Hacettepe´nin yetkisi alındı

Dünya Anti Doping Ajansı (WADA), Hacettepe Doping Kontrol Merkezi´nin lisansını iptal etti.

Hacettepe´nin yetkisi  alındı
A+ A-

Beklenen oldu, Hacettepe Doping Kontrol Merkezi'nin akreditasyonu iptal edildi.
 
Dünya Anti Doping Ajansı (WADA), Hacettepe Doping Kontrol Merkezi'nin lisansını iptal etti.
ABD'li kadın basketbolcu Diana Taurasi'nin doping analizinde yaşanan sorun nedeniyle faaliyeti Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) tarafından askıya alınan Hacettepe Doping Kontrol Merkezi'nin akreditasyonu iptal edildi.

Lisansı "uluslararası standartlara ve teknik dökümanlara uygun olmadığı" gerekçesiyle WADA tarafından iptal edilen Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi, artık analiz yapamayacak.

Merkez, basketbolcu Diana Taurasi'nin Fenerbahçe'de oynadığı dönemde yaptığı doping kontrolünde, önce yasaklı madde kullandığını ve 'dopingli' olduğunu açıklamış, B numunesi tahlilinde de aynı sonuca varmıştı.

Taurasi'nin avukatının yaptığı itiraz sonucu analizin yanlış olduğu belirlenmiş ve merkez raporunu geri çekmişti.

Hacettepe CAS'a Başvurmayacak

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener bunun bekledikleri bir karar olduğunu ve itiraz etmeyi düşünmediklerini söyledi.

21 gün içinde Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) itiraz hakkı bulunduğunun altını çizen Prof. Erdener "Bu konuyu yetkililerle görüşeceğiz. Ancak itirazın anlamı olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Hacettepe'nin bu süreçte hak etmediği eleştirilere uğradığını belirten Prof. Dr. Erdener, "Türkiye isterse yeniden bir WADA laboratuvarı lisansı için başvurabilir" diye konuştu.