İncesu,sistem ve altyapı problemlerimiz var

Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı´nın koçu Sedat İncesu, "Biz Türkiye´de çok genç bir sporuz. Burada ki rakiplerimizin hemen hepsinin geçmişinde Avrupa Şampiyonluğu var" dedi.

İncesu,sistem ve altyapı problemlerimiz var
A+ A-

İNCESU "HENÜZ ÇOK GENÇ BİR SPORUZ"

Adana'da devam eden Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda milli takımın başında bulunan koç Sedat İncesu aynı zamanda Galatasaray'ın da antrenörlüğünü yapıyor. İncesu Galatasaray'la Türkiye'ye 2008’de Kıtalararası şampiyonluk yaşatırken yine 2008 ve 2009 yıllarında da Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğunu kazandırdı.
 

 
 

İncesu geçen yıllar milli takımın tamamını Galatasaray'dan oluşturduğunu ifade ederken, bugün Avrupa Şampiyonası'nda mücadele veren takımı altı farklı kulüpten gelen sporcularla kurulu olduğunu belirti.

Avrupa Şampiyonası'nda mücadele ettiğimiz rakiplerin bu spora 1950'li yıllarda başladıklarını anlatan İncesu, "Burada şampiyonluk mücadelesi verdiğimiz 11 takımın hemen hemen hepsi Avrupa Şampiyonu olmuş ülkelerden oluşuyor. Türkiye'de ise Tekerlekli Sandalye Basketbolu henüz çok genç bir spor. 1995'li yıllarda bir iki takım lig olmadan bu sporu yapmaya başladılar. 2000 yılında ise federasyon kuruldu. Buna rağmen Türkiye aradaki onlarca yıllık farkı çok kısa sürede kapatarak C,B ligleride bulunan Avrupa'da A Ligi’nde mücadele ediyor. Aradaki açığı kapatmamıza rağmen sistem ve altyapı problemlerimiz var. Eğer bu problemleri de aşarsak bir veya iki turnuva sonra Türkiye, Avrupa'nın en tepesinde yer alacak" dedi.
 Adana'daki şampiyonada çok iyi maçlar oynadıklarını söyleyen İncesu, "2007 Avrupa Şampiyonu İsveç'i yendik. Guruptan 1. ve 2. olarak çıkan Fransa ve İngiltere ile başa baş mücadele ettik. Özellikle Fransa'ya 3. uzatma devresinde mağlup olduk. Geçen şampiyonada Avrupa 8.si olmuştuk. Şimdi ise bunun üzerinde bir başarı elde etmek istiyoruz. Ama burada ki asıl hedefimiz; doğrudan Dünya Şampiyonası'na gidecek bir sonucu elde etmek" diye konuştu.

 Milli Takımda sporcusu yer alan kulüpler

Galatasaray : 4 (İsmail Ar, Selim Soyak, Ferit Gümüş, Fikri Gündoğdu)
Beşiktaş: 3 (Kaan Dalay, Bülent Yılmaz, Aytaç Ercan)
İzmir Büyükşehir: 2 (Bestami Boz, İsmail Boyraz)
Kardemir Karabük: 1 (Murat Arslanoğlu)
Saran Anadolu: 1 (Özgür Gürbulak)
Cadbury Engelli Yıldızlar : 1 (Ali Asker Turan)