynanacak.
 
TFF’nin Riva Tesislerinde yapılan kritik toplantı sona erdi.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile TFF Başkanı Nihat Özdemir yaptıkları açıklamada yeni kararın detaylarını açıkladı.
TFF Başkanı Özdemir’in açıklamaları şöyle oldu:
 
Tescil edilen Bölgesel Amatör Lig’de lider ile arasında en fazla 3 puan bulunan takımların TFF 3’üncü Lig’e yükselmesine karar verildi. Bu kapsamda 3’üncü Lig’e yükselen ekipler şöyle: Siirt İl Özel İdaresi Spor, Adıyaman 1954 Spor, Ceyhanspor, Isparta 32 Spor Kulübü, Karaman Belediyespor, Belediye Kütahyaspor, Edirnespor, Tekirdağspor, Çengelköyspor
 
Kulüpler Birliği’nin ortak görüşü ve TFF Yönetim Kurulu toplantısında yapılan değerlendirmeler sonucu bu yıl Süper Lig ile TFF 1’inci Lig, 2’nci Lig ve 3’üncü Lig’de küme düşme kuralının uygulanmamasına karar verildi.
 
Bakan Kasopoğlu’nun açıklamaları şöyle oldu:
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF`nin Riva`da bulunan tesislerinde verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek "Bugün Riva`da federasyonumuzun merkezinde önemli bir takım istişarelerimizi, düşüncelerimizi gerçekleştirdik. Verimli bir toplantı oldu.
 Önümüzdeki günlerde hemen hemen hazırlıklarını tamamladığımız dünyanın en gelişmiş spor eğitim merkezlerinden birini burada açacağız. 
Gerek olimpik gerek paralimpik alanda hizmet verecek tesisimizde inşallah çok güzel iş birliklerini bugüne kadar olduğu gibi hem futbolumuzla hem diğer branşlarımız sağlayacağız. Federasyonlarımız olsun spor camiasının diğer paydaşları olsun iş birliğini hem görüş noktasındaki projeleri çok ama çok önemsiyoruz. Bu çerçevede gerek salgın sürecinde gerek öncesinde gerek sonrasında bu anlamdaki iş birliklerimiz daha da güçlenerek devam edecek. Bir ve beraber olduğumuz sürece ne kadar farklı düşüncelerimiz olursa olsun, amacımız ülkemizin, 
Türk sporunun çıkarları olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şeyin olmayacağını ifade etmek istiyorum. Biliyorsunuz önemli bir süreci dünya olarak yaşıyoruz. 
Ülkemizin bu salgın süresinde başarı ve performansı hakikaten çok ama çok ileride. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyulan bu yönetim performansı, bu süreç tüm gelişmiş ülkelere model olacak nitelikte. Pek çok alanda da hakikaten başarını, liderliğini öncülüğünü ispat ediyor. 
Bu sürecin etkilediği en önemli konulardan birisi spor. Gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda müsabakaların ertelenmesi, olimpiyatların ertelenmesi, Avrupa Futbol Şampiyonası`nın ertelenmesi gibi pek çok durumla karşı karşıya kaldık. Bu süreçte liglerin ertelenmesi söz konusu oldu. Federasyonumuzun, yönetiminin, ilgili kulüplerimizin, tüm paydaşlarımızın iş birliği sayesinde de bu süreci bitirme noktasına geldik. Ben bu bağlamda gayret gösteren, fedakarlık ortaya koyan ve bunu güzel bir şekilde sonuçlandıran başta federasyonumuzu, yönetiminin ve emeği olan herkesi gönülden kutluyorum" ifadelerini kullandı.
 
“Türk sporunun çıkarları olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok. Çok verimli bir toplantı oldu. Önemli görüşmelerde bulunduk.
 
Türkiye’nin her alanda olduğu gibi sporda da zirveye oynama iddiası var. Sporun sadece birkaç branşında değil tamamını geliştirme projemiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın spora verdiği önemi biliyorsunuz. Geldiğimiz nokta çok ama çok önemli. Salgın sürecinin başından beri bunu bir fırsata dönüştürmeye çalıştık.
 
Pandemi döneminin yaşattığı zorluklar sebebiyle küme düşme kaldırıldı.Yabancıyla ilgili sürecin 1 yıl ertelenmesi ile BAL Ligi’ndeki kulüplerimizin bir üst lige çıkma kararının halkımıza hayırlar getirmesini diliyorum.”
 
Yabancı kuralı da ertelendi!
Gelecek sezon 21 takımla oynanacak olan Süper Lig’de 2021-2022’den itibaren 20 takım mücadele edecek. Yabancı kuralı hakkında da flaş bir karar alındı ve Kulüpler Birliği’nin talebi doğrultusunda yeni yabancı düzenlemesinin ertesi sezondan itibaren uygulanması yönünde karar verildi.
 
TFF Başkanı Nihat Özdemir, harcama limitleri ile ilgili olarak da konuşurken “Takım harcama limitleri TFF tarafından 4 Ağustos’ta, yani yeni transfer döneminin ilk gününde, açıklanacaktır” dedi.