Sporda Bilimsel Dönem

Spor Genel Müdürlüğü geleceğin başarılı sporcularını yetiştirmek için Ankara ve Gazi Üniversitesi ile ortak bir projeye imza atıyor.

Sporda Bilimsel Dönem
A+ A-

SPORDA BİLİMSEL DÖNEM
Spor Genel Müdürlüğü üniversitelerle işbirliği yapıyor.

​ Spor Genel Müdürlüğü geleceğin başarılı sporcularını yetiştirmek için Ankara ve Gazi Üniversitesi ile ortak bir projeye imza atıyor.

Sporda kalıcı başarıyı hedefleyen Spor Genel Müdürlüğü bilimsel çalışma başlatmak için ilk adımı attı. Ankara ve Gazi Üniversitesi ile ortak bir proje oluşturan Spor Genel Müdürlüğü, antropometrik testlerle sporcu adaylarının hangi sporda yetenekli olduklarını tespit edecek. Ankara'nın spor alanında uzman iki üniversitesi olan Ankara ve Gazi Üniversitesi'nin bu konuda deneyimli isimleri geleceğin şampiyonlarını yetiştirebilmek için kolları sıvadı.

Hazırlanan proje ile sporcu adaylarının antropometrik ve fiziksel uygunluk testleriyle hangi spor branşına yatkın olduğu belirlenecek. Kapsamlı testlerin ardından çıkan sonuçlara göre sporcu adayları yatkın oldukları spor branşına yönlendirilecek. Konuyla ilgili olarak antrenörler, beden eğitimi öğretmenleri ve spor uzmanlarına da seminerler verilecek ve projenin sürdürülebilir olması sağlanacak.

Bu proje yardımıyla, her spor branşındaki sporcuların fiziksel ve fizyolojik yapıları ortaya konacak. Erken dönemlerde sporcu seçimi bilinçli bir şekilde yapılabilecek. Maksimum performans elde etmek için gerekli antrenmanlar düzenlenebilecek; en önemlisi sporcuların fizyolojik özellik ve performanslarına uygun antrenmanlar uygulanıp sakatlanmalar önlenebilecek. 

Projede ilk olarak sporcu adayları antropometrik testlerden geçecek ve daha sonra yatkın olduğu branşa yönlendirilecek. Daha sonra bunların takibi Spor Genel Müdürlüğü tarafından sistematik olarak takip edilecek ve spor hayatları boyunca gelişimleri izlenecek.

Proje kapsamında pilot il olarak Kastamonu seçildi. Spor Genel Müdürlüğü ile Ankara ve Gazi Üniversitesi'nden oluşacak uzman ekip, konuyla ilgili çalışmaya başlayarak bir seminer gerçekleştirilecek. Seminer, Kastamonu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık'ın koordinasyonunda Kastamonu 3 Mart Üniversitesi Spor Salonu'nda 28-29 Nisan tarihlerinde düzenlenecek.

Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Galip Akın, Prof. Dr. İbrahim Tekdemir, Prof. Dr. Timur Gültekin. Yard. Doç. Yener Bektaş, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Emre Erol'un yer aldığı ekipte Spor Genel Müdürlüğü'nden Proje Koordinatörü İlker Dilek, Spor Uzmanı Yasemin Gök ve Antropolog Ozan Tuna bulunuyor.