Gül,işinizi iyi yapın

19 Mayıs Atatürk´ü anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle 81 ilden gelen gençleri Çankaya Köşkünde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Gül,işinizi iyi yapın
A+ A-

‘İŞİNİZİ İYİ YAPIN’
 

19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle 81 ilden gelen gençleri Çankaya Köşkünde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu. Türkiye’nin son yıllarda her alanda müthiş bir gelişim ve değişim gösterdiğini belirten Abdullah Gül, gençlere iyi eğitim almalarını önerdi. “Demirci de olsanız marangoz da olsanız işinizi iyi yapın” diyen Abdullah Gül, ‘İşinizi iyi yaparsanız bundan hem siz hem aileniz hem de ülkemiz yarar görür” dedi. Gül’ün kabulünde Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29. Gençlik Haftası kutlamalarına katılacak olan ve 81 ilden gelen gençlik temsilcilerini kabul etti.

Gül, Çankaya Köşkünde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek 81 ilden gelen gençlerin illerinin dokusunu, çeşitliliğini, farklılığını birlik ve beraberlik anlayışı içinde Ankara’ya getirdiğini söyledi.

Gençlere hitaben yaptığı konuşmada önemli tavsiyelerde bulunan Abdullah Gül, gençlerden işlerini çok iyi yapmasını istedi.

“Marangoz da demirci de olasın işinizi çok iyi yapmalısınız” diyen Gül, Türkiye’nin son yıllarda önemli değişim ve gelişim gösterdiğini söyledi.

Gençlerin kendisini yarınlara iyi hazırlayabilmesi için iyi eğitim alması gerektiğini dile getiren Gül, Türkiye’de okulların, üniversitelerin eskiye oranla çok iyi konumda bulunduğunu söyledi. Gençlerin sadece okuma alanında değil sanatta, müzikte, sporda, resimde ve farklı alanlarda geliştirmesini isteyen Abdullah Gül, “Bunları iyi yaptığınız sürece ham kendiniz hem aileniz hem de ülkemiz büyük yarar görecektir. Bizim gayretimiz ve çabamız gençlerin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasını sağlamaktır” dedi.

 
“UZMANLAŞIN”

Bir insanın her işi yapamayacağını ve her şeyi bilemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Yarın sizlerde hayata atılacaksınız. Ev geçindireceksiniz. O bakından yaptığınız iş neyse o işi çok iyi yapmalısınız. Her işli yaparım diyen adam hiçbir işi yapamaz. Bunlar kitabi konular değil. Yarın bizzat hayatta karşınıza çıkacak hayatın gerçekleridir” diye konuştu.

HEYECANLANDI AĞLADI

Gençler adına konuşan Yozgat temsilcisi İbrahim Taha Uyar, Atatürk ilkelerinden ayrılmayacaklarını,çağdaş uygarlık düzeyine çıkmak için her türlü zorluğu yeneceklerine dair Türk gençliği adına söz verdi.

Konuşmanın ardında Taha Uyar Gül’e geleneksel strateji oyunu Mangala hediye etti. Oyunda kaç taş olduğunu soran ve oyunu inceleyen Gül, “Artık mecburen öğreneceğiz” dedi.

Daha sonra tek tek öğrenci temsilcilerini kutlayan Gül, Zonguldak temsilcisi Ecehan Topal’ın Gül’le tokalaştığı sırada ağlaması üzerine genci teselli etmek Cumhurbaşkanı’na kaldı.

GENÇLER ÇİÇEK’LE

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 81 ilin gençlik temsilcileri Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından kabul edildi. Başbakanlık binasında yapılan kabulde gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Cemil Çiçek, gelişen dünyaya ayak uydurmalarını istedi. Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını her alanda büyük gelişmeler yaşandığını belirten Çiçek, Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olduğunu söyledi.

Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunun vurgulayan Çiçek, yönetenler olarak gençliğe iui eğitim imkanları sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Daha sonra 81 ilden gelen gençlerle tek tek tokalaşan Cemil Çiçek, gençlerin illerinden getirdiği hediyeleri kabul ederken, gençlere de hediye verdi. Çiçek kabulün ardından Başbakanlık binasında Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Genel Müdürlük yöneticileri ve gençlerle toplu fotoğraf çektirdi.

