Sayokan´da “Savtur”

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, SAYOKAN Sporcularının kuşak bağlama törenine katıldı

Sayokan´da “Savtur”
A+ A-

 
Sayokan’da Kuşak Bağlama Töreni “Savtur”
 
 
 
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, SAYOKAN Sporcularının kuşak bağlama törenine katıldı
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün girişimleriyle Sivas 4 Eylül Belediyespor bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan Türk savaş sanatı Sayokan meyvelerini veriyor.

Bünyesinde her yaştan sporcuyu barındıran Sayokan’da Kuşak Bağlama Töreni “Savtur” Atatürk Spor Salonu’nda Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç,  4 Eylül Spor Kulübü Başkanı Ahmet Polat, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Avcı, Hayri Köse, Yılmaz Uysal ve Belediye Meclis Üyeleri ile vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

MİLLİ SPORUMUZ SAYOKAN’IN DERİN BİR FELSEFESİ VARDIR

 
İlk olarak Sayokan hakkında bilgi veren Tanyu Halil Kozanoğlu, şunları söyledi: “Sayokan Kaanların ve savaşçıların yolu cümlesindeki sözcüklerin baş harfleri alınarak sözcük haline getirilmiştir. Sayokan’da klasik bir siyah kuşak sınav anlayışı yoktur. Siyah kuşak olacakların aldıkları eğitimin sonuçları ile yüzleşmeleri sağlanır. Bu yüzleşme maddi ve manevi olarak nerede durduklarının kanıtıdır. Bu disiplinde Alp, bedensel zihinsel ruhsal gelişimini yeterliliğini istikamet sahibi olup olmadığının kararlılığın bizzat kendisi görür.”
Düzenlenen programda Sayokan’ın tarihten günümüze kadar gelişiminin anlatıldığı sinevizyon gösterisi sunuldu.

4 Eylül Belediyespor Bünyesinde Sayokan eğitimi alan öğrenciler tarafından Sayokan’a ait savaş teknikleri gösterildi. İzleyenlerin büyük ilgisini çeken gösterilerin ardından kuşak bağlama törenine geçildi.

 BELEDİYE BAŞKANIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Burada temsili Dedekorkut’un şahitliğinde sporcular siyah kuşaklarını bağladı. Törende temsili Dede Korkut şunları söyledi: “Keşişler bizim bir spor okulumuz varsa orası bizim ibadet hanemizdir derler. Bu Budist kâfirler şimdi Myanmar’da Müslüman katletmekteler.  Allah onların belasını versin. Zaten ahirette verecek. Şimdi hepiniz düşünün. Çin Seddini bu kâfirler neden kurdu? Benim ecdadımın korkusundan. Onların sporu var bizim sporumuz olmaz mı? İşte Sayokan budur. Allah bu sporu geliştirenlerden razı olsun. Sayın Belediye Başkanım güzel olan, milli olan manevi olan her şeyde hep öncelikli hep önde gidiyor. Allah sizden razı olsun, Rabbim başımızdan eksik etmesin”
Daha sonra temsili Dede Korkut’un isteğiyle Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’e Aybar Kuşağı takıldı.

SAYOKAN SPORUNUN YAYILMASI İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kuşak merasiminden sonra konuşan Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise şunları söyledi: “Sayokan faaliyetine başlarken ilgi olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar çabuk netice alacağımızı düşünmemiştim. Kıymetli hocamız Halil Kozanoğlu ve kendisine katkı sağlayan kulüp yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Milli ve manevi değerlerimize uyan, geçmişi unutmayan, yüce Türk Milleti’nin geleneklerini geleceğe aktaran, komutlarının tamamının Türkçe olduğu bize ait bu sporun öğreniliyor olması çok önemli. 4 Eylül Belediyespor olarak çok sayıda branşta faaliyet gösteriyoruz. Ama bugünkü kadar zevk aldığım bir günün daha olduğunu söyleyemem.”
Seyircilere de seslenen Başkan Ürgüp, “Biliyorum ki sporcularımızın yakınlarısınız. İlimizde de bu tür bir organizasyon uzun zamandır ilk kez oldu. İnşallah bu sayı artarak devam edecek. Belediyemizin tesislerini de bu yapıya uygun hale getireceğiz. Bütün katılımcılara bu tören için teşekkür ediyorum” dedi