Sofuoğlu,Moto2´de podyumda

Kenan Sofuoğlu, MOTO2´de ilk podyumunda... Kenan Sofuoğlu, Hollanda´da müthiş bir yarışın ardından 2. sırayı aldı ve podyuma çıkma başarısını gösterdi...

Sofuoğlu,Moto2´de podyumda
A+ A-

HARİKASIN KENAN !
25/06/2011
Kenan Sofuoğlu, MOTO2'de ilk podyumunda... Kenan Sofuoğlu, Hollanda'da müthiş bir yarışın ardından 2. sırayı aldı ve podyuma çıkma başarısını gösterdi...
Motosikletteki gururumuz, 2 kez Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Moto2'de ilk defa podyuma çıkma başarısı gösterdi.

Kenan Sofuoğlu, Hollanda'nın Assen Pisti'nde koşulan sezonun 7. yarışını 2. sırada tamamlamayı başardı.
Motosikletteki gururumuz Kenan Sofuoğlu'ndan bir büyük başarı daha... Kenan Sofuoğlu, Hollanda'nın Assen Pisti'nde koşulan sezonun 7. yarışını 2. sırada tamamlamayı başardı.

Sezona iyi başlayamayan ve ilk 5 yarışta puanla tanışamayan Kenan Sofuoğlu, performansını yükseltmeye devam ediyor. Sezonun 6. yarışında 8 puan alarak ilk puanlarını alan Kenan Sofuoğlu, ilk kürsüsüne de 7. yarışta ulaştı.

Yarışa 7. sırada başlayan Kenan Sofuoğlu, 3 kez liderliği ele geçirdiği yarışta finişi 2. sırada görerek hanesine 20 puan daha yazdırdı. Kenan Sofuoğlu, yarışın sonunda Türk bayrağıyla tur attı. 28 puana ulaşan Kenan Sofuoğlu, pilotlar klasmanında 8 sıra yükselerek 7. yarış sonrasında 14. sırada yer aldı.

VE YARIŞ
Assen'de Kenan Sofuoğlu'nun sevdiği şekilde ıslak pistte 24 tur üzerinden yapılacak yarışa Kenan iyi başladı. 7. sıradan başlayan Kenan Sofuoğlu, ilk virajda 5. sıraya yükseldi. Sırasıyla 2 rakibini daha geride bırakan Kenan Sofuoğlu, ilk turu 3. sırada bitirdi.

Pol pozisyonunu elde eden Stefan Bradl'ın önünde devam eden Kenan Sofuoğlu, ön tarafta büyük bir çekişmenin içine girdi. 3.'lük için İtalyan Simone Corsi ile çekişen Kenan, 2. turu 4., 3. turu ise yeniden 3. sırada geçti.

4. turun sonunda Marc Marquez'i geçerek 2. sıraya yükselen Kenan, başlangıç düzlüğünde yerini yine Marquez'e kaptırdı. Milli gururumuz Kenan'ın ikincilik mücadelesi nefes kesmeye başladı.

KENAN YARIŞ LİDERİ

Marquez'i geçtikten sonra Brandon Smith'i de geçen Kenan Sofuoğlu, bir anda yarış liderliğini ele geçirdi. Çok sayıda geçişe uyggun olan Assen Pisti'nde, Kenan 6. turun ilk metrelerinde bir anda yeniden 3. sıraya geriledi.

KENAN YENİDEN 3. SIRADA
6. turda liderliği kaptıran Kenan Sofuoğlu, Japon Takahashi'nin önünde 3. sırada yarışı sürdürdü. İlk 2 sırayla arası biraz açılan Kenan Sofuoğlu, Japon pilotun önünde kürsü mücadelesi vermeye başladı.

KENAN'DAN EN HIZLI TUR ZAMANI

3. sıradaki Takahashi'den uzaklaşan Kenan Sofuoğlu, 1.50.29'luk derecesiyle en hızlı tur zamanını elde etti ve 9. turun sonuna doğru, ilk 2 sırayla aradaki farkı azalttı. Kenan Sofuoğlu, 10. tura girilirken Marquez'i geçti ve 2 sıraya yükseldi.

KENAN SOFUOĞLU YENİDEN LİDER

Kenan Sofuoğlu, 10. turun sonunda yarış lideri Brandon Smith'i de geçti ve yarışta 2. kez liderliğe yükseldi. Liderliği ele geçiren Kenan Sofuoğlu, önünün de boş olmasıyla arayı açmayı başladı. Kenan, yarışın yarısı geride kalırken, 1.49.503 ile en iyi tur zamanını geliştirdi.
 
LİDERLİK 6 TUR SÜRDÜ

10. turda liderliği ele geçiren Kenan Sofuoğlu, pistin de kurumasının ardından 16. turda önce Marquez'e daha sonra ise Smith'e geçilerek 3. sıraya düştü. Takahashi de Kenan'ı sıkıştırmaya başladı.

MÜTHİŞ YARIŞ

18. turda Marquez ve Smith'i geçip 3. kez liderliğe yükselen Kenan Sofuoğlu, yaptığı sert virajın ardından bir anda kendini birkaç saniye içinde kendini 4. sırada buldu. İlk 4 sırada diğer yarışçılakdan koptu ve müthiş bir mücadele yaşandı. Yarışın bitmesine 6 tur kala sıralama Marques, Takahashi, Smith ve Kenan, ilk 4 sırayı oluşturdu.

İKİNCİ TAKAHASHI YARIŞ DIŞI

19. turun son metrelerinde motorunun kontrolünü kaybeden yarış ikincisi Japon Takahashi kendini pistin dışına buldu ve Kenan da 3. sıraya yükseldi. Kenan Sofuoğlu, 21. turda İngiliz pilot Smith'in hatasını değerlendirdi ve 2. sıraya yükseldi.

KENAN ALKIŞLARLA PODYUMA
Son 3 turda önü boş olan Marc Marquez'e yetişemeyen Kenan Sofuoğlu, ikinci sırada yerini ise başarıyla korudu. Kenan Sofuoğlu, büyük bir başarı gösterdiği yarışta damalı bayrağı 2. sırada görmeyi başardı ve Moto2'de ilk kez kürsüye çıktı.

İspanyol Marc Marquez 1. olurken, Kenan'ın ardından, İngiliz Brandon Smith 3. oldu. Marc Marquez, 44 dakika 30 saniyelik performansıyla 1. olurken, Kenan, İspanyol pilotun 2.5 saniye gerisinde kaldı. İspanyol pilot, bu sezonki 2. zaferine ulaşırken, pilotlar klasmanında Alman pilot Stefan Bradl açık ara liderliğini koruyor.

Kenan Sofuoğlu, yarışın ardından Türk bayrağıyla tur attı.

8 BASAMAK BİRDEN ATLADI

İlk kez 6. yarışında 8 puan alarak bu sezonki ilk puanlarını alan Kenan Sofuoğlu, sezonun 7. yarışında 2. olarak hanesine 20 puan birden yazdırdı.
28 puana yükselen Kenan Sofuoğlu, pilotlar klasmanında 8 basamak birden yükselerek 14. sıraya yükseldi...