 

81 İLİN GENÇLERİ KÖŞKTE

Cumhurbaşkanı Hayrrünnisa Gül’ün himaye ettiği 81 ilden 81 yıldız 2011 tanıtım toplantısı Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Gül, sevgi ve şefkatle dokunabildiğimiz her bir yıldızımız bizlerin de desteğiyle yalnızca kendi yarınlarını değil ülkemizin yarınlarını da daha sağlam temeller üzerine inşa edecektir” dedi. Kabulde Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’ün yanı sıra sanat ve spor dünyasının ünlü isimleri de hazır bulundu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himaye ettiği 81 İlden 81 Yıldız Projesi'nin 2011 yılı tanıtım toplantısı, Çankaya Köşkü'nde yapıldı.
Toplantıya, Hayrünnisa Gül'ün yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve eşi Reyhan İsen, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek, sanatçılar Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan, Emre Aydın, Seren Serengil, basketbolcular Mehmet Okur ve Harun Erdenay, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları, il temsilcileri, öğrenciler ve medya temsilcilerinden oluşan davetliler katıldı.
Projenin ve 2011'in yıldız öğrencilerinin tanıtıldığı film ve slayt gösteriminin yapıldığı toplantıda, davranış bilimleri uzmanı ve yaşam koçu Banu Gökçül, ''keskin zeka, sağlam beden, özgür ruh'' temalı sunum yaptı. Odaklanma ve geleceğe ilişkin hedef belirleme konusunda yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Gökçül'ün, salondakilerin gözlerini kapatarak, 2021, 2016 ve 2012 yıllarında ne olmak istedikleri ve ne hayal ettiklerine ilişkin yönlendirmelerine Hayrünnisa Gül de uydu.
 
''EN BÜYÜK SERVET EĞİTİMLİ İNSAN''

Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül yaptığı konuşmada, tarihin hiçbir döneminde eğitimin bir ülke için günümüzdeki kadar önemli olmadığını belirtti. Günümüzde, milletlerin en büyük servetinin eğitimli insan gücü olduğunu vurgulayan Gül, bilgi üreten nitelikli insan gücünün, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimin temel kaynağı olduğunu söyledi.
Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu dile getiren Hayrünnisa Gül, nüfusun yüzde 55'inin gençlerden oluşmasının Türkiye için önemli bir avantaj olduğunu kaydetti.
Eğitimin önemine inanan ve kendi çocuklarına olduğu kadar ülkemde yaşayan bütün çocuklara karşı sorumluluk hisseden bir anne olarak ben de bu konuda üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum'' diyen Gül, 81 İlden 81 Yıldız projesini 2 yıl önce bu düşüncelerle hayata geçirdiklerini anlattı. İllerde valiliklerce belirlenen, derslerinde ve sporda başarılı gençleri himayelerine aldıklarını ifade eden Gül, ''Manevi anneleri olarak bu çocukları destekliyor ve karşılaştıkları her problemde yanlarında olmaya çalışıyoruz. 162 çocuklu kocaman bir aileyiz. Ne mutlu bize ki, çocuklarımız güvenimizi hiçbir zaman boşa çıkarmadılar'' diye konuştu.
 
''İMKANSIZLIĞA MEYDAN OKUYORLAR''

Gençlere de seslenen Hayrünnisa Gül, geleceğin gençlere emanet olduğunu, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne gençlerin çıkaracağını vurguladı. ''Biz size güveniyoruz, siz de kendinize güvenin'' diyen Gül, gençlerden hedeflerini yüksek tutmalarını istedi. Hayrünnisa Gül, azim ve gayretle çalışarak ulaşılamayacak hedef olmadığının altını çizerek, ''Yeter ki kararlı olun, ne istediğinizi bilin'' diye konuştu.

PROJE İLE GENÇLERE DESTEK

81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi, Hayrünnisa Gül'ün himayesinde, il milli eğitim müdürlüklerinin iş birliğinde yürütülen sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi. Projeyle 81 ilden eğitimlerinde veya sporda başarılı, maddi imkansızlık içinde bulunan orta öğretim kurumları 9, 10, 11. sınıf öğrencileri arasından valiliklerce seçilen 81 yıldızın eğitimine destek olunuyor.
Eğitime katkı konusunda toplumsal bilinçlendirmeyi arttırmak, bu konuda bireysel ve kurumsal açıdan topluma örnek olmak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın önemine vurgu yaparak sağlıklı nesiller yetiştirmenin temel şartlarından biri olan spora dikkat çekmek, anne-baba ve tüm ilgililerin desteğiyle gençleri spora teşvik etmek, projenin başlıca hedefleri arasında yer alıyor.