Judo portreleri: Metin Altınzincir

Metin Altınzincir 1946 Kahraman Maraş doğumlu. Kendisi ilk uluslararası hakemlerimizdendir. Çok iyi hakem olduğundan ,hemen, hemen her maçta görevlendirilmiştir.

 Judo portreleri:  Metin Altınzincir
A+ A-

Hani, 17-18 yaşındasınızdır da resmen fazla havalısınızdır. .Eee  ne de olsa, Polis Koleji`ni bitiriyorsunuzdur artık. Ayrıca judo sporunu da biliyorsunuz . Çünkü Judo sporu o zamanlar bir Selim Sırrı Spor Salonu`n da , bir de Polis Koleji`nde vardı. Sayın Metin Altınzincir`in ilk judo hocası, o zaman komiser olan , meşhur Nazım Canca olmasına karşın, o ,  en çok judo sporunu Ayhan Sezgi Hoca`dan öğrenmiştir. Yalnız judonun sporsal yanını değil, felsefesini de öğrenmiştir .
 
Ve san ki bu felsefe etkilemiştir kendini yaşam boyu.  Polis Baş Müfettişi olmasına karşın, öyle mütevazi, öyle alçak gönüllü, öyle sessiz ki...Bir gün Ankara`da judoculara karşı  dışarıdan bir eylem yapılmıştı. Kavgalar, dövüşler. Biz durur muyuz. Hemen arkamızda polis gücü var diye Metin Altınzincir`i aramıştık. O judo felsefesinin yapısı ile bizi öyle yatıştırmıştı ki anlatamam.
 Judo portreleri:  Metin Altınzincir
 
 Metin Altınzincir 1946 Kahraman Maraş doğumlu. Kendisi ilk uluslararası hakemlerimizdendir.  Çok iyi hakem olduğundan ,hemen, hemen her maçta görevlendirilmiştir.
 Judo portreleri:  Metin Altınzincir
 
Ankara JUDOKAN JUDO SALONU`nda çalışmasına karşın, bize, yani Selim Sırrı Spor Salonu` na da zaman, zaman çalışmak için  gelirdi. Kendisinin Türkiye`de judonun yayılmasında çok büyük hizmetleri vardır. Ekibiyle Samsun`dan tutun da ,Erzurum`a kadar  judo sporunu tanıtma amacıyla Türkiye`nin her tarafına seyahatleri yapmıştır
 Judo portreleri:  Metin Altınzincir
 
 Metin Altınzincir, Türk Judo`sunun konumunu, bölgesel sorunlarını en iyi bilenlerden birisidir. Bu sorunları, daha sonra Türkiye`ye antrenör olarak gelen Michel Novovotich ile birlikte çözmek için de çok çalışmıştır. Ama bu çalışmalar hep, Polis Koleji`nde sınırlı kalarak, uygulanamamıştır. Metin Altınzincir  Bülent Ulusu`nun  koruma müdürlüğünü yapmıştır. 
 
Türk Judo Sporu`nun ilklerinden olan  Metin Altınzincir`e sağlıklı uzun ömürler diliyoruz..
 
Dr.Zihni Papakçı