Süper Finiş İstanbul´da

Antalya´nın Alanya ilçesinde 22 Nisan Pazar günü başlayıp, 29 Nisan İstanbul´da sona erecek 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu´nun tanıtım toplantısı yapıldı.

Süper Finiş İstanbul´da
A+ A-

SÜPER FİNİŞ İSTANBUL’DA…
48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

Antalya’nın Alanya ilçesinde 22 Nisan Pazar günü başlayıp, 29 Nisan İstanbul’da sona erecek 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıtım toplantısı yapıldı.


Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çokur, TRT Spor Kanal Koordinatörü Ersin Küçükbarak, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, federasyon asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın ile organizasyon direktörü Aydın Ayhan Güney katıldı.


"HAYAL DEĞİL, HEDEF"
Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, turun destekçisi değil; bu turun sahibi olduklarını ifade ederek, “Bisiklet Federasyonu ve müdürlüğümüz turu, ismiyle müsemma noktasına getirecek şekilde sahipleniyor.” dedi. Toplantıda dile getirilen ‘Turun, Boğaz Köprüsü’nün ortasında sonlanması’ fikrine de değinen Baykan, bu fikrin hayal değil; hedefleri olması gerektiğini söyledi.

24 yıllık spor yöneticiliği görevi süresince Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ismine yakışır şekilde organize edileceği günü beklediğini kaydeden Baykan, turun, bakanlıkların ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun katkısıyla yeniden doğuşuna şahit olduklarını dile getirdi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu yaptığı konuşmada, 5 yıl öncesinde ‘nasıl yaparız?’ diye sorarken, bugün ‘nasıl marka oluruz?’ noktasına geldiklerini belirterek, "Dünyada ilk 10’un içindeyiz. İlk 5’e girmenin de hesaplarını yapıyoruz." dedi.Küçük miktarlar karşılığında turun özet görüntülerini yurt dışında yayın yapan kuruluşlara sattıklarını dile getiren Emin Müftüoğlu, Avustralya başta olmak üzere Kanada, Hindistan gibi ülkelerde de turun yayınlanacağını sözlerine ekledi.

İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu ise İstanbul – İstanbul etabı için her türlü güvenlik önlemlerinin alınacağını ifade etti.
THY Kurumsal İletişim Başkanı Zeki Çukur da Türkiye’de markalaşma adına en önde gelen spor dalı olarak bisikleti gördüğünü kaydederek, Bisiklet Federasyonu’na teşekkür etti.Dünya Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC (Hors Class) kategorisinde düzenlenen ve dünyanın ilkk ve tek kıtalararası etaplı bisiklet turu olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bu yıl 25 takımdan 200 bisikletçinin mücadelesine sahne olacak.
SEKİZ GÜN BİN 174 KİLOMETRE
48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 22 Nisan Pazar günü Alanya etabıyla başlarken, sporcular sekiz günde toplam bin 174 kilometre kat edecekler.
48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etapları ve tarihleri ise şöyle:
1. Etap Alanya – Alanya (135 kilometre) 22 Nisan Pazar
2. Etap Alanya – Antalya (153 kilometre) 23 Nisan Pazartesi
3. Etap Antalya – Elmalı (152 kilometre) 24 Nisan Salı
4. Etap Fethiye – Marmaris (132 kilometre) 25 Nisan Çarşamba
5. Etap Marmaris – Turgutreis (178 kilometre) 26 Nisan Perşembe
6. Etap Bodrum – Kuşadası (179 kilometre) 27 Nisan Cuma
7. Etap Kuşadası – İzmir (124 kilometre) 28 Nisan Cumartesi
8. Etap İstanbul – İstanbul (121 kilometre) 29 Nisan Pazar