Olimpiyatların Rio´ya verilmesi İstanbul´un şansını arttırdı

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları´nın Rio de Janerio´ya verilmesinin 2020 yılında düzenlenmesini düşündüğümüz İstanbul´un şansını artırdığını söyledi.

Olimpiyatların Rio´ya verilmesi İstanbul´un şansını arttırdı
A+ A-

Akgül, ayrıca Türkiye'nin, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için diğer adaylar arasında en şanslı ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Akgül,yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na adaylığının, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) projesi olduğunu, kendilerinin de bu konuyu sonuna kadar desteklediklerini belirtti.

Türkiye'nin adaylığının kabul edilmesi halinde, GSGM olarak statlar ve tesislerin yapılmasında ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını ifade eden Akgül, ''Diğer ülkelerle kıyasladığımızda, Türkiye, spor organizasyonu düzenleme konusunda dünyanın birçok ülkesinden çok daha iyi'' dedi.

Akgül, Türkiye'nin, Avrupa Futbol Şampiyonasını da en iyi şekilde düzenleyeceğine inandığını dile getirirken, aday ülkeler olan Fransa, İtalya ve İsveç-Norveç arasında en şanslılarından biri olduğunu kaydetti.

-2020 YAZ OLİMPİYAT OYUNLARI-

Yunus Akgül, geçen haftalarda Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio'nun, 2016 Yaz Olimpiyatları'na ev sahibi ülke seçilmesinin, Türkiye açısından çok iyi olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin, dinlenme dönemi geçirmek için 2016 Olimpiyatları'na aday olmadığını belirten Akgül, ''Bu oyunlara Rio'nun seçilmesi, bize göre çok güzel oldu. Çünkü 2012 Londra'da olacak. 2016 da yine Avrupa kıtasında olsaydı, 2020 için üst üste 3 olimpiyatın aynı kıtaya verilmesinde sıkıntı doğabilirdi'' dedi.

Bu nedenle 2016'nın Rio'ya gitmesinin, İstanbul açısından çok ciddi rahatlama getirdiğini ifade eden Akgül, şunları kaydetti:

''Şimdi bunu oturup değerlendireceğiz. Şu anda verilmiş bir karar yok ama niyetimiz 2020'ye çok ciddi hazırlanmak. İstanbul Olimpiyat Hazırlık ve Düzenleme Kurulu diye bir kurulumuz var. Bundan sonraki toplantıda buna oturup karar vereceğiz. Çok ciddi bir olay. 2020, çok uzak gibi görünebilir ama 2013'te bu işe karar verilecek.

2013'e kadar vaktimiz var ve bizim bu arada çok ciddi kulis çalışmaları yapmamız gerekiyor. 110 civarında IOC üyesi var ve kararı veren kişiler bunlar. Bu kişiler nezdinde ciddi danışmanlık firmalarıyla anlaşıp, lobi çalışmalarına başlamamız gerekiyor. Tabii bunun maddi boyutu da var. Bu boyutun görüşülmesi gerekiyor. Oturup konuşacağız ve tahmin ediyorum İstanbul 2020'ye aday olacak.''