Su perisi Hazal

Hazal, “Geçen yıl, 68 kez Türkiye rekoru kırdım. En iddialı olduğum branş, sırt üstü. Şu an 50 metre sırt üstünde dünya rekortmeni ile aramdaki fark sadece 1.20 saniye.” diyor.

Su perisi Hazal
A+ A-

SU PERİSİ HAZAL…
Bosna Hersek’te yapılan Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası’nda Balkan rekoru kırarak ülkemize iki altın madalya birden kazandıran Hazal Sarıkaya, gelecekle ilgili büyük planları bulunduğunu söyledi. Geçen yıl 68 Türkiye rekoruna imza atan genç sporcu, sırtüstünde çok iddialı olduğunu belirtiyor. Sırtüstünde dünya rekortmeni ile arasında sadece 1.20 saniye fark bulunduğunu belirten Hazal, “Hedefim Londra Olimpiyatları’na katılmak, 2016 yılında ise Rio Olimpiyatları’nda kürsüye çıkmak” dedi.
 
 
 
         Şaşırtan bir fizik, inanılmaz bir zeka parıltısı ve mantık tanımayan enerjik bir hal…
Bir sezonda 68 rekor birden kıran ve olimpiyat barajını geçen dünyadaki en genç yüzücü.
Bir öğretmen anne ve babanın biricik evladı. Fevziye Mektepleri Işık Lisesi, 1. Sınıfa okuyor. 92.7 not ortalamasıyla takdir kazanan bir öğrenci; Hazal Sarıkaya.
Uzmanlar, onun için, “Michael Phelps'in bayan versiyonu” diyorlar. Öyle ki, “Aquatic Body” denilen bir “su vücudu”na sahip, Hazal. Henüz 14’ünde ama boyu, 1.73 metre.
Bacakları kısa ama gövdesi yaşıtlarına göre iri. Kol açıklığı tam 1.77 metre elleri ise büyük. Ayakları, palet gibi. Bu hal, ona daha az zamanda daha etkili kulaç atma şansı veriyor. Nitekim bu anatomik yapısıyla 50 metre sırt üstünde dünya rekortmeninin bu yaşında sadece 1.20 saniye gerisinde.
 
“SU PERİSİ” HAZAL…

     Türkiye’nin gelecekteki olimpiyat şampiyonu gözüyle bakılan Hazal Sarıkaya, sitemize önemli açıklamalarda bulundu…
“Su hayattır; benim için. Öyle ki, daha 8 aylık çocukken, annem simide koyup, Antalya’nın derin sularına bırakmış beni.” diyor ve  şöyle devam ediyor:
 

     “Denizde o kadar güzel oyunlar yapıyormuşum ki, ‘Su perisi’ diye, saatlerce fotoğrafımı çekmişler. Su ile bu kadar barışık olmam, başkalarının da dikkatini çekmiş.  ASOS’taki  tatil dönüşü, annem ve babam, yüzme hocası Han Batur Hoca’ya teslim ettiklerinde henüz 8 yaşındaydım. İtiraf edeyim, o gün ne kendim ne de ailem, iyi bir yüzücü olmamı aklımızdan bile geçirmiyorduk. Sadece, spor yapsın istiyorlardı, annem ve babam. Fakat, o kadar hiper aktiftim ki, okulumu hep takdirle geçiyordum. Piyano dersleri aldım. Ama, en mutlu olduğum yer havuzdu. Orada kendime büyük bir hedef belirledim. Kendi kendime dedim ki, eğer yüzeceksen, bu ülke için başarılmamışları başar, kazanılmamışları kazan ve olimpiyat oyunlarında havuzdan madalya çıkaran ilk Türk sporcusu olarak tarih yazan. Bu manada birer matematik öğretmeni olan annem Canan Hanım ve babam Orhan Bey’den çok destek gördüm.”

 “SIRT ÜSTÜNDE DÜNYAYI GEÇERİM”

Havuzda her branşta yarıştığını ve hepsinde şampiyonluklar ve Türkiye rekorları bulunduğunu belirten Hazal, “Geçen yıl, 68 kez Türkiye rekoru kırdım. En iddialı olduğum branş, sırt üstü. Şu an 50 metre sırt üstünde dünya rekortmeni ile aramdaki fark sadece 1.20 saniye.” diyor. 
Dünya rekortmeni rakibinin 23 yaşında olduğunu kendisinin ise henüz 14’ünde bulunduğunu ifade eden milli yüzücü, “Derecemi kolaylıkla geliştirebilirim. Sırt üstünde iddialıyım. Karışıkta da kendimi denemek istiyorum. En büyük idealim, bu ülke için yapılamayanı yapmak, başarılamayanı başarmak. Hedefim, 2012 Londra Oyunları’nda final yüzmek. 2016 Oyunları’nda ise kürsüye çıkan ilk Türk yüzücüsü olarak tarih yazmak.  Bu gururu yaşamak ve ülkeme yaşatmak amacım.” diye konuşuyor.

 
“HAZAL ÖZEL BİR YETENEK”

Genç yüzücünün hocası Ali Can diyor ki, “Hazal çok özel bir yetenek. Fizik, zeka, ahlâk ve azim olarak. Düşünün, henüz 14’ünde ve üç branşta, 70 ayrı Türkiye rekorunun sahibi. Dünya ve olimpiyat barajlarını üç ayrı dalda 5 kere geçti. Derya Büyükuncu’nun başardığını o, bu yaşında başardı. Bu inanılmaz bir durum. Biz, onu sadece sırt üstü ve karışıkta hazırlayacağız. Sırt üstünde, 50, 100 ve 200’de eline kimse su dökemez. Bu haliyle, 2012 Londra oyunlarında final yüzer. 2016 Olimpiyatları’nda kesin kürsüye çıkar. Karışıkta da hazırlayacağız.”

“DUBAİ TECRÜBE OLACAK”

 “Her yarışa yeni hedefler koyarak hazırlanıyoruz. Tabii; ona uygun metot ve teknikler geliştiriyoruz. Şu an, Hazal’ın omuzlarına ağır bir sorumluluk yüklemek taraftarı değiliz. Her şey yavaş yavaş olsun istiyoruz. Onu, 2016 Olimpiyatları için sırt üstü ve karışıkta hazırlayacağız. Fakat 15 Aralık’ta Dubai’de katılacağı Dünya Büyükler Yüzme Şampiyonası, Hazal için iyi bir tecrübe olacak. O yüzden daha en başında belirtiyoruz, Dubai için madalya değil beklentimiz yok diye. Orada, 2012 olimpiyatlarda yarışacağı sporcularla aynı ortamı paylaşsın ve tecrübesi kazansın istiyoruz”