Müslüm Baba´dan kötü haber

Müslüm Baba´dan kötü haber
A+ A-

Müslüm Baba'dan kötü haber


4 aydır yoğun bakımda tutulan Müslüm Gürses'ten kötü haber geldi. Gürses'in tedavi gördüğü hastane sanatçının öldüğü haberini doğrulamasa da 'kaybedebiliriz' dedi, menajeri Nevzat Takmaz ise ''Artık bitti her şey'' ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Twitter'daki hesabında ünlü sanatçıyı yitirdiğimizi açıkladı. Bir süre sonra da o tweeti sildi. Bu arada Muhterem Nur da kötü haberi alınca yakınlarının kolları arasında gözü yaşlı hastaneye koştu.
Geçirdiği by-pass ameliyatının ardından 4 aydır yoğun bakımda tutulan sanatçı Müslüm Gürses'ten acı haber geldi.Ünlü sanatçının menajeri Nevzat Takmaz, hurriyet.com.tr'nin sorusu üzerine ''Doktoru artık yapacak bi şey kalmadığını söylüyordu. Bir iki gün ancak yaşayacağını söylüyordu. Beyin fonksiyonlarının tamamen bittiği söylenmişti. Suni akciğere bağlı olarak yaşıyor. Müslüm Gürses'in bağlı olduğu suni solunum cihazının fişi çekilince her şey bitti demek olacak'' dedi.

''O halde artık size başınız sağolsun diyebilir miyiz?'' sorusuna Nevzat Takmaz, ''Evet artık diyebilirsiniz. Bitti her şey'' yanıtını verdi.
 

DOKTORU: "KAYBEDEBİLİRİZ"

Gürses’in doktorlarından Deniz Şener ünlü şarkıcının sağlık durumuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:"Müslüm Bey ile ilgili olarak durumunda farklı bir durum yok. Genel durumu iyi değil, iyiye gitmiyor. Uzun süren yoğun bakım sürecini yaşadık, yaşıyoruz.
Yoğun bakımda makine desteği ile yaşamını sürdürüyor. Kaybedebiliriz."Ancak beyin ölümü gerçekleşmiş değil. Durumunun son haftalarda iyiye gitmediğini görüyoruz. Kaybedebiliriz, bu bir risk. Akciğer sorunumuz çözülemedi. Akciğer makinesi ile solunum desteği yapıyoruz, özel bir makine bu. Kolunu bacağını oynatıyor.

"Bilinci yerinde değil. Solunum desteğini sürdürüyoruz. Beyin ölümü için kriterler vardır. Bu kriterler içinde beyin ölümü gerçekleşmiş değil. Bulgular nedeniyle böyle bir algılanma yapılmış olabilir. Genel durumu kötü çünkü. Böbrek, karaciğer, yetersizliği, enfeksiyonlar yaşadık. Vücut direnci nedeniyle bir problemi çözdük, başka sorun çıktı.

"Tıbbi olarak yapılması gereken her şey sonuna kadar yapıldı. Maalesef arzu ettiğimiz iyileşmeyi sağlayamadık."


DOSTLARI HASTANEYE KOŞTU  

SAĞLIK durumu kritik olan Müslüm Gürses’in yattığı hastaneye sanatçı dostları Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Ferdi Tayfur, Selami Şahin, Yunus Bülbül ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül gelerek, doktorlarından sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Orhan Gencebay: "Müslüm kardeşimin bu durumuna son derece üzülüyorum. Yaklaşık 4 aydan beri yakın takip ediyorum. Her gün doktorlarından bilgi alıyorum. Son derece emin ellerdeydi. Öğrendiğim kadarı ile gereken her şey burada yapıldı.

Ameliyat olarak, teknik olarak en üst düzeyde her şeyin yapıldığını biliyorum. Ancak Müslüm kardeşimin kısmeti buymuş. Vücudunun biraz yorulmuş olduğunu düşünüyorum, düşünülüyor. Bu yüzden şu anda bu durumda şifa diliyoruz. Yaradanın emridir. Ben de 13 sene evvel bir by-pass geçirdim. 5 damar takviyesi oldu. Yaradan bana izin verdi. İnşallah Allah’tan ümit kesilmez. Müslüm kardeşim daha iyi olur ümidini taşıyorum" dedi.

Yıllar önce için hastandene randevu aldığını söyleyen Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ile ilgili anısını şöyle anlattı: "10 yıl evvel Müslüm kardeşimin yine bu şikayetleri olduğunda Muhterem Nur hanımefendi beni aradı. Anjiyo olması gerekiyordu. Fakat Müslüm kardeşim kaçıyormuş. Biraz çekiniyordu herhalde. Ben bu hastaneden randevu aldım. Sonra öyle bir espri oldu ki! Muhterem hanım anlattı. Anjiyo gününü, saatini aldık. Müslüm kardeşime söylemiş, ’Anjiyo olman gerekiyor’ diye. O da ’gitmem’ demiş. ’Mutlaka gitmen gerekiyor’ demiş. Gitmem dediğinde, ’ama bu randevuyu kim aldı biliyor musun?’ diye sormuş. ’Kim aldı?’ dediğinde ’Orhan Baba’ diye cevap vermiş. ‘Yok ya, ayıp olur, gitmek lazım’ diye bana olan saygısından dolayı 10 yıl önce gelip stent takıldı. Yani Müslüm Baba, böyle son derece duyarlı, saygılı, duygu dolu bir insan. O zaman ben de hastanede ziyaret ettim. Orada gülüp, bunu anlatmıştım. İnşallah yine böyle olur ümidini taşıyorum" dedi.

Selami Şahin, hastaneye girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Müslüm Gürses ile 40 yıllık dost olduğunu belirterek, “İnsan olarak, müzik adamı olarak böyle biri daha dünyaya gelmedi. Kendisine şifalar diliyorum, dualarım onunla” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Müslüm Gürses'in doktorlarıyla görüştüğünü ifade ederek, “Müslüm babaya şifalar diliyorum. Tıpta mucizeler her zaman olur. Bu mübarek cuma gününde dualarımız Müslüm Gürses ile” diye konuştu.

Şarkıcı Yunus Bülbül "Babasız kalmanın üzüntüsü bizi çökertir. Çok üzülüyoruz. Allah’tan ümit kesilmez. Bir umut doğar inşallah" dedi.Hastanede yaklaşık bir saat kalan Ferdi Tayfur ise çıkışta yaptığı açıklamada, "Son durumu ile ilgili aldığımız bilgi, kalbi atıyor. Bizim bir lafımız vardır Allah’tan ümit kesilmez. Müslüm kardeşimiz, şu an kalbi çalışıyor. Ama durumunun iyi olmadığını söylüyorlar. Benim bildiğim kadar, inşallah iyi olur. Tekrar o güzel şarkıları yorumlar" diye konuştu. 
 

HASTANE: MAKİNEYE BAĞLI YAŞIYOR

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Deniz Şener, sanatçı Müslüm Gürses'in durumunun iyi olmadığını belirterek “kaybedebiliriz, ancak şu anda makineye bağlı olarak hayatı devam ediyor” dedi.

SAĞLIK BAKANI ÖNCE 'ÖLDÜ' DEDİ, SONRA O TWEETİ SİLDİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabında önce Gürses'i kaybettiğimizi yazdı, sonra o tweeti sildi.

Mehmet Müezzinoğlu
Müslüm Gürses'i kaybettik. Çok üzgünüm, başımız sağolsun. Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

 

Bakan Müezzinoğlu, daha sonra Twitter hesabından Müslüm Gürses ile ilgili yaptığı açıklamayı sildi. Kırklareli'nde bulunan Bakan Müezzinoğlu, durumu soran gazetecilere "Müslüm Gürses'in dün gece durumu kötüydü" dedi.

ATILAN TWEET DANIŞMANLARIN TEKNİK HATASI
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendi Twitter hesabından Müslüm Gürses' in ölümüyle ilgili atılan tweetin teknik bir hata olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu,"Bizim arkadaşlar teknik bir hata yapmış. Rabbim uzun ömür versin inşallah.. İki saat önce aldığım bilgi nefes alıp verdiğiydi ve durumunun kritik olduğuydu" dedi.

BAKAN ŞİMŞEK: SENİ UNUTMAYACAĞIZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter'daki hesabında Müslüm Gürses'in ardından şunları yazdı:

Mehmet Şimsek
"İlkokulu bitirdim. Gerisi yok.." Bunu diyen Müslüm Gürses milyonların kalbine taht kurdu. Mütevazı, derinlik sahibi, mahcup ve sakindi
Yine milyonların kalbinden uğurlanacak, elbette unutulmayacak, hayırlı yad edilecek. Mekanı cennet olsun, Allah rahmet etsin..
Müslüm Baba!.. Mekanın cennet olsun Nur içinde yat Seni unutmayacağız..


Gürses'in annesi oğlu için dua istedi


Ünlü sanatçı Müslüm Gürses’in durumunun bu sabah ağırlaşması üzerine memleketi Şanlıurfa’da bulunan yakınları gözyaşlarına boğuldu.

MUSTAFA UMUT DELİ - RABİA ÇETİN
ŞANLIURFA
 
Ünlü sanatçı Müslüm Gürses’in durumunun bu sabah ağırlaşması üzerine memleketi Şanlıurfa’da bulunan yakınları gözyaşlarına boğuldu. Müslüm Gürses’in üvey annesi Emine Akbaş, “Müslüm’e bir şey olursa ben de kendimi öldürürüm. Allah’a dua ediyorum ona bir şey olmasın onun yerine benim canımı alsın.

Her namaza durduğumda Allah’a oğlum için dua ediyorum. Herkesten de bunu istiyorum. Müslüm için bol bol dua etsinler” dedi.
 
Geçirdiği by-pass ameliyatının ardından 4 ay boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı Müslüm Gürses’in sağlık durumu ciddiyetini korurken, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde bulunan annesi ve akrabaları tedirgin bir şekilde bekliyor.
 
Oğlu Müslüm Gürses ile hastalanmadan önce sık sık telefonda görüştüğünü yıl da bir kere de İstanbul’da ziyaretine gittiğini söyleyen Anne Emine Akbaş, “Hastaneye kaldırıldığı günden beri eşiyle telefonda görüşerek kendisinden bilgi alıyorum. Gitmek istedim ama eşi Muhterem göremeyeceğimi, kimseye göstermediklerini söylediği için bekliyorum” diye konuştu.
“Müslüm Baba”nın annesi Emine Akbaş, “Bana hep yardım ederdi. Her ay para gönderir, sık sık telefonla arayarak halimi hatırımı sorardı. Sadece bir oğlum var. Ne onun çocuğu var ne benim çocuğum var. Bu sabah durumunun ağır olduğunu öğrenir öğrenmez hemen eşiyle görüştüm. İstanbul’a gitmek için hazırlandım ancak eşi, kimseye göstermediklerini o nedenle beklememi söyledi. Zaten gelinimle hep görüşüyorum. İnşallah oğluma bir şey olmaz da hastaneden çıkınca gidip görürüm” dedi.
 Bir torunu olmadığı çok üzgün olduğunu
 
Müslüm Gürses’in babasıyla 34 yıllık evli olduğunu ve eşi Ahmet Akbaş’ı 4 yıl önce kaybettiğini belirten anne Emine Akbaş, Müslüm Gürses’in en son babasının vefatından önce köyüne geldiğini söyledi.
 
“KARDEŞİNİN YANINA GÖMÜLMEK İSTİYOR”
 
Sağlık durumu ciddiyetini koruyan Müslüm Gürses’in annesi Emine Akbaş, “Oğlum kardeşinin yanına gömülmek istediğini söylüyordu. Kardeşi Ahmet 31 yıl önce vefat etmişti. Eşimi de onun yanına gömmüştük. Müslüm de kardeşi ve babasının olduğu yere gömülmek istiyordu” diye konuştu.
 
Müslüm gürsesin fotoğrafına sarılan anne Akbaş, dua etti. Eşi Mehmet Akbaş’ın kabri başında dua eden anne Emine Akbaş, eşine “Mehmet kalk bak oğlun ne halde” diye seslendi. Anne Akbaş, eşinin kabri başında gözyaşlarına boğuldu.
 
Müslüm Gürses’in köylüleri olan ilk okul çocukları ise hep bir azğıdan, “Müslüm Gürses’i çok seviyoruz. Ona bir şey olmasın” dedi.


Müslüm Gürses'in hayatı

 Türk müzik tarihinin önemli isimlerinden biri olan Müslüm Gürses'ten bugün kötü haber geldi. Yaşantısına birçok başarılı albüm ve film sığdıran ünlü sanatçının bu son haberi sevenlerini yasa boğdu...

Müslüm Gürses 7 Mayıs 1953 Şanlıurfa’da doğdu. Gerçek adı Müslüm Akbaş'tır.
 
Son yıllarda bazı pop ve rock tarzındaki parçaları da repertuarına katarak Nilüfer’in Olmadı Yar isimli şarkısını, Teoman’ın Paramparça ve Tarkan’ın İkimizin Yerine adlı çalışmalarını da seslendirdi.
 1979 yılında ilk defa İsyankar filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır.
 
ÇOCUKLUĞU
 
7 Mayıs 1953'de Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi'nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi.
 Annesinin adı Emine'dir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlamaçalardı. Akbaş çiftinin Müslüm'den sonra Ahmet ve Zeyno adında bir erkek, bir de kız çocukları oldu.
 Müslüm Gürses'in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa'da geçti.
 Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana'ya göç ettiler
 
SANAT YAŞAMININ İLK YILLARI
 
Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yilinda, kücük yaşta Adana'da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, ayni zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrica ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yilinda Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: "İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana'da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu'nda sanatçı oldum"
 
Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler.
 
1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45'likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli "Emmioğlu/Ovada Taşa Basma" plağıdır ve Ömür Plak , Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45'lik yaptı.
 
İstanbul'a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya 'nın sahibi oldugu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45'lik Plak yaptı: "Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin" ile "Gitme Gel Gel/Haram Aşk".
 
Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul'da Palandöken firması ile çıkış parçası olan "Sevda Yüklü Kervanlar"ı içeren "Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma" isimli 45'lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.
 Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul'a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firmasi ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile tam 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile tam 2 adet 45'lik plak yaptı.
 
DİNLEYİCİ KİTLESİ

 
Müslüm Gürses`in dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Doktora tezleri dahi yazılmıştır (Mesela 2002/ Bağlam Yayıncılık : Caner Işık / Nuran Erol , " Arabeskin Anlam Dünyası ve Müslüm Gürses Örneği ").
 
1999 yılında Müslüm Gürses’ in o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor plak firmasıyla yolları ayrıldı.
Ocak 2006`da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında yine ayni firmadan çarpıcı bir albüm "Sandık" ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü.
 2010 yılında Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile "Yalan Dünya" isimli bir albüme imza atmıştır.
 
FİLMOGRAFİ
 
Müslüm Gürses 38 filmde oynamıştır. Bu filmler şunlardır:
 
Ağlattı Kader - 1984
 Amerikalılar Karadeniz’de 2 - 2007
 Anlatamadım - 1983
 Balans ve Manevra - 2005
 Bağrı Yanık - 1980
 Beleşçiler - 1986
 Bir Akıllı Bir Deli - 2002
 Bir Yıldız Doğuyor - 1984
 Çare Sende Allah'ım - 1984
 Çığlık - 1986
 Dertler İnsanı - 1990
 Dünya Boştur - 1990
 Esrarlı Gözler - 2008
 Garibanlar - 1984
 Güldür Yüzümü - 1985
 Hasret - 1980
İkizler - 1985
İsyankar - 1979
İtirazım Var - 1980
 Kader Rüzgarı - 1986
 Kısmetin En Güzeli - 1986
 Kul Kuldan Beter - 1985
 Kul Sevdasi - 1980
 Küskünüm - 1986
 Muhabbet Kuşları - 2002
 Mutlu Ol Yeter - 1981
 Oğlum - 1987
 Ömerçip - 2002
 Seher Vakti - 1986
 Sev Yeter - 1984
 Sevmemeli - 1988
Şov Bizinıs - 2011
 Talihsizler - 1987
 Töre - 1986
 Yalnızlık Korkusu - 1988
 Yaranamadım- 1985
 Yıkıla Yıkıla - 1986
 Zeytin Gözlüm - 1980