Judo Portreleri: Mustafa Balcı

2012 yılında ABD Teksas Miami`de yapılan Dünya Şampiyonası`nda 81 kiloda tüm rakiplerini yenerek Dünya Şampiyonu olmuştur. 2006 yılında Ukrayna`da yapılan Avrupa Şampiyonasında ve 2007 yılında Almanya`da yapılan Avrupa Şampiyonası`nda yine 81 kiloda tüm rakiplerini yenerek iki kez Avrupa Şampiyonu olmuştur. Balcı 18 kez veteranlar müsabakalarına girmiş, her müsabakada dereceler almış ender Terekeme Balası sporculardandır.

 Judo Portreleri: Mustafa Balcı
A+ A-

 
Mustafa Balcı Samsun`lu bir Terekeme balasıdır. Bilindiği gibi Terekemeler Kafkasya Ahıska Ahılkelek`ten Ardahan`a göç eden, Oğuz Boyu`ndan gelen, dillerini koruyan bir Türk boyudur. Daha sonra Balcı ailesi  Ardahan`dan Samsun`a göç etmiştir..
 
 Judo Portreleri: Mustafa Balcı
Terekeme balası Mustafa Balcı 1952 yılında Samsun`da doğdu. 1966 yılında Fikri Coşkun`un salonunda judoya başladı. Daha sonra Şahin Ören ile birlikte çalıştı. Kendisinin en büyük özelliği veteranlar şampiyonasında korkulan bir sporcu olmasıydı.
 
 Judo Portreleri: Mustafa Balcı
2012 yılında ABD Teksas Miami`de yapılan Dünya Şampiyonası`nda 81 kiloda tüm rakiplerini yenerek Dünya Şampiyonu  olmuştur. 2006 yılında Ukrayna`da yapılan Avrupa Şampiyonasında ve 2007 yılında Almanya`da  yapılan Avrupa Şampiyonası`nda yine 81 kiloda tüm rakiplerini yenerek iki kez Avrupa Şampiyonu olmuştur. Balcı 18 kez veteranlar müsabakalarına girmiş, her müsabakada dereceler almış ender  Terekeme Balası sporculardandır.
 
 Judo Portreleri: Mustafa Balcı
Bu gün Kafkas Terekemeler`i arasında yaygın konuşulan bir efsane vardır. ``Tanrı dünyayı dengede tutsun diye Kaf dağını yarattı, daha sonra Terekemeler`i bu dağa bekci kıldı. Bu mitoloji  yaygın bir geçmişin anılarını içerir. Terekeme Mustafa Balcı ise Samsun`da Alpaslan Ayan ile birlikte judoyu dengede tutmaktadır.
 
Terekeme balası Mustafa Balcı`ya sağlıklı uzun ömürler dileriz 
 
Dr. Zihni Papakçı