Spor toto´nun beklentileri

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, yeniden yapılanma sürecindeki Türk futbolunun geleceğe daha emin adımlarla yürüyebilmesi için belirlediği tavsiyelirini kamuoyuyla paylaştı.

Spor toto´nun beklentileri
A+ A-

Spor Toto, futboldan beklentilerini açıkladı... Türk futbolunun en büyük destekçisi Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, yeniden yapılanma sürecindeki futbolun daha çok gelişmesi için beklentilerini açıkladı.
 

“Türk futbolu adına beklentilerimiz, umutlarımız, hayallerimiz’ başlığıyla yayınlanan açıklamada, 23 maddeye yer verildi. Yapılan açıklamada, Türk futbolunu daha modern bir şekilde geleceğe emin adımlarla götürecek herkesin temennisi olan düşüncelere yer verilmiş.

UEFA STANDARTINDA STATLAR
Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada, tüm şehir takımlarının UEFA standartlarında statlar ile beş yıldızlı kamp-eğitim ve sosyal tesislere kavuşması ve stat zeminleri ve ışıklandırmaların UEFA kalitesinde taviz vermeden yenilenmesi istendi.

UEFA mali kriterlerinin uygulanmaya başlanması ile Türk futbolunun en önemli mali sorunu olan alacak-borç dengesinin sağlanmasının gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, yasadışı bahsin önlenmesinin önemine değinildi.

Açıklamada, menajerlik sisteminin futbola katkı sağlayan ve Türk futbolunu dünyaya açan bir kalite standartına ulaştırılması gerektiği belirtilirken, öncelikle Spor Toto Süper Lig maçlarının oynandığı statlar olmak üzere, tüm statların dijital reklam panolarıyla donatılması gerekteği vurgulandı.

Saha kapatma ve seyircisiz maç uygulamalarının geride kaldığı ve bunun yerine maç gelirlerinin futbol ailesi içindeki ihtiyaç sahiplerine bağışlanması gerektiğini ifade eden Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, tüm statlarda, kadınlara, çocuklara ve yaşlılara özel fiyatlandırılmış bilet uygulanmasını istedi.

PROFESYONEL HAKEMLİK
Spor Toto, engelli seyircilerin tribünlere daha rahat ulaşabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti. Yapılan açıklamada, hakemlik mesleğinin daha profesyonel hale getirilmesi ve UEFA ile FIFA’nın organizasyonlarında görev yapan Türk hakemlerin ömür boyu kaliteli yaşam garantisine kavuşturulmasına dikkat çekildi.

Futbol endüstrisine katkı sağlayan ve sağlama potansiyeli olan kişilerden oluşan bir ‘futbol istişare’ meclisinin kurulmasını ve futbol ailesinin her ferdinin temsil ve söz hakkının olmasının önemine değinen Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, futbola hizmet eden başta futbolcular ile onları sahada tutan tüm görünmez kahramanların hayat ve sağlık sigortasına kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

Futbol akademilerinin kurulması ve güçlendirilmesinin önemine değinilen açıklamada, amatör ve profesyonel futbolcuların ücretsiz faydalanabileceği sağlık merkezleri kurulması gerektiği belirtildi.

HER TAKIM İÇİN AMPUTE FUTBOLU
Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Ampute futbolunun geliştirilmesi doğrultusunda her takımın bir ampute takımının bulunmasına dikkat çekerken, tüm profesyonel lig takımlarının borçlarının en uygun şartlarda yeniden yapılanmasını istedi. Açıklamada ayrıca, Bölgesel Amatör Lig’de gençlerin oynatılması durumunda bu liglerden hiçbir ücret alınmaması gerektiği, bunun yanısıra kulüpler birliklerinin yasal dayanaklarının ve kalıcı kaynaklarının olmasının önemi vurgulandı.

DÜNYAYI DİZE GETİRECEK TEKNİK ADAM
Milli takımın başında dünyayı dize getirebilecek teknik adamların görev yapmasını ve milli takımda istikrarlı bir şekilde forma giyen futbolcuların ömür boyu garantile yaşam garantisine uluştarılmasının altının çizildiği açıklamada, futbolu bırakan futbolcuların daha sonra eğitimci olarak görev yapmalarına olanak sağlanması gerektiği ifade edildi.

GURBETÇİ LİGİ ÖNERİSİ
Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, son dönemde Avrupa’nın dört bir yanında parlayan gurbetçi gençlerin Türk futboluna kazandırılması için ‘Gurbetçi Ligi’ oluşturulması konusunda fikir belirtti. Açıklamada son olarak, futbol tutkunun Türkiye’nin her yanından sporseverlerin geçi görebileceği büyük bir futbol müzesinin oluşturulmasının önemine değinildi.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"
Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, açıklamasının sonunda, “Beklentilerimizin, sevdamız, tutkumuz ve vazgeçilmez varlığımız olan Türkiyemizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’e giden yolda hızla gerçekleşmesini umuyor, ve bu konuda 2004’ten bu yana futbolumuza ‘iddaa’ ile yaklaşık 1 milyar Dolar bütçe aktarmış bir teşkilat olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu belirtiriz” ifadelerini kullandı.