Kendimizi Dinliyoruz

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Londra 2012 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları tamamlanmadan 2016 ve 2020 Olimpiyatlarını planlamaya başladı.

Kendimizi Dinliyoruz
A+ A-Spor Bakanlığı çalışmalara erken başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Londra 2012 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları tamamlanmadan 2016 ve 2020 Olimpiyatlarını planlamaya başladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2016 ve 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için kolları erken sıvadı. 88 yıllık olimpiyat geçmişine rağmen Türkiye’de ilk defa bir sonraki olimpiyata hazırlık için gerçek anlamda düğmeye basıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç’ın talimatı ile henüz Londra 2012 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları bitmeden bir sonraki olimpiyat için hazırlıklara başlandı. Sporculardan, milli takım antrenör ve masörlerine kadar her kesimin görüşlerini almaya karar veren Bakan Kılıç, üniversiteler, akademisyenler ve spor yazarlarının da görüşlerini aldıktan sonra yeni bir eylem planı açıklayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın başlattığı proje ile Türkiye’de ilk defa bir sonraki olimpiyatın hazırlığı 4 yıl öncesinden başlatılmış olacak. Bakan Kılıç’ın en büyük hedefi ise 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın İstanbul’a verilmesi ihtimaline karşılık bu olimpiyata en yüksek katılımla hazırlanmak. Yani 26 olimpik branşın tamamında olimpiyatlarda temsil edilmek.

MİLLİ SPORCULAR DİNLENECEK

“2012 Londra Olimpiyat Oyunları Değerlendirme ve 2016 Olimpiyat Planlaması” adıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, ilk olarak 27 Ağustos Pazartesi günü Değerlendirme Komisyonu toplanacak. Öğleden sonra ise Londra 2012 Olimpiyatları’na katılan milli sporcular dinlenecek. Milli sporcular iki kademeli bir dinleme sürecine tabi tutulacak. Sadece olimpiyatlarda madalya kazanan sporcular değil, başarının kıyısından dönen sporcular da dinlenecek. Bununla yetinmeyen bakanlık daha önceki olimpiyatlara katılan sporcuların da görüşüne başvuracak.

33 FEDERASYON BAŞKANI KATILACAK

28 Ağustos Salı günü, Yaz ve Kış Olimpiyatları’na katılma hakkı bulunan 33 federasyon başkanı ile spordaki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bakanlıkta değerlendirmeye alınacak. Böylece Türkiye sadece yaz olimpiyatlarına yönelik değil, kış olimpiyatlarına da ilk defa bilimsel veriler ışığında hazırlık yapacak.

Atıcılık ve Avcılık, Atletizm, Badminton, Basketbol, Binicilik, Bisiklet, Boks, Jimnastik, Hokey, Eskrim, Futbol, Güreş, Golf, Halter, Hentbol, Judo, Kayak, Kızak, Kürek, Kano, Masa Tenisi, Modern Pentatlon, Okçuluk, Beyzbol, Sutopu, Tekvando, Tenis, Triatlon, Voleybol, Yelken, Yüzme, Buz Hokeyi, Buz Pateni Federasyon Başkanları’nın görüşleri alınacak.

Sivil topluma görüşü sorulacak

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Paralimpik Komite, Türkiye Spor Yazarları Derneği, ASYD, Antrenör Dernekleri, Spor Bilimleri Derneği, Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği, Olimpiyat Derneği görüşlerine başvurulacak sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor.

7 BÖLGEDEN TEMSİLCİ

29 Ağustos Çarşamba günü Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları’nda görev yapan Türkiye’nin 7 bölgesinden 20 akademisyenin görüşlerine başvurulacak. Aynı gün öğleden sonra ise sporcu sağlığı ve masörleri ile ikinci bir toplantı gerçekleştirilecek.

SPOR MEDYASI İLE BULUŞULACAK

31 Ağustos’ta ise antrenör ve teknik direktörlerle toplantılara geçilecek. 3 Eylül 2012 Pazartesi günü bu kez Londra 2012 Olimpiyatları’na katılan spor medyası ile toplantı yapılacak. Bu toplantının hemen akabinde ise Londra Olimpiyatları’nı yerinde izlemeyen ancak olimpiyat sürecinde yazı ve değerlendirmelerde bulunan medya mensupları ile ikinci bir toplantı gerçekleştirilecek.

4 Eylül 2012 Salı günü ise Spor Genel Müdürlüğü bürokratları ve uzmanları ile son toplantı yapılacak. ‘Kendimizi Dinliyoruz’ başlığı ile yapılacak bu toplantılar sırasında Spor Genel Müdürlüğü yöneticileri, 2012 Londra Olimpiyatları’na katılan yöneticiler ve 10 Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü’nün görüşü alınacak.

EYLEM PLANI AÇIKLANACAK

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, bu değerlendirme toplantılarının ardından Spor Genel Müdürlüğü uzmanlarına hazırlattığı raporlar ışığında Olimpiyatlara Sporcu Yetiştirme Programı’nı açıklayacak. Böylece Türkiye tarihinde ilk defa bir sonraki olimpiyatlara yönelik olarak bilimsel veriler ışığında hazırlık yapmış olacak.