Merhaba Beyaz Kuşak, Elveda Judo.

Macaristan`da yapılan Dünya Judo Şampiyonası;nı bir hafta boyunca `İPPON TV` den izledim. Dünya judosu ile Türk Judosu arasında, dağlar, dağlar, dağlar kadar fark var. Bizim nüfusumuz 85 milyon. Nüfusları 8-10 milyon arasında ki ucuz devletler Dünya Judo Şampiyonası;nda kök söktürdüler. Gürcistan, Kosova; Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan, Moğolistan gibi küçük devletler Dünya Şampiyonası;nda şaha kalktılar.

 Merhaba Beyaz Kuşak, Elveda Judo.
A+ A-

 
 Macaristan`da yapılan Dünya Judo Şampiyonası;nı  bir hafta boyunca  `İPPON TV` den izledim. Dünya judosu ile Türk Judosu arasında, dağlar, dağlar, dağlar kadar fark var. Bizim nüfusumuz 85 milyon. Nüfusları 8-10 milyon arasında ki ucuz devletler  Dünya Judo Şampiyonası;nda kök söktürdüler. Gürcistan, Kosova; Sırbistan, Azerbaycan,  Özbekistan, Moğolistan gibi küçük devletler Dünya Şampiyonası;nda şaha kalktılar.
 
Gerçekten Türk Judosu`na elveda. Bunun nedenlerini nerdeyse  60 yıllık Judo Federasyonu;da aramak gerekir. Federasyon  tarihinde araştırıldığında yetkisiz, eğitimsiz  ve etkisiz antrenörlerin elinde judo  kuşa döndürülmüştür. Nerdeyse 60 yıldır hiç bir başarı gösteremeyen aynı adamlar, halen önemli görevlerin başındadırlar. Minikler, yıldızlar, ümitlerin oluşturduğu alt yapı eğitimsiz antrenörlerin elinde zaman yitittirilmiştir. Federasasyon başkanı olmak için Mahmutpaşa;dan kuşak alanlar, kendi kendilerine dan verenler, Türk Judo;sunu  bu konuma getirmişlerdir. 
 
Hemen hemen tüm üniversitelerin spor bölümündeki, judo branşından mezun olanlar, kendilerini Jigaro Kano görerek bilimsel judo eğitiminden uzak kalmışlardır.  Süreç içerisinde Türk Judosu ülkücü mafya guruplarınca yönetilmiştir. İdareciler, hakemler, antrenörler kendi adamlarınca seçilmiştir. Bu seçilenler de Türk Judosu;nu bu konuma büründürmüştür.
 
İstisna olarak  çok iyi sporcular kuşkusuz çıkmıştır. Bu sporcuların antrenörleri ise ayrıcalıklıdır. Ama zamanında ekol dedik olmadı, sistem dedik hiç olmadı. Bir baltaya sahip olamayanlar, öyle ya da böyle antrenör olduklarında köşe başlarını tuttular. Seçimlerde objektif değil taraflı oldular. Bu işi bilenleri kıskandılar, hazmedemediler. Ekmeğim elden gider korkusu ile her yere yağ çektiler.Bu gurup,  judo da bilimden ,teknik, taktik, güç, ve zamanlamadan haberleri olmadan sistemi 60 yıldır böyle yürüttüler.
 
Sonuç böyle olunca  nerdeyse 60 yıl sonrası, Türk judosu yerlerde sürünmektedir. Acı, acı, çok acı. Uluslararası alanda antrenörlerimiz yok. Uluslararası alanda hakemlerimiz yok. Uluslararası alanda idarecilerimiz, lobimiz yok. Tek, tük istisnalar lobi oluşturamaz.
 
Sevgili Beyaz Kuşak. Duygularımı sizinle paylaştım Judo ile bu hale geldik.
 
Dr. Zihni Papakçı