Müslüm Baba´yı kaybettik

Dört aydır tedavi gören ünlü sanatçı Müslüm Gürses, bu sabah yaşam mücadelesini kaybetti. Geçirdiği by-pass ameliyatının ardından Memorial Hastanesi´nde tedavi altında bulunan Müslüm Gürses´in durumu, dün sabah saatlerinde ağırlaşmıştı.

Müslüm Baba´yı kaybettik
A+ A-

Müslüm Baba'yı kaybettik

Dört aydır tedavi gören ünlü sanatçı Müslüm Gürses, bu sabah yaşam mücadelesini kaybetti. Geçirdiği by-pass ameliyatının ardından Memorial Hastanesi'nde tedavi altında bulunan Müslüm Gürses'in durumu, dün sabah saatlerinde ağırlaşmıştı.
 
Dört aydır yoğun bakımda bulunan Gürses'in doktoru Kardiyoloji Uzmanı Deniz Şener, dün yaptığı açıklamada, “Makine desteğiyle hayatını sürdürmekte. Genel durumu iyi değil, kaybedebiliriz... Bu risk oldukça yüksek'' ifadesini kullanmıştı.

Müslüm Gürses, 18 Kasım'da Memorial Hastanesi’nde by-pass ameliyatı geçirmişti.
 
Ameliyat sonrasında sanatçıda karaciğer, böbrek yetmezliğinin yanı sıra bağırsak ve akciğer sorunları baş göstermişti.
 
Gürses, 4 aydır yoğun bakımda devam eden yaşam mücadelesini bugün kaybetti.

"MÜSLÜM BABA'YI KAYBETTİK"

 Memorial Hastanesi, ünlü sanatçı Müslüm Gürses’in hayatını kaybettiğini açıkladı. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Deniz Şener, sanatçı Müslüm Gürses'in ölümünü, “Müslüm Baba’yı kaybettik” ifadeleri ile duyurdu. Ünlü sanatçının cenazesi yarın Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak.

 Müslüm Gürses’in doktoru Kardiyoloji Uzmanı Deniz Şener, ünlü sanatçının ölümü sonrası kameraların karşısına geçti.

 Açıklamasına “Müslüm Baba’yı kaybettik” diyerek başlayan Şener, “Ailesinin, sevenlerinin ve dostlarının başı sağ olsun. Zor bir süreçti. Bu sabah tansiyonu düştü. Kalp durması gelişti. Yapılan müdahalelere rağmen maalesef sabah saatlerinde kaybettik. Muhterem Nur hanıma başsağlığı dileklerimizi ilettikten sonra size bu açıklamayı yapıyoruz. Bu uzun süreci birlikte yaşadık. Söyleyecek bir şey yok. Allah sevenlerine sabır versin hepimizin başı sağ olsun” dedi.

 Ünlü sanatçının sağlığı ile ilgili problemlerin sabah 08.30 sıralarında arttığını ifade eden Şener, “Tansiyon düşmesi ve müdahaleler başladı. Yaklaşık bir saat kadar önce de kaybettik. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.
Müzik Yorumcuları Meslek Birliği Başkanı Ahmet Koç, ünlü sanatçı için ilk törenin yarın 10.00’da Cemal Reşit Rey’de düzenleneceğini söyledi. Sanatçının yarın Teşvikiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazı ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedileceği açıklandı.

Başbakan Erdoğan : BÜYÜK BİR SANATÇIYDI

Başbakan Erdoğan Müslüm Gürses’in vefat haberini Balıkesir’de öğrendi. Sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı kahvaltılı toplantı sonrası bir konuşma yapan Erdoğan, “Müslüm Gürses büyük sanatçıydı, Allah rahmet etsin” dedi.

 
Müslüm Gürses'in hayatı

Türk müzik tarihinin önemli isimlerinden biri olan Müslüm Gürses'ten bugün kötü haber geldi. Yaşantısına birçok başarılı albüm ve film sığdıran ünlü sanatçının bu son haberi sevenlerini yasa boğdu...

Müslüm Gürses 7 Mayıs 1953 Şanlıurfa’da doğdu. Gerçek adı Müslüm Akbaş'tır.

Son yıllarda bazı pop ve rock tarzındaki parçaları da repertuarına katarak Nilüfer’in Olmadı Yar isimli şarkısını, Teoman’ın Paramparça ve Tarkan’ın İkimizin Yerine adlı çalışmalarını da seslendirdi.
1979 yılında ilk defa İsyankar filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır.

ÇOCUKLUĞU

7 Mayıs 1953'de Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi'nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi.
Annesinin adı Emine'dir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlamaçalardı. Akbaş çiftinin Müslüm'den sonra Ahmet ve Zeyno adında bir erkek, bir de kız çocukları oldu.
Müslüm Gürses'in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa'da geçti.
Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana'ya göç ettiler

SANAT YAŞAMININ İLK YILLARI

Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yilinda, kücük yaşta Adana'da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, ayni zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrica ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yilinda Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: "İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana'da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu'nda sanatçı oldum"

Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler.

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45'likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli "Emmioğlu/Ovada Taşa Basma" plağıdır ve Ömür Plak , Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45'lik yaptı.

İstanbul'a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya 'nın sahibi oldugu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45'lik Plak yaptı: "Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin" ile "Gitme Gel Gel/Haram Aşk".

Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul'da Palandöken firması ile çıkış parçası olan "Sevda Yüklü Kervanlar"ı içeren "Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma" isimli 45'lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.
Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul'a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firmasi ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile tam 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile tam 2 adet 45'lik plak yaptı.

DİNLEYİCİ KİTLESİ


Müslüm Gürses`in dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Doktora tezleri dahi yazılmıştır (Mesela 2002/ Bağlam Yayıncılık : Caner Işık / Nuran Erol , " Arabeskin Anlam Dünyası ve Müslüm Gürses Örneği ").

1999 yılında Müslüm Gürses’ in o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor plak firmasıyla yolları ayrıldı.
Ocak 2006`da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında yine ayni firmadan çarpıcı bir albüm "Sandık" ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü.
2010 yılında Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile "Yalan Dünya" isimli bir albüme imza atmıştır.

FİLMOGRAFİ

Müslüm Gürses 38 filmde oynamıştır. Bu filmler şunlardır:

Ağlattı Kader - 1984
Amerikalılar Karadeniz’de 2 - 2007
Anlatamadım - 1983
Balans ve Manevra - 2005
Bağrı Yanık - 1980
Beleşçiler - 1986
Bir Akıllı Bir Deli - 2002
Bir Yıldız Doğuyor - 1984
Çare Sende Allah'ım - 1984
Çığlık - 1986
Dertler İnsanı - 1990
Dünya Boştur - 1990
Esrarlı Gözler - 2008
Garibanlar - 1984
Güldür Yüzümü - 1985
Hasret - 1980
İkizler - 1985
İsyankar - 1979
İtirazım Var - 1980
Kader Rüzgarı - 1986
Kısmetin En Güzeli - 1986
Kul Kuldan Beter - 1985
Kul Sevdasi - 1980
Küskünüm - 1986
Muhabbet Kuşları - 2002
Mutlu Ol Yeter - 1981
Oğlum - 1987
Ömerçip - 2002
Seher Vakti - 1986
Sev Yeter - 1984
Sevmemeli - 1988
Şov Bizinıs - 2011
Talihsizler - 1987
Töre - 1986
Yalnızlık Korkusu - 1988
Yaranamadım- 1985
Yıkıla Yıkıla - 1986
Zeytin Gözlüm - 1980