Soçi-Giresun maratonu 14 Haziran`da başlıyor

Soçi-Giresun Açık Su Yüzme Maratonu, 14 Haziran`da başlıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Rusya-Türkiye Uluslararası Karadeniz 320 kilometre Açık Deniz Yüzme Maratonu`nda kulaçların sağlık çalışanları için atılacağını söyledi.

 Soçi-Giresun maratonu 14 Haziran`da başlıyor
A+ A-

 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; “Rusya-Türkiye Uluslararası Karadeniz Açık Deniz Yüzme Maratonu) Soçi - Giresun arasında atılacak her kulaç sağlık çalışanlarımız için olacak. 320 kilometrelik rekor bir mesafe yüzülecek, 100 ila 120 saat kesintisiz maraton olacak"
 
Soçi-Giresun Açık Su Yüzme Maratonu, 14 Haziran`da başlıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Rusya-Türkiye Uluslararası Karadeniz 320 kilometre Açık Deniz Yüzme Maratonu`nda kulaçların sağlık çalışanları için atılacağını söyledi.
 
Kasapoğlu 2021 Rusya-Türkiye Uluslararası Karadeniz 320 kilometre Açık Deniz Yüzme Maratonu ekibini bakanlık merkez binada ağırladı.
Dünya sağlık çalışanları ve dostluk için kulaçlar Karadeniz`de atılacak.
 
Rusya ve Türkiye arasında 320 kilometre yüzülecek, 110 saat kulaç atılacak.
 
Rekor bir mesafede yapılacak yüzme maratonunda, pandemi döneminin kahramanları sağlık çalışanlarına minnet duyguları iletilecek.
 
Dünyanın en büyük açık deniz yüzme maratonu için son hazırlıklar yapılıyor.
 
"Kulaçlar sağlık çalışanlarımız için atılacak"
 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, organizasyonla ilgili olarak "İşte bugün sağlık çalışanlarına olan minnetimizi, şükranlarımızı ifade etmek için büyük bir adım atıyoruz. Yüzücülerimizin Karadeniz`de, Giresun-Soçi arasında atacakları kulaçlar, onlar için olacak." dedi.
 
Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de "Sağlık çalışanlarının bizden çok daha iyi maratoncu olduklarını gördük. Onlar gece gündüz, son derece özverili, hiçbir şeyden kaçınmadan evlerini çoluklarını çocuklarını bıraktılar ve insanlara yardım etmeye çalıştılar." sözlerini kullandı.
 
Uluslararası Karadeniz Açık Su Yüzme Maratonu için 14 Haziran`da Soçi`den start verilecek.
 
10 Türk, 3 Rus sporcu günde ikişer kez suya girerek Karadeniz`in zorlu şartlarında mücadele edecek.
 
Organizasyon, Giresun`da son bulacak.
 
"Dünyada ilk defa olacağı için heyecan yarattı"
 
İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü tarafından düzenlenen maratonda ülkeler arası dostluğa da vurgu yapılacak.
 
Başkan Mustafa Özer, "Zor bir organizasyon, arka tarafında çok büyük uğraşlar verdiğimiz bir organizasyon. Dünyada ilk feda olacağı için iki ülke arasında çok büyük bir heyecan yarattı." dedi.
 
Türk sporcular arasında Eski devlet Bakanı Kürşat Tüzmen`in yanısıra Dünya Master Yüzme Şampiyonu Ahmet Nakkaş, Dünya Soğuk Su Şampiyonu Hamza Bakırcıoğlu da yer alıyor.
 
Sporcular tüm zamanların en uzun mesafeli açık su maratonunun heyecanını yaşıyor.
 
"Direncimizi zorlayacak bir maraton olacak"
 
Kubilay Çimen, organizasyonla ilgili olarak şunları kaydetti:
 
"Daha önce denenmemiş bir mesafe olduğu için bu anlamdaki bütün parametrelerin olumlu seyretmesi çok önemli. Sağlığı, güvenliği, lokasyon, dalga yani bir sürü şart var. Biz hazırlığımızı yaptık, ekibimize de güveniyoruz. Bu anlamda da başarılı olacağımızı düşünüyoruz."
 
Tarkan Tüzmen de, maratona dair fikirlerini aktardı:
 
"Bizim takım 12 kişi. Çoğu zaman hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için yüzeceğiz. Burada herkes hem bireysel hem de tam takım olarak yüzecek. Gerçekten direncimizi zorlayacak bir maraton olacak."
 
Organizasyon yetkilisi Dilek Yalçın, "Bizim orada 3 sporcumuz var. Bayan Zanna, Pavel ve Anton. 3 arkadaşımız da orada Rusya`da antrenmanlara başladılar. Rusya`da hava şartları, deniz soğukluğu çok daha farklı olduğu için işleri daha zor ama hem havuzda hem de denizde antrenman yaparak onlar da hazır oldu." ifadelerini kullandı.
 
Bu özel maratonda sporculara bilim insanları da eşlik edecek. Sporculardaki fiziksel ve psikolojik değişim gözlenecek.