Sivas´ta Cirit Şöleni

Sivas, 6 ülkenin katılımıyla Türkiye´de ilk, dünyadaki üç organizasyondan biri olacağı belirtilen Uluslararası Atlı Okçuluk ve Cirit Müsabakasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sivas´ta Cirit Şöleni
A+ A-

Sivas Valiliği, belediye, ticaret ve sanayi odasının da desteğiyle Sivas Atlı Spor ve Cirit Kulübü tarafından 17-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek uluslararası müsabakalara 6 ülke katılacak.


Etkinliğin Türkiye'de ilk, dünyadaki üç organizasyondan biri olacağı, ayrıca faaliyet çerçevesinde tarihte ilk defa uluslararası bir cirit müsabakası yapılacağı ifade edildi.

Macaristan, Güney Kore, İran, Polonya, İngiltere ve Almanya'dan yarışmacıların katılacağı müsabakaların, Türk Atlı Okçuluğu disiplinleri çerçevesinde dünyada yapılan ilk karşılaşma olacağı belirtildi.


Yurt içinden de İstanbul, Tokat ve Erzurum'dan katılımların olacağı müsabakalar öncesinde Güney Kore ve İngiltere'den kente gelen sporcular, Paşabahçe Piknik Alanı yolu üzerindeki Sivas Atlı Spor ve Cirit Kulübü cirit alanında hazırlık yapıyor. Güney Koreli sporcular, Sivas Atlı Spor ve Cirit Kulübü sporcularıyla birlikte atlı cirit talimi de yaparak bu sporu öğreniyor.

"CİRİT TARİHİNDE DE BİR İLK YAŞANACAK''

Sivas Atlı Spor ve Cirit Kulübü'nün yöneticilerinden Hilmi Arıç, yaptığı açıklamada, organizasyonunun Türkiye'de ilk, dünyadaki üç organizasyondan biri olduğunu belirterek, ''Türkiye'de ilk olmasının yanı sıra cirit tarihinde de bir ilk yaşanacak. Ve uluslararası bir cirit karşılaşması yapılacak'' dedi.

GÜNEY KORELİ SPORCULARA ATLI CİRİT TALİMİ
Şu anda Kore'den müsabakalardan önce gelen sporcuların cirit talimlerine başladığını anlatan Arıç, ''Cirit hakkında bazı şeyler öğrenmeye çalıyorlar. İlk talimimizi birlikte yaptık. İnşallah verimli geçeceğine inanıyorum'' diye konuştu.


Bu organizasyona Türkiye'nin ev sahipliği yapmasının önemine değinen Arıç, şöyle konuştu:
''Çünkü Türk milleti dediğimiz zaman atlı okçuluk akla geliyor. Fakat şu anda biz bu değerimize yabancılaşmış durumdayız. Özellikle Koreli dostlarımızın durumunu görünce kendi halimizin ne kadar acı olduğunu da fark ettik. Çünkü kendileri hobi olarak değil profesyonel olarak atlı okçulukla uğraşıyorlar.''


''GELECEK YIL DAHA KAPSAMLI OLACAK''
Müsabakalara bu yıl 6 ülkeden sporcuların geleceğini anlatan Arıç, gelecek yıl daha geniş kapsamlı organizasyonla Türkiye'nin şanına yaraşır bir müsabaka tertip etmeyi düşündüklerini bildirdi.


Atlı ciridi dünyada Türkiye'den başka oynayan olmadığını ifade eden Arıç, şunları kaydetti:
''Bu sene bizim teşebbüslerimizle Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'nun da desteğiyle Macarlar'a ciridi öğretmeye başlamıştık. Bu halkanın ikincisi Kore'den geldi. Böyle olunca böyle bir organizasyonda haliyle başı atlı okçuluk çekiyor. Çünkü atlı okçuluk dünyada pek çok ülkede yapılmaya başlanmış durumda. Biz de kulüp olarak atlı okçuluk ve ciridi başa baş götürmek niyetindeyiz.''

GÜNEY KORE'DE ATLI OKÇULUK
Güney Kore Atlı Okçuluk Federasyonu Başkanı Kim Young Sup ise Kore'de atlı okçuluğun başlamasının 24 yıllık bir mazisi olduğunu belirterek, ''Kore bu işe ciddi manada sahip çıkıyor ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapan bir ülke konumunda'' dedi.


Sivas'a bir şampiyonluk elde etmeyi amaçlayarak geldiklerini ifade eden Kim Young Sup, ''Başarıyla dönmeyi hedefliyoruz'' ifadesini kullandı.

İNGİLİZ NEIL PAYNE
İngiltere Atlı Okçuluk Birlik Başkanı Neil Payne de İngiltere'de atlı okçuluğun çok yeni başladığını belirterek, ''2-3 sene oldu. Ama dünyada bu spor tarihten geliyor. Herkes dünyada bu sporu deniyor. Herkes Türklerin tarihten bu yana atlı okçulukta çok iyi olduğunu biliyor'' dedi.


İngiltere'de atlı okçuluk sporuna ilgi olduğunu anlatan Payne, Sivas'ta
bulunmaktan ve organizasyona katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.