Millerimiz Finalde

Adana´da süren Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası yarı final karşılaşmasında Türkiye, İngiltere´yi 75-69 yenerek finale yükseldi.

Millerimiz Finalde
A+ A-

MİLLİLER ENGEL TANIMIYOR

Karşılaşmaya her iki tarafta hareketli başladı. İlk beş dakika geride kaldığında skorborda 10-10 eşitlik vardı. Tarafların karşılıklı kazandığı sayılarla ilk çeyrek 22-23 İngiltere'nin üstünlüğü ile tamamlandı.

 Devre periyotuna üst üste kazandığı iki basketle başlayan milliler 26-23 öne geçmelerine rağmen rakibin rakibin üç sayılık atışlarına engel olamadı. Devreye gidilirken 37-39 İngiltere üstünlüğü vardı.

 
Adana’da devam eden ve 12 ülkenin katıldığı Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonasında ilk dörde kalarak 2010 yılında İngiltere’deki Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanan millilerimiz grup maçlarında yenildiği İngiltere'yi yarı finalde75-69 yenerek adını finale yazdırdı.

 Yüreğir Serinevler Spor Salonu’ndaki Türkiye İngiltere maçı öncesi Murat Kekilli’nin şampiyona için hazırladığı “Haydi Türkiye” marşı ve Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu'nun çaldığı marş ve şarkılarla salonu dolduran seyirciler coştu, millilerimize tempo tuttu.

Maçın ilk periyodu karşılıklı basketlerle 23-22 İngiltere lehine sonuçlandı. İkinci periyota millilerimiz hızlı başladı. Kazanılan basketlerle bu periyodun ilk yarısında üstünlüğü sağlayan millilerimiz devreyi 2 sayfı farkla 39-37 yenik kapadı.

 Millilerimiz 3. periyota hızlı başladı ve peş peşe kazandığı sayılarla İngiltere’yi geride bıraktı. Türkiye, özellikle Özgür Gürbulak ve Ferit Gümüş’ün basketleri ile periyot sonuna doğru rakibinin 7 sayı önüne geçti. Türkiye üçüncü periyodu 56-50 galibiyetle önde kapadı.

Maç periyodunda da rakibi ile başa baş mücadele eden milliler, rakibinin yaptığı taktik faullerde atışları sayı ile sonuçlandırdı. Aradaki farkı koruyan Türkiye, İngiltere'yi 75-69 yenerek finalde İtalya'nın rakibi oldu.

Türkiye - İtalya final müsabakası yarın Yüreğir Serinevler Spor Salonu'nda saat 14:30 oynanacak.

 Türkiye İngiltere yarı final maçını Adana Valisi İlhan Atış, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Babacan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa Veysel Gülpınar, Dünya Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Maureen Orchard, Avrupa Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Jan Berling, FİBA Genel Sekreteri Zolin Nar, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel de izledi.