İstanbul´da minibüslere klima ve internet geliyor

İstanbul´da minibüslere klima ve internet geliyor
A+ A-

 

 


Hürriyet

Aşağıda yer alan, Anadolu Ajansı'ndan gelen haberi ilk gördüğümüzde, 'İstanbul'da minibüs devrimi' başlığını kullanmayı düşündük. Ancak, daha sonra buna benzer haberleri daha önce de yaptığımızı hatırladık ve 'İstanbul minibüslerinde devrim' başlığıyla Google'da bir arama gerçekleştirdik. Karşımıza bu başlıkla tam 17 bin haber sonucu çıktı. Bu sefer gerçekleşmesini umarak, yeni 'devrim' haberini yayınlıyoruz.Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Bahçelievler Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Halit Yılmaz, İstanbul'daki minibüslerin 700-800'ünün konforlu, klimalı, internet bağlantılı olmasının planlandığını bildirdi.

Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ile İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin belirlediği 11 esnaf odasının, minibüslerin modern, çağdaş, konforlu hale getirilmesi için ortak çalışma yaptıkları kaydetti.

İNTERNET GELECEK, OTOBÜS DURAĞINI KULLANACAK

Esnaf odaları ve Ulaşım Daire Başkanlığı'nın ortak çalışmalarının şekillenmeye başladığını anlatan Yılmaz, “Minibüsler artık kesinlikle alçak tabanlı, klimalı ve konforlu olacak. Artık hiçbir minibüsçü istediği yerde yolcu indirip bindiremeyecek. Genişletme çalışmalarının bitirilmesinin ardından minibüsler de otobüsler gibi İETT duraklarını kullanacak” ifadelerini kullandı.

SERTİFİKA ALMADAN ARAÇ ÇALIŞTIRILMAYACAK

Minibüslerin ön camında mobil takip cihazlarının olacağını, böylece her aracın kontrol altında tutulacağını, minibüslerin online olarak izleneceğini belirten Yılmaz, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Taksi ve minibüslerde çalışacak şoförler eğitime tabi tutulduktan sonra sınava girecek, başarı durumuna göre sertifika alacak. Sertifika alan şoför için dijital kart uygulaması yapılacak. Bu dijital kart olmadan araç çalıştırılamayacak. Mevcut minibüslerin 700-800'ünün konforlu, klimalı, internet bağlantılı ve her türlü telefonun şarj edilebileceği özellikte olması planlanıyor. Bununla birlikte şoförler tek tip elbise giyecek.İstanbul'da bir kısım ticari taksilerde VIP yolcu taşımacılığı yapılacak. Bu çalışmalarla İstanbul'da taşımacılık Avrupa standartlarının üstüne çıkacak.